Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Açıklaması

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Açıklaması
Reklam

Dünya Mülteciler Günü’ne mülteciler küresel bir kriz ortamında giriyoruz. Çin’in Wuhan kentinden yayılarak dünyayı etkisi altına alınan küresel koranavirüs salgınının en çok etkilediği kesimlerin başında gelen mülteciler ağır ekonomik kayıplar yaşadı.

Türkiye’deki mülteciler hem statülerinden hem de kayıt dışı çalıştırılmaktan dolayı kamunun salgının etkilerini azaltmak için sağladığı desteklerden yararlanamadı. Kiralarını, faturalarını ödeyemeyen mülteciler gerekli gıda ve temizlik ihtiyaçlarını karşılayamadı.

Konak Mülteci Meclisi olarak öncelikli olarak mültecilerin salgından dolayı yaşadığı hak kayıplarının giderilmesi çağrısında bulunuyoruz. Salgının mültecilerin içinde bulunduğu yoksulluk, güvencesizlik, sömürü, geleceksizlik, ayrımcılığın büyümesine engel olunmalıdır.

Bu konuda yerel yönetimlere de görevler düşüyor. Yerel yönetimler Belediyeler Kanununa uygun davranarak hem pandemi ile mücadele çalışmalarında, hem de sonraki çalısmalarda mültecileri de dahil etmelidir.

Bundan sonraki süreçte mültecilerin benzer hak ihlalleri yaşamaması için Türkiye, Mültecilerin Hukuki Statüsü’ne ilişkin sözleşmeye koyduğu coğrafi çekinceyi kaldırmalı ve mültecilik statüsünü tanımalıdır. Mülteciliğin bir hak olduğundan hareketle, kamu, yerel yönetim, STK işbirliği ile onların onurlu ve insan haklarına uygun yaşam standartları için ortak çalışmalar yapılmalıdır.

Mülteciler de dahil olmak üzere yaşamın her alanında ayrımcılıkla etkin mücadele edilmelidir. Bu amaçla Konak Mülteci Meclisi “Dünya Mülteciler Günü” nedeniyle mültecilere karşi ayrımcılıkla ilgili video hazırladı. Videoda Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un yanı sıra mülteci örgutleri temsilcileri, yazar, sair ve sanatçılar multecilere yönelik ayrımcılığa karşı hak temelli açıklamalarda bulundular.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi Başkanı Mete Hüsünbeyi, Yazar Ahmet Ümit, Mültecilerle Dayanısma Derneği Başkanı Av. İrem Geçmez,

Şair Ahmet Telli,  Şair Ataol Behramoğlu,  Halkların Köprüsü Derneği Başkanı Üstün Bilgen Reinart,  Gazeteci Tuğrul Eryılmaz, Sanatçı Halil Ergün,  Afgan Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Zakira Hekmat,  Sanatçı Levent Üzümcü,  Sanatçı Deniz Türkali, Şair Ümit Yaşar Işıkhan,  Şair Hael Helma Srour, Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği Sözcüsü Fatoş Dayıoğlu, Gazeteci Yazar Ercüment Akdeniz, İzmir’de Suriyeli Mültecilerle Dayanışma ve Yardımlasma Derneği Başkanı Mohammed Saleh Ali,  Eylem Şen & Öykü Arin.

Haber : Cengiz Türkavcı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ