Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Bu sabah İzmir, Manisa ve Ege güne depremle başladı,..Bakalım bu hazretler bunun için de ne yumurtlayacaklar.Acaba öküze sinek kondu da, boynuzlarını şöyle hafiften mi salladı…

Aman ha, ucu bize dokunuyor, öküz efendi!Ödemişten asker arkadaşım M. Altan Düzalan ‘Korkunç sallandık’ diyor.Selden sonra deprem…En iyisi ben sizi güldüreyim:

Virüs şuan kendisini sorguluyor:‘Lan bunlar niye bu kadar normale döndü? Yoksa bende bir problem mi var?Ya bu ‘korku’ dolu anlar, yarınki sınav sırasında yaşansaydı?

Gençlerimizin, çocuklarımızın hali nice olurdu?Şimdi güncel diğer haberlere, gelişmelere de bir göz atalım:

EGELİ TURİZMCİLER MARMARİS’TE

Coronavirüs Salgını nedeniyle uluslararası turizm belirsizliğini korurken; alternatif çözüm için İç turizmi canlandırma çalışmaları devam ediyor.Marmaris Belediyesinden verilen bilgiye göre; Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Muğla Tanıtım Platformu işbirliği ile düzenlenen etkinlikle İzmir, Denizli, Aydın ve Uşak’tan gelen acenta yetkilileri Muğla’da ağırlandı. Acenta temsilcileri için Marmaris’te de bir tanıtım gezisi düzenlendi. Kafileyi karşılayan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, ilçeyle ilgili bilgiler verdi.

Muğla Turist Rehberleri Odası Başkan Yardımcısı Mehmet İlhan ve TÜRSAB Kuşadası Yöre Temsil Kurulu Başkanı Eda Türkcan’ın da katıldığı gezide Tarihi Kale bölgesi ve Marmaris Kalesi ziyaret edildi.

İÇ  PAZAR  HAREKETLENİR

Acenta temsilcilerine konuşan Marmaris Belediye Başkanı Oktay, ‘Pandemiyle birlikte turizm ciddi bir biçimde etkilendi. Biz de iç pazara yönelik çalışmalarımızı hızlandırdık. Misafirlerimizi Marmaris’in güzelliklerini yaşamak için bekliyoruz.’ dedi.

TÜRSAB Marmaris Yöre Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin de yaptığı açıklamada, turizmi kurtarmak için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine dikkat çekerek, ‘Biz turizmciler olarak her duruma hazırlıklıydık ama bu beklemediğimiz bir durum oldu. Bu sene düşündük dedik ki bizim bir de iç pazarımız var ve yakın illerimiz ile görüşmelere başlayarak hemen organize olduk ve bu tur programını düzenledik. Amacımız bölgeyi gösterip iç pazarı hareketlendirmek.’dedi.

İşsizlik maaşı başvurusunda bulunan Amerikalılar’ın sayısı son bir haftada beklenenin altında azaldı. Açılan işletmeler yeniden istihdam sağlamaya başlasa da işten çıkartmaların ikinci dalgası, iş piyasasının Corona virüsünün ardından toparlanmasının yıllar alabileceği görüşünü destekler nitelikte.

Perşembe günü gelen diğer veriler ekonominin ikinci çeyrekte Büyük Buhran’dan bu yana yaşadığı en hızlı yavaşlama dönemine girebileceği beklentilerini destekliyor.

Haftalık işsizlik maaşı raporu, milyonlarca kişinin, Corona virüsü salgını nedeniyle kapanan işyerlerinin birçoğunun Mart ortasında yeniden açılmasından bir ay sonra bile işsizlik yardımı almaya devam ettiklerini ortaya koydu.

FUTBOL CAMİASINDA LİG HEYECANI YENİDEN BAŞLADI!

Medya Takip Merkezi (MTM), Türkiye Spor Yazarları Derneği için hazırladığı Mayıs ayı raporunu açıkladı.

Raporda ay boyunca en çok konuşulan futbolcular, takımlar, kulüp yöneticileri ve teknik direktörler belirlendi. İşte futbol camiasında öne çıkan başlıklar…

Medya Takip Merkezi’nin Mayıs ayı kapsamında yaptığı medya araştırmasına göre, spor camiasının en çok konuşulan takımları ve popüler isimleri belirlendi.

Medyada en çok yer alan takım Fenerbahçe olurken, en çok konuşulan futbolcu ise Emre Belözoğlu’ydu.

Liglerin 12 Haziran’da açılacağı açıklamasının ardından kolları sıvayan futbol kulüpleri, alınan sıkı tedbirlerle birlikte sahalara döndü.Koronavirüsü nedeniyle ertelenen liglerin yeniden başlaması ile takımlar, Süper Lig’de kalan 8 haftalık periyot için sahalara çıktı. Çalışmalarını sürdüren Fenerbahçe, takımın tamamına yaptığı koronavirüs test sonuçlarının negatif çıkması ile birlikte kolları sıvadı. Samandıra Can Bartu Tesisleri’nde şartların uzun süreli kamp için yeterli olmaması ve Topuk Yaylası’ndaki zemin çalışmaları nedeniyle, Fenerbahçeli futbolcular Milli Takım’ın Riva’daki tesislerinde toplandı.

Riva’da antrenmanlarına başlayan sarı lacivertli takımın, virüs temasını sıfıra indirmesi, açık hava yürüyüşleri ve yiyecek içecek önlemleri de dikkat çekti. Medyada toplam 57 bin 996 haberde yer alan Fenerbahçe, Mayıs ayının en çok konuşulan futbol takımı oldu. Fenerbahçe’yi sırası ile 54 bin 247 haber ile kamp için Antalya’ya giden Galatasaray ve 49 bin 895 haber ile BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde tam kadro halinde kampa giren Beşiktaş takip etti.

KAPTAN ALT  YAPIYI  TEKRAR  GÜÇLENDİRİYOR

Bu sezon şampiyonluğun biraz uzağında kalan Fenerbahçe, gelecek sezon çalışmalarına şimdiden başladı. Kadroyu güçlendirmek için büyük çaba sarf eden Kanarya’da transferle ise Emre Belözoğlu ilgileniyor. Gelecek sezon sportif direktörlüğe başlaması beklenen tecrübeli futbolcu Emre Belözoğlu, şampiyonluğa oynayacak takım kadrosunun kurulması için yaptığı çalışmalar ile gündemdeydi. Altyapıdaki yeniden yapılandırmayla işe başlayan Belözoğlu, A takım transferleri için de dört koldan çalışmalarını sürdürdü.

Belözoğlu’nun ilk bombası da ezeli rakip Galatasaray’a attığı çalımla Mert Hakan Yandaş oldu. Tecrübeli futbolcu, Galatasaray ile ön protokol imzalayan Yandaş’ı Fenerbahçe forması giymeye ikna etmeyi başardı. Eski takım arkadaşı Arda Turan ile Instagram canlı yayınında yaptığı açıklamalarla da gündeme gelen Belözoğlu, ay boyunca 6 bin 844 haberde adından bahsettirerek Mayıs ayının en çok konuşulan futbolcusu oldu. Belözoğlu’nu ise sırası ile 5 bin 626 haber ile Caner Erkin ve 4 bin 960 haber ile Arda Turan takip etti.

TERİM   YENİDEN  TAKIMIN  BAŞINDA

Koronavirüs testinin pozitif çıkması sonrası tedavisi tamamlanan ve hastalığı atlatan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, kendisi gibi hastalığı atlatanlardan immün plazma bağışçısı olmaları için çağrıda bulundu.

UEFA Kupası zaferinin 20. yılında, 20 yıl önceki mektupla da gündeme gelen Terim, mektubunda ise Galatasaray’dan “Hayallerinin takımı, babanın seni emanet ettiği camia.” olarak bahsetti. Virüsü yenen, maskesi ve sosyal mesafe kurallarına da uyarak takımının başında antrenmana çıkan teknik adam, ay boyunca medyada 14 bin 421 haberde yer alarak zirvedeki yerini korudu. MTM’nin aynı raporuna göre Terim’i, sırası ile 9 bin 440 haber ile Beşiktaş’ın tecrübeli teknik direktörü Sergen Yalçın ve 5 bin 528 haber ile Trabzonspor çalıştırıcısı Hüseyin Çimşir takip etti.

NİHAT  ÖZDEMİR    MERAKLA  BEKLENEN  AÇIKLAMAYI   YAPTI

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir araya gelerek liglerin kaderini belirleyecek toplantıyı gerçekleştirdi. Futbolseverlerin büyük bir heyecanla beklediği açıklama Özdemir’den geldi. TFF Yönetim Kurulu toplantısının ardından video konferans aracılığıyla basın mensupları ile bir araya gelen Özdemir, Süper Lig ve 1. Lig için yeniden başlama tarihinin 12 Haziran olarak belirlendiğini açıkladı.

Futbolun oynanabilmesi için tüm tedbirleri içeren bir protokol hazırlandığını da belirten TFF Başkanı Nihat Özdemir, yaptığı açıklamalarla ay boyunca 17 bin 462 haberde yer alarak, en çok konuşulan yönetici oldu. Nihat Özdemir’i ise sırası ile 9 bin 59 haber ile siyah beyazlı takım yöneticisi Ahmet Nur Çebi ve 8 bin 42 haber ile sarı kırmızılı takım yöneticilerinden Mustafa Cengiz takip etti.

Son 7 yılda ekonomisi yüzde 52 küçülen Güney Amerika ülkesi Venezuela’da yaşanan ağır ekonomik krizin faturasını en fazla ödeyenler ücretli çalışanlar oldu.

Son 10 yılda asgari ücretin dolar bazında yaklaşık yüzde 98 azaldığı ülkede çalışanlar kazandıkları maaşla temel gıda ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor. En son 1 Mayıs’ta maaşlara yapılan yüzde 60 zamdan sonra asgari ücret yemek yardımıyla birlikte 800 bin bolivara, yani 2,5 dolardan 4 dolara yükseldi. Venezuela’da kamuda yönetici olan kişilerin maaşı 20 dolara tekabül ediyor.

İşçiler için Belge ve Analiz Merkezi (CENDA) adlı sivil toplum örgütünün açıkladığı Nisan ayı verilerine göre 5 kişilik bir ailenin temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için aylık en az 164 dolar yani 41 asgari ücret gerekiyor.

Ülkedeki bir halk pazarında asgari ücretle alınabilecek ürünler çok sınırlı. Bir kilo peynirin kilosu 2 dolar, bir paket pirinç ya da soğanın kilosu 1 dolar, kırmızı et 3 dolar. CENDA’nın yaptığı pazar araştırmaları, bir ailenin temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için günlük en az 5,46 dolara ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Maaşını devletten alan 3 milyon 350 bin kamu çalışanı ve aylık 2 dolar maaş alan 4 milyon emekli ekonomik girdileri en az olan kesimler olarak dikkat çekiyor. Kamuda en yüksek derecede yöneticilik yapan bir idareci bile yaklaşık 20 dolar kazanıyor

Özel sektörde aylık 40-50 dolara kadar iş bulunabilse de çalışanların maaşları ile geçinebilmeleri çok zor görünüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
TEZGÂHIN GÜZELİ - 18 Eylül 2021
UMUDUMUZU KAYBETMEYELİM - 15 Eylül 2021
COŞKUMUZ DAİM OLSUN - 10 Eylül 2021
ORTAK GÖRÜŞ - 4 Eylül 2021
- 2 Eylül 2021
İZMİR MARŞI İLE… - 31 Ağustos 2021
KUTLAMA HAZIRLIKLARI TAMAM - 30 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ