Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Birgi Küp Uçuran Kulesinin Yenileme Çalışmaları sürüyor

Birgi Küp Uçuran Kulesinin Yenileme Çalışmaları sürüyor

Ödemiş’e bağlı  tarihi  yapılarıyla  ünlü aynı  zamanda  farklı bir mimariye sahip  Birgi  Küp  Uçuranlar (Pankonduz  Kulesi) için  yenileme  çalışmaları  hızlı  bir şekilde  devam ediyor.

Birgi’nin tarihi yapıların Mahalleye büyük bir canlılık kattığını dile getiren Birgi Mahallesinden  Yaşar  Günaydın “Bilindiği  üzere Birgi Mahallesinin en gözde  yerinde  tekrar bir yenilenme çalışması  devam eden  Küp Uçuranlar Kulesinin  yenilenme çalışmaları  hızlı  bir şekilde devam ettiğini  görüyoruz.  Birgi için önemli  bir  yapıt olduğunu  düşünüyorum.” Dedi.

BİRGİ KÜP UÇURAN KULESİ (PANKONDUZ KULESİ)

Birgi merkezde Cumhuriyet Meydanında bulunan ve 3 katlı olan bu yapı Bizans dönemine ait bir yapı aynı  zamanda  Yuvarlak temel üzerinde on cepheli olarak inşa edilmiştir bir yapıdır. Taş ve harç kullanılarak yapılan kulenin güney tarafında bir kapısı bulunmaktadır. Sarmaşıklarla sarılmış olan kule 1997–1998 yıllarında restore edilmiş ve bir süre restoran ve cafe olarak kullanılmıştır. Günümüzde turizme kapalı olarak bekletilen yapı için restorasyon projesi hazırlanmış fakat hala restore edilmemiştir. Küp Uçuranlar kulesi Birgi’de kuleli olarak bilinmektedir.

Haber : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ