Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Gündeme Dair

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

 Değerini bilmiyoruz!Değerli okuyucularım.Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’nin dediği gibi, denizcilerimize en içten sevgi ve saygılarımı ileterek, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyorum.Eminim ki, birçok kişi bilgi ve fikir sahibi olmadığı için bu satırları önemsemiyordur,Öylesine okuyup geçiştirmiştir.Laf olsun torba dolsun örneğinde olduğu gibi.19 Nisan 1926 tarihinde TBMM de kabul edilen ve 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu, yabancı devletlerin denizlerimizdeki ticaret hakimiyetlerine son verip, bizlere nesiller boyu denizlerimize sahip çıkmanın haklı gururunu yaşatmıştır.Bunu biliyor muydunuz?

Ben en iyisi konuyu bana göre en iyi anlatan Prof. Dr. Yüksel Gürüz’ün şu cümleleri ile anlatayım. Denize girebiliyorsak.Bugün Bodrum’da mavi tura çıkabiliyorsak,

Alacatı’da sörf yapabiliyorsak,Kaş’da su altına dalabiliyorsak, Karasularımızı istediğimiz gibi kullanabiliyorsak,İşte bunların hepsi Kanuni döneminde elimizden çıkan, sularımızı kullanma hakkının 500 yıl sonra 1923 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Lozan Antlaşmasıyla iptal edilmesindendir.1 Temmuz 1926 itibariyle, Boğazlarımız ve kullanım hakları bize aittir ve bayram olarak kutlama hakkını kazandığımız gündür.Tekrarlıyorum:

Denizcilik ve Kabotaj Bayramımız Kutlu Olsun!..

Yani;Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk Milleti’ne en büyük armağanlarından birisi olan Kabotaj Kanunu bir anlamda Kurtuluş Savaşı’nın denizlerdeki zaferidir…

94’üncü yıldönümünde, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı birçok yerde yasak savar gibi kutlanırken, Narlıdere’de bir coşku vardı.Gerçekleşen etkinlikte Türk Denizciliği’nin tarihi gelişimi, denizlerdeki hakimiyet olgusu ve deniz ürünlerinin önemi konuşuldu.

Başkan Ali Engin ‘Denizlerimiz, ulusal egemenliğin en büyük sembollerinden. Korumak ve geliştirmek öncelikli görevimiz’ dedi.

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ‘Denizlerdeki sosyal ve ticari hakimiyetimiz ulusal bağımsızlığımızın en büyük sembollerinden biridir. Bu gücü bize kazandıran Ulu Önderimiz Atatürk’e şükran borçluyuz. Denizlerimizi temiz tutmaya, deniz canlılarını korumaya ihtiyacımız var. Bu da bizim en önemli görevimiz. Geçen yıl başlattığımız ve geleneksel hale getireceğimiz Deniz Festivali’nde de bu değerlerimize farkındalık yaratmayı hedefliyoruz’ diye konuştu.Urla ve Mordoğan’a Madem ‘Denizcilik Bayramı’ndan konuştuk güzel bir haberle devam edeyim: İZDENİZ’de yaz seferleri başlıyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ Genel Müdürlüğü, ağırlıklı olarak günübirlik tatilcilere hizmet veren Foça, Mordoğan ve Urla hafta sonu gemi seferlerini başlatıyor.

İlk seferler 4 Temmuz Cumartesi günü yapılacak.

Seferler, hafta sonları; Karşıyaka-Konak-Güzelbahçe-Urla; Karşıyaka-Konak-Mordoğan-Foça ve Konak-Karşıyaka-Foça-Mordoğan güzergâhlarında yapılacak.

                   Kalkış ve Varış Saatleri

Karşıyaka-Urla gemisi; 09.15’te Karşıyaka’dan, 09.30’da Konak’tan kalkacak; 10.15’te Güzelbahçe’den hareket edecek ve 10.45’te Urla’ya varacak. Dönüşte Urla’dan 21.00’de kalkacak gemi, 21.30’da Güzelbahçe’de, 22.15’te Konak’ta ve 22.30’da Karşıyaka’da olacak.Karşıyaka-Foça gemisi; 08.25’te Karşıyaka’dan, 08.40’ta Konak’tan kalkacak; 10.10’da Mordoğan İskelesi’ne yanaşacak. 10.30’da buradan hareket edip, 11.10’da Foça’ya varacak. Dönüşte Foça’dan 18.40’ta kalkacak gemi, 19.20’de Mordoğan’da, 21.00’de Konak’ta ve 21.15’te Karşıyaka’da olacak.

Konak-Mordoğan gemisi; 08.25’te Konak’tan, 08.40’ta Karşıyaka’dan kalkacak; 10.20’de Foça’da olacak. 10.30’da buradan hareket edip 11.10’da Mordoğan’a varacak. Dönüşte 18.40’ta Mordoğan’dan hareket edilecek. 19.20’de Foça’ya, 21.10’da Konak’a, 21.25’te Karşıyaka’ya varılacak.

Hep seninleyim…Serpil Nergiz hanım güne nasıl başlamış….

Şöyle anlatıyor:‘Bakarsan uzaktayım.Düşünürsen aklındayım..

Hissedersen Kalbindeyim.Arıyorsan buradayım.Ve özlüyorsan hep seninleyim..

Bugün temmuz’un biri ama ben sesindeki baharı seviyorum’

Herkes sevdiklerine bu satırları gönderebilir.Mühim olan gönül almaktır…

Sevmek kadar sevilmeyi bilmek de çok önemli değil mi?

                                Emeğin Serüveni

Şimdi de derin bir konuya girelim.8.6.1936 tarih ve 3008 sayılı İş Kanunu’nun ‘Bilûmum işçiler hakkındaki fesihlerde, beş seneden fazla olan her bir tam iş senesi için ayrıca 15 günlük ücret tutarında tazminat dahi verilir.’ Şeklindeki 13. maddesi ile mevzuatımıza giren kıdem tazminatı, yıllar içinde değişikliklere uğramış, 1950 yılında kıdem tazminatını hak etme süresi 5 yıldan 3 yıla düşürülmüş, 1971 tarih ve 1475 Sayılı İş Yasası ile kıdem tazminatına ilişkin sürenin iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilmesi kabul edilmiş, 1975 yılında yapılan değişiklikler ile kıdem tazminatı hak etme süresi üç yıldan bir yıla indirilmiş ve 15 günlük kıdem tazminatı süresi de 30 güne çıkarılmıştı.

12 Eylül askeri darbesi, darbenin ilk günlerinde kıdem tazminatını asgari ücretin 7.5 katı ile sınırlandırılmak suretiyle ve bu hükme aykırı davrananlar için hapis ve para cezası getirilmek suretiyle gerçek yüzünü göstermiş, 1982 yılında kıdem tazminatı tavanının asgari ücretle bağı koparılmış ve kıdem tazminatı tavanı en yüksek devlet memurunun bir hizmet yılı için alacağı azami emeklilik ikramiyesi ile sınırlandırıldı.

2003 yılında, 1471 sayılı İş Kanunu, 4857 sayılı Yasa’nın 120. maddesi gereğince ‘Kıdem tazminatı’ başlıklı 14.maddesi dışında yürürlükten kaldırılmış, 4853 sayılı yasanın geçici 6. maddesi ile kıdem tazminatı için bir kıdem tazminatı fonu kurulacağı, fon kuruluncaya kadar 1475/14. maddenin yürürlükte olacağına dair düzenleme yapılmıştı.

Bu tarihten sonra kıdem tazminatı fonu konusu zaman zaman gündeme getirilmiş, kamu oyunda tartışmaya açılmış, gelen tepkiler üzerine konu gündemden kaldırılmıştı.

Bugünlerde yine, kıdem tazminatının fona aktarılması hususunda kamuoyunda işçilerin ve sendikaların tepkileri ölçülmekte, oluşturulmak istenen fon ile kıdem tazminatı ortadan kaldırılarak, yerine emeklilik benzeri bir sistem getirilmek isteniyor.

                             Kim Çözebilir?

Tabii ki, işçilerin emeğinin karşılığının, farklı isimler altında ancak aynı amaca hizmet eden fona aktarılmasının, kıdem tazminatı hakkının mevcut düzenlemenin de gerisinde bir düzenleme ile ortadan kaldırılmak istenmesinin kabul edilmesi mümkün olmadığı gibi, bu değişiklikler sendikaların aralarında çözebileceği meseleler de değil.

Getirilmek istenen fon sisteminin sorunları çözmek yerine daha da içinden çıkılmaz hale getireceği, mevcut hakların çok gerisinde olduğu, hak kayıplarına yol açacağı uzmanlar ve hukukçular tarafından açıkça belirtiliyor.

                 Yapılması Gerekenler

Söylenen ve iddia edilen şu: Mevcut sorunların çözümü, kayıt dışı çalıştırmayı önlemekten, kayıt dışı çalıştıranlara ağır cezalar uygulamaktan, işçilik prim oranlarını azaltmaktan, taşeronlaşmayı yasaklamaktan, işten hangi nedenle ayrılınırsa ayrılınsın tüm çalışanlara kıdem tazminatı ödenmesini sağlayıcı, ödemeyi kolaylaştırıcı ve garanti altına alıcı yasal düzenlemeler yapmaktan, her türlü güvencesiz çalışma biçimine, sendikal örgütlenme önündeki yasal ve fiili engellemelere son vermekten geçmektedir…’

Umarım dikkat çeker.Umarım yukarıdaki satırları okuyan da olmuştur…

Çünkü biliyorum.1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramımızı nasıl bize tam anlamıyla öğretmediler, gerektiği şekilde kutlamamız sağlanamıyorsa, bu yasa değişiklikleri de çok önemlidir.

Rakamlarla yılları ve gelişmeleri dile getirdim.Acaba kaç kişinin kafasına yerleşti?

Ya da kaç kişinin bir kulağından girip, diğer kulağından çıktı, gitti?

Biliyorsunuz.Biz izciler gibi, daima ve daima hukuksuzluğa ve haksızlığa karşı durduğumuz gibi, emek mücadelelerinde işçilerin yanlarında olduğumuzu ve bu doğrultuda hareket edeceğimizi her zaman belirtiyoruz.Asla yalnız yürümeyeceksiniz’

             Karşıyaka’da Basit Ama Önemli Bir Hizmet

Sağlıklı ve çevreci bir ulaşım aracı olan bisikletin tesislerinde kullanımının yaygınlaşmasını umut eden Kent A.Ş., Bostanlı Florya sahili yakınına “Bi-dost” bisiklet tamir istasyonu yaptı. Bisikletli Ulaşım Derneği (BİSUDER) ile alan çalışmaları yapan Kent A.Ş. bisiklet kullananların yoğun olduğu Florya sahili yakınında bulunan Denizkent Restoran’ın bisiklet tamir istasyonu için en uygun tesis olduğuna karar verdi.

İstasyon bisiklet kullananlar tarafından mutlulukla karşılandı. Bi-dost bisiklet tamir istasyonunda hazır alyan seti, anahtar takımı, tornavida seti ve şişirme pompası bulunuyor.

                         Dev Proje Hayata Geçiriliyor

Sanayi, tarım ve turizm açısından ülkenin önde gelen ilçelerinden olan Torbalı, her geçen gün gelişimini hızla sürdürüyor.

Torbalı Belediyesi ilçenin bu gelişimine ve değişimine ayak uydurmak adına bazı projeleri hayata geçiriyor. Bu kapsamda ilçenin çağdaş ve şeffaf belediyecilik anlayışını temsil eden bir belediye hizmet binası, Pazar kurulan günler dışında da aktif günün her saatinde farklı kullanıcı gruplarına hitap edebilecek, açık sosyal alanlar ve meydan ile özellikle park yeri problemlerini çözecek bir otopark düzenlenme için kolları sıvayan belediyemiz bir proje yarışması başlatmıştı. Düzenlenen Ulusal Mimari Proje Yarışmasına ülke genelinden 107 proje katıldı. Konusunda deneyimli jüri üyelerinin değerlendirme yaptığı yarışma sonunda Torbalı’nın kaderini değiştirecek projeler belirlendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
TEZGÂHIN GÜZELİ - 18 Eylül 2021
UMUDUMUZU KAYBETMEYELİM - 15 Eylül 2021
COŞKUMUZ DAİM OLSUN - 10 Eylül 2021
ORTAK GÖRÜŞ - 4 Eylül 2021
- 2 Eylül 2021
İZMİR MARŞI İLE… - 31 Ağustos 2021
KUTLAMA HAZIRLIKLARI TAMAM - 30 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ