Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

BİR ÜNİVERSİTE SINAVININ ARDINDAN

AYHAN DAYAN

AYHAN DAYAN

Gençlerin önlerindeki yaşamlarında edinecekleri meslekleri belirlemede en etkin yol olan bir üniversite sınavı daha geride kaldı. Depremler ve virüs salgını derken, böyle bir psikolojik ortamda, üstelik de maskeli bir durumda sınava giren bütün adaylar başarılı olabilmek için ter döktüler. Kimileri iyi hazırlandı, kimileri ise belirttiğim bu olumsuz psikolojik ortamda yeterince ve moralli olarak hazırlanamadan girdiler sınavlara. Şu durum bir gerçek ki salgının gidişatı hakkında önümüzü net göremediğimiz için üniversite hayali kuran pek çok gencin de moralli biçimde önlerini görmesi, önceki yıllar kadar pembe ve aydınlık değildi ne yazık ki. İster istemez fulü, kristallenmiş belirsiz bir görüntü, şimdilik sonu ışık vermeyen bir belirsizlik söz konusu. Acaba salgın devam ederse eğitim-öğretim hayatımız bu yılda olduğu gibi mi olacak endişesi ister istemez herkesin kafasını meşgul ediyor.

Yaklaşık 2,5 milyonu aşkın öğrencinin girdiği 2020 YKS sınavı baraj puanının yetkililerce haftalar öncesinden duyurusu yapılarak bu yıla mahsus olmak üzere yerleştirmeye esas baraj puanı 180’den 170’e çekildi. TYT’de ise 150 ve üzeri puan alan adayların tercih yapabileceği duyuruldu.

Öte yandan ilk günkü TYT için 30 dakika ek bir süre verildiği açıklandı. Adaylarda bir rahatlama oluştu ister istemez. Belki zor olmayacak diye düşünüldü. Ancak kimine göre yine zordu. Türkçe sorularından şikâyetçi olan çok aday vardı. Adayların daha çok felsefi olarak değerlendirdikleri ve yanıtlamakta zorlanıp ikilemde kaldıkları sorular için “Bu soruları Tales mi hazırladı?”, “Bu paragraflar kısa geldi, roman konulsa daha iyi olurdu.” gibilerden ironik yorumlar getirildi.

Öte yandan son dönemlerde yapılan sınavlarda ‘yeni nesi sorular’ adı altında resmen soru yapıları değiştirildi. Zaman geliyor ders/kurs veren öğretmenlerin bile bu tür soruların içinden kolay çıkamadıkları söyleniyor. Örneğin son yapılan sınavların ilk gününde fen bilimleri testinde bir deney sorusunun yer aldığını söyledi adaylar. Peki, böyle bir deneyi paralı liseler dahil olmak üzere acaba okullardaki kaç öğretmen yaptı da öğrenciler öğrenmiş olabilirler?

Uzun yıllar öncesine kadar özellikle OSYM sınavlarıyla ilgili fazla şaibe yaşanmazdı. Ne zamanki fetönün sınavlarla ilgili marifetleri ortaya çıkıp belgelenmeye başladı, işte o zamandır insanın içine kurt düşer oldu. Basına yansıdığı kadarıyla -nasıl olduysa artık- ilk günkü TYT’de birkaç soru fotoğraflanıp sosyal medyada paylaşılmış.

Sınavı yönetenlerin akıllarınca zorlaştırmak aslında bir şeye yaramıyor. Çünkü üniversiteler seçecek olduklarını zaten bir şekilde seçiyorlar. Görünen o ki puanlara bakınca tıp fakülteleri tercihlerde ilk başlarda. Ülkemizin zeki çocuklarının eğilimi bu yönde… Doktorluk, kariyerli ve ülke koşullarına göre maddi geliri de fena sayılmayacak bir meslek. Üstelik akademik anlamda kariyer yapacak oldukları bir alan, haklılar… Peki Fransa, Almanya, İngiltere gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde aynı durum söz konusu olabilir mi, yani tıp tercihi önce mi yer alır? Kesinlikle hayır… Çünkü bizdeki eğilim aday henüz üniversiteye başlamadan iş bulup bulamama kaygısından kaynaklı… Avrupa’daki bu ülkelerde sanayi üst düzey olduğu için kendilerine mühendis gerekiyor. Bize gerekiyor mu peki mühendis? Neme lazım, sanayisi olmayan, gelişmemiş, dışa bağımlı, dünyada teknolojik ve bilimsel alanda bir tek marka sunamamış bizim gibi ülkelerde mühendisliğin o çok bilinen alanı ünlü: Kaldırım Mühendisliği… Kısaca mühendislik bize göre değil. Onlarca bölümden mezun ama boş gezen çok sayıda mühendisimiz var.

Peki, işsizlik sayısı rekorlara giden ancak boş gezenin boş kalfası genç nüfusumuzla övünmeyi ihmal etmediğimiz bir ortamda bu ne olacak bu gençliğin durumu? Üniversiteyi kazanmak ayrı bir dert, okumak ayrı bir dert iken mezun olup iş bulamamak işin iyice tuzu biberi…

Allah üniversiteye gireceklere, burada canla başla okuyacaklara, yüzüp yüzüp sonuna kadar getirerek mezun olacaklara ve en çok da bu öğrencilerin ailelerine sabır ve kolaylıklar versin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN - 2 Eylül 2021
OTOBÜS KAZALARI - 26 Ağustos 2021
SEL - 19 Ağustos 2021
2021 YKS’NİN ARDINDAN - 12 Ağustos 2021
GÜZEL ÜLKEM YANGIN YERİ - 5 Ağustos 2021
GÖÇ - 29 Temmuz 2021
SOSYAL MEDYAYI BIRAKTIM - 15 Temmuz 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ