Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Aktaş Barajında Eksikliklerin Tamamlanmasıyla Su Verilmeye Başlanacak

Aktaş Barajında Eksikliklerin Tamamlanmasıyla Su Verilmeye Başlanacak
Reklam

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından İzmir’in Ödemiş ilçesinde inşa edilen Aktaş Barajı’ndan bu yaz 15 bin 800 dekar araziye sulama suyu verilecek. Tarım arazilerinin suyla buluşmasıyla bölge topraklarının bereketine bereket katılacak.

BÖLGEDEKİ  ÜRETİCİLERİN  DÖRT  GÖZLE  BEKLEDİĞİ  AKTAJ BARAJINDA   BAZI EKSİKLİKLER  TAMAMLANIYOR.

Kontrollerin ardından su sıkıntısı çeken bölgenin kaderini değiştirecek proje ile suya hasret toprakları suyla buluşturacağız. Bu sayede üreticimiz bir yılda 2. hatta 3. ürün hasadı olanağı yakalayacak. Ayrıca proje, sulama maliyetlerini düşürecek, tarlalarda % 40 ile 60 arası verim artışı sağlaması  bekleniyor.

BARAJIN YÜKSEKLİĞİ 105 METRE

Ödemiş’in Karaköy Beldesi yakınlarındaki Aktaş Çayı üzerine kurulan barajın gövdesi kil çekirdekli yarı geçirimli dolgu tipinde inşa edildi. Barajın gövde inşaatı kapsamında 4.79 milyon m3’lük dolgu yapıldı. Temelden yüksekliği 105 metre olan baraj 15 bin 800 dekar verimli tarım arazisini 2019 yazında tarihinde ilk kez modern sulama ile tanıştıracak. 44.38 milyon m3 su tutma hacmine sahip olacak Aktaş Barajı Ödemiş’e bağlı; İlkkurşun, Bülbüldere, Yusufdere, Sekiköy ve Yeniköy mahalleleri ile Kayaköy Beldesi’ndeki arazileri sulayacak. 

Bölgedeki  üretim  yapan  bazı  üreticiler “   Bölgemizde  dört gözle  su vermesini  beklediğimiz  barajın   bazı eksikliklerin  giderileceği  yönünde  bazı duyumlar  aldık.    Önümüzdeki  yaz ayına  baraj’ın  su vermesini bekliyoruz. Çünkü  bu bölgede  6 veya  7 mahalle  nin üretici ve çiftçisi   bu barajdan  yararlanacak.” Dediler.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ