Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ATALIK BUĞDAY TOHUMLARI

SEVAL KONURALP

SEVAL KONURALP

Son  yıllarda  İzmir   Büyükşehir  Belediyesinin  de desteği ile   gündemde olan  ve ayrıca   bazı kooperatiflerin  ve üreticilerin de üzerinde durduğu  Ata  tohumları  artık günümüzde  yavaş yavaş  hayatımıza  girmeye  devam ediyor.İnsanlığın tarihinde oldukça uzun yıllardır var olan ve içerdiği karbonhidrat besin değeri ile sofraların vazgeçilmez gıdalarından biri olan ekmeğin ana maddesi olan un çeşitleri, birçok unsura göre farklılık göstermektedir. Bu unsurların başında un üretiminde hangi tahıl  türünün ya da diğer adıyla hububat türünün (buğday, çavdar, arpa, yulaf v.b.) kullanıldığı ve bu kullanılan tahılın besin değerleri gelir. Tahılın öğütülmesi ile elde edilen un çeşitleri, içerdiği besin değeri ile sofralarımızda pek çok farklı şekilde kullanılmaktadır. Un çeşitleri genel olarak buğday unu (ekmeklik beyaz un), tam buğday unu, çavdar unu, durum buğday unu, yulaf unu, arpa unu, mısır unu, karabuğday unu, graham unu, nohut unu, pirinç unu gibi çeşitlere ayrılır. Bu çeşitlere ilave olarak günümüzde çok büyük önem kazanmış olan “atalık buğday unları” da vardır. Atalık buğdaylar (yerli buğdaylar) , binlerce yıldır değişen iklim ve ortam koşullarına uyum sağlayarak günümüze ulaşmış oldukça güçlü tohumlardan elde edilmektedir. Bu tohumlardan yetişip gelen buğdayların öğütülerek un haline getirilmesiyle “atalık buğday unları” elde edilir. Atalık buğday unlarının “karakılçık tam buğday unu, siyez tam buğday unu, dinkel (kızıl buğday) tam buğday unu ve kavılca tam buğday unu” gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Uzun yıllardır var olan atalık tohumlar yaşamın sürdürülebilirliği açısından genetik bir hazine olarak değerlendirilmektedir. Toprak içerisinde değişen birçok koşula ayak uydurarak günümüze kadar taşınmış olan atalık tohumların yetiştirilmesi ile ortaya çıkan atalık buğdayı oldukça doğal ve organik yapısı ile kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Atalık buğdayın yetiştirilmesi ve biçilmesi sonucu kullanıcılara sunulan atalık buğday unu gıda sektöründe birçok alanda tercih edilmektedir. Atalık buğday tohumları ve tohumlarından ortaya çıkan atalık buğday unu Anadolu topraklarında oldukça eskiye dayanmakta ve içerisinde birçok farklı buğday çeşidini içeren atalık buğdayların tüketilmesinin daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Karakılçık, siyez, dinkel (kızıl buğday) ve kavılca buğdaylarından elde edilen unlar, genetiği oynanmamış buğdaylardan öğütülerek elde edilmiş olması sebebiyle insan sağlığı için de daha yararlıdır.

Özellikle günümüzde ortaya çıkan pek çok rahatsızlık ve alerji sorunlarına karşı daha tedbirli olan bireyler, tüketim alışkanlıklarını buna bağlı olarak değiştirmektedir. Hamur işlerinin tüketiminde organik ve doğal tohum kullanılmasına özen gösterilmesi ile birlikte tekrar hatırlanan ve değerli bir miras olan atalık buğday tohumu ve unları çeşitli şekillerde kullanıcısına sunulmaktadır.

Teknolojinin gelişimi ile birlikte ortaya çıkan hibrit tohumların artışı ile unutulmuş olan atalık buğday tohumu ve unu özellikle son dönemlerde tekrardan gündeme oturmuş ve anadolu çiftçisinin yüzünü güldürmüştür. Geçmişten bir miras olarak hala üretimi devam eden atalık buğday unları kullanım alanlarına göre ayrılmaktadır. Ekmekçilik ve pastacılık gibi üretim alanlarında da kullanılan atalık buğday unları, aynı zamanda ekmekçilik sektöründe yoğun biçimde kullanılan “ekmek karışımları” içerisinde de tüketicisine sunulmaktadır.

Artık eski sebzelerin meyvelerin tadı yok, evet. Bunun sebebi yerel tohumların terk edilip, genetiği ile oynanan; hızlı bir şekilde, dayanıklı ürün verebilen hibrit ve gdo’lu tohumların tercih edilmesi. Bu tohumlar, hızlı bir şekilde ürün veriyorlar evet ama besin değerleri düşük ve daha az lezzetli oldukları da açık!Hibrit tohum, melezleştirilmiş, karma tohumdur. Aynı türe ait iki farklı bitkinin çaprazlanmasıyla elde edilir. Hibrit tohumlar, dayanıklıdır, farklı hava ve toprak koşullarına uyum sağlayabilirler.

Hibrit tohumların ömrü 1 ekim süresi kadardır. Hibrit tohumlarla elde edilen meyveden ve sebzeden yeni tohumlar alıp üretime bu tohumlar ile yıllar boyu devam etmek mümkün değildir. Bu tohumlar doğurgan değildir. Yıllar boyu, kuşaktan kuşağa aktarmak mümkün değild

Hibrit tohum ile üretim yapanlar, her yıl tekrar tekrar yeni tohum satın almak zorundadır.

Hibrit tohum ile üretilen meyve ve sebzeler besleyicilik açısından zayıftır, yeterince lezzetli oldukları da söylenenemez.Hibrit tohumlar yoğun ziraii ilaçlamaya ihtiyaç duyarlar. Aksi halde, kolayca hastalanır ve mahsül veremez olurlar. Hibrit tohumlar ile yapılan üretimlerde sıklıkla çok yoğun ziraii ilaç kullanıldığı bilinmektedir.GDO’lu Tohum, Laboratuvar ortamında insan eli ile üretilmiş, doğal değil yapay olan tohum çeşididir. Genetiği ile oynanan bu yapay tohumlar, ekildikleri toprağın dahi verimsizleşmesine neden olur.GDO’lu tohumların doğaya, çevreye, toprağa ve suya verdiği zararlar çoğu zaman geri dönüşü olmayan zararlardır.Bu tür tohumlar insan sağlığı için zararlıdır, ciddi hastalıklara neden olurlar. Bünyelerinde yoğun kimyasal barındırırlar. Bu tohumları tekrar tekrar kullanmak kesinlikle mümkün değildir.

GELECEĞİMİZ İÇİN KUŞKUSUZ  ATA  TOHUMU

Hibrit ve GDO’lu tohumların varlığı, yerli tohumların varlığını ve biyolojik çeşitliliği de tehdit etmektedir. Sağlığımız için, çocuklarımız için, gelecek nesiller için, doğa için hibrit ve GDO’lu tohum ve tohum ürünlerinden uzak durmalıyız.Yerel tohumları çoğaltmalıyız, paylaşmalıyız. Yerli tohumlar ile kendi mahsülümüzü hasat etmeliyiz.Şehirlerde yaşıyor olsak bile küçük bir hobi bahçesinde, balkonda ya da küçük bir saksıda kendi ürünümüzü yetiştirebiliriz. Bu aktivite sağlıklı olduğu kadar keyifli olduğu bilinmektedir. Geleceğimizin  güvencesi Çocuklarımızın da toprakla, tohumla tanışmasına vesile olmalıyız. Yerli tohum tercih eden üreticileri desteklemeliyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 16 Eylül 2021
- 10 Eylül 2021
- 8 Eylül 2021
- 3 Eylül 2021
KEFİR - 1 Eylül 2021
- 27 Ağustos 2021
- 25 Ağustos 2021
- 20 Ağustos 2021
BİTKİ ve BESİN MADDELERİ - 18 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ