Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemişli Avukatlardan Çoklu Baro Yasasına Tepki

Ödemişli Avukatlardan Çoklu Baro Yasasına Tepki

Ak Partinin, en fazla üyeye sahip Ankara, İstanbul ve İzmir’de birden çok baro kurulmasının yolunu açan yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Türkiye Barolar Birliği de bu düzenlemeye itiraz etmişti. Ödemiş teki avukatlarda çoklu baro düzenlemesine tepki için Ödemiş Adliyesi dışında basın açıklaması ve oturma eyleme düzenlediler.

Konuyla ilgili konuşan Ödemiş Baro Temsilcisi Mine Donduran “ Bu çoklu baro düzenlemesinin yasalaşmasını istemiyoruz. 81 ilin, 79 baro başkanının istemediği gibi bizlerde istemiyoruz.  Şuanda Ankara’da değiliz ancak kalbimiz başkanlarımızın yanında, orada olmayı hepimiz isterdik. Bizlerde burada farkındalık yaratmak ve arkalarında olduğumuzu göstermek için böyle bir basın toplantısı düzenledik.” dedi.

Daha sonra konuşan Avukat Engin Erkal ise “Son söz! Savunmadan hiç hazzetmediniz, biliyoruz. İlk fırsatta kapılarınızı ayırdınız, sonra susturmaya çalıştınız. Olmayınca, duruşma salonlarından atmaya; olmayınca, tutuklamaya; olmayınca, hastanelere göndermeye çalıştınız avukatlığı hastalık derecesinde sahipleniyorlar diye. Şimdi de teslim alamadığınız baroları parçalayarak, cübbelerimize ilik açmaya, düğme dikmeye çalışıyorsunuz. İstiyorsunuz ki, yargının son ayağı da iktidara bağlansın. İstiyorsunuz ki, herkes sussun. İstiyorsunuz ki, bu karanlık böyle sürsün. Sizden öncekilere de söylemiştik duruşma salonlarında; şimdi size de aynı şeyleri söylüyoruz: bu projenin eski sahiplerinin yakalandıklarında ilk sözlerinin “avukatımı istiyorum” olduğunu hiç hatırınızdan çıkarmayın. Unutmayın; tarih aydınlık için, umut için, insanlık için mücadele edenleri, umudu savunanları yazar. “bu barolar artık çok oldu” diyorsunuz ya; siz yargıyı bağımı kıldıkça, hukuku yok saydıkça, adaleti unuttukça, insan haklarını ayaklar altına almaya devam ettikçe; biz de “çok” olmaya devam edeceğiz. Siz çocuk istismarına, kadına şiddete, kadın cinayetlerine, doğanın talan edilmesine sessiz kaldıkça; biz barolar da “çok” olmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin baro başkanlarının adalet adımlarına çelme takmaya çalıştığınızda da “çok” olmaya devam edeceğiz. Baroları bölmeye, susturmaya yönelik tasarı yasalaşırsa, “daha çok” olmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu ülkede avukatlar var: aydınlığı onlar temsil ediyor. Özgürlüğü onlar, hukuk devleti ve demokrasi adına ne varsa onlar temsil ediyor. Onlar; bütün baskılara, tehditlere, gözdağlarına, yargılamalara rağmen susmayanlar, güce biat etmeyenler, vazgeçmeyenler, özgürlükler için bedel ödeyenler ne yurttaşın sesinin kısılmasına izin verecekler, ne de karanlığınızın sürgit devam etmesine. Savunmaya dokunma “ ifadelerinde bulundu.

Daha sonra avukatlar toplu halde Ödemiş Adliyesi içerisinde oturma eylemi düzenlediler.

Haber: Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ