Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş’te LYS Sınavları İçin Son Hazırlıklar Tamamlanıyor

Ödemiş’te LYS Sınavları İçin Son Hazırlıklar Tamamlanıyor

Geçen hafta sonu gerçekleştirilen Ortaokul öğrencilerinin katılım sağladığı LGS Liseye geçiş sınavlarının tamamlanmasının ardından ÖSYM’nin sorumluluğunda olan ve Lise 12. Sınıflarının katılacağı LYS sınavlarının gerçekleşmesi bekleniyor.

“ÖSYM’NİN SORUMLULUĞUNDA OLAN LYS SINAVLARI KONUSUNDA KENDİ ÜZERİMİZE DÜŞEN   GEREKLİ TEDBİRLERİ ALDIK.”

Geçen  hafta  yapılan LGS (Liseye Geçiş Sınavlarının) başarıyla aksaksız bir şekilde tamamlandığını ifade eden Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü “Bu hafta sonu asıl sorumlunun ÖSYM’nin olduğu, 12. Sınıfların katılacağı LYS dediğimiz yüksek kurumlara giriş sınavı yapılacaktı. Cumartesi günü alan yeterlilik ve  Pazar günüde, dil olmak üzere hafta sonu 2 gün sınava girecekler. Şu anda her türlü tedbirimizi aldık. Üniversite bizimle koordinasyonu sağladı, kararlar alındı okul müdürlerimiz bilgilendirildi. Sınav öncesi ve sınav günü gerekli toplantılar yapılacak, okullarımızda  güvenlik ve sağlık tedbirleri alınmış temizliği ve dezenfektesi edilmiş hazır durumdadır. Bu sınavında sorunsuz bir şekilde geçeğini düşünüyoruz.  LGS sınavına giren ortaokul öğrencimiz2030, 12. Sınıf öğrencimizin sayısı ise, 1230 olduğu için daha az o yüzden sosyal mesafe yönünden de bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz.  Bu  konuda Ödemiş İlçe Milli  Eğitim Müdürlüğü  olarak   üzerimize  düşen  gerekli  görevlerimizi  yerine  getirdik.  Şimdiden  sınava  girecek  tüm  öğrencilerimize  şimdiden  başarılar  diliyoruz.” Dedi.

LYS SINAVLARI İÇİN BAZI GEREKLİ KARARLARIN HAFTA SONUNDA UYGULANMASI BEKLENİYOR

Haftalar önce kaldırılan sokağa çıkma yasağı, uygulaması, LGS sınavı nedeniyle kısmi olarak yeniden uygulamaya alınmıştı. İçişleri bakanlığı hafta sonu sokağa çıkma yasağı genelgesi ile kısıtlamanın uygulanacağı saatler belirlenmişti. YKS’de de , öğrencilere kolaylık sağlanması ve bulaşıcılığın minimum düzeye indirilmesi için kısmi sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Peki bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman, hangi saatler arasında uygulanacak?

Geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleşen Liselere Giriş Sınavı günü, belirlenen saat aralıklarında sokağa çıkma yasağı uygulandı. Önümüzdeki hafta sonu için detaylar ise yeni haftanın başlangıcı ile beraber milyonların gündemine geldi. YKS günü hafta sonu sokağa çıkma yasağı saatleri de İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda duyuruldu…

27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran 2020 Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında belirtilen istisnalar hariç olmak üzere 81 il sınırları içinde bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacak. İçişleri Bakanlığı tarafınca yayımlanan genelgeye göre; 81 ilde uygulanacak olan kısıtlama 27 ve 28 Haziran tarihlerinde yapılacak olup genelge içerisinde yer alan saatler arasında uygulanırken YKS sınavına girecek öğrenci ve veliler kısıtlamadan muaf tutulacak.

İşte İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge şöyle; Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS); Birinci oturumu 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 10.15’te başlayıp 13.00’de tamamlanacak, ikinci oturumu 28 Haziran 2020 Pazar günü saat 10.15’te başlayıp 13.15’de tamamlanacak ve üçüncü oturumu 28 Haziran 2020 Pazar günü 15.45’te başlayıp 17.45’de tamamlanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavın sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla;

Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran 2020 Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında aşağıda belirtilen istisnalar hariç olmak üzere 81 ilimiz sınırları içinde bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacak. YKS sınavlarına girecek adayların sınav binasına ulaşımlarının toplu taşıma ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, özel araçlarla gelinmesi halinde ise araç sürücüsü ile birlikte bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak. YKS sınavlarına girecek adayların T.C. Kimlik Kartı başvurularının alınması amacıyla tüm il/ilçe nüfus müdürlükleri; YKS sınavı öncesine denk gelen 25 Haziran 2020 Perşembe ve 26 Haziran 2020 Cuma günleri saat 20.00’a kadar, açık  olması bekleniyor.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ