Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Eğitim Sistemindeki Konulara Değindi

Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube  Eğitim Sistemindeki Konulara Değindi
Reklam

Türk  Eğitim  Sen  İzmir  1 Nolu Şube Başkanı  Merih  Eyyüp  Demir eğitim  sistemindeki  bir çok konuyla ilgili  olarak  gündeme  dair  bazı açıklamalarda  bulundu.

“TYT SINAV SORULARI GENEL KANAAT UZUN PARAFRAFLARDAN OLUŞUYOR  OLMASIDIR.”

Türk  Eğitim-Sen  İzmir 1 Nolu  Şube  Başkanı  Merih Eyyüp  Demir “YKS sınav tarihleri salgın sebebiyle önce 29 Temmuz tarihine ertelendi. Daha sonra veriler dikkate alınarak eski tarihine geri çekildi. Bu konuda öğrenciler ve veliler sosyal medya üzerinden sınav tarihleri ile ilgili isteklerini duyurmaya çalıştılar. Salgının; ilk kez karşılaşılan bir durum olması ve ne zaman hangi veriyle karşılaşacağımızın bilinmemesi belirsizliğe neden olmuştur. Verilerde iyileşme dikkate alınarak sınavın belirlenen tarihlerde yapılmasına karar verilmiştir. Mart ayı içerisinde başlayan tedbirler çerçevesinde sınava girecek öğrencilerimizin 3 ay süreyle evde kalmaları, derslerin işlenemeyerek ikinci dönem derslerinin sınavda muaf tutulması elbette sınav açısından değerlendirilmesi gereken hususlardır İlk gün yapılan TYT sınav soruları için genel kanaat soruların uzun paragraflardan oluşuyor olmasıdır. Birçok öğrenci süre sıkıntısını dile getirmektedir. Uzun paragraflı sorular son bir yıldır sistemde uygulanması düşünülen bir sistemin getirdiği bir sonuçtur. Burada uygulamanın  4 yıl süre sonunda sınav sistemine aktarılmasının daha doğru olacağı kanaati ağır basmaktadır.2020/2021 eğitim öğretim yılı için özellikle yaz aylarında ülke olarak tedbirlere uyma seviyemiz önem arz etmektedir. Maske- mesafe ve temizlik konularında yetkililer sık sık uyarılarda bulunmaktadırlar. Ancak tedbirler konusunda ağırlıklı olarak uyum görülse de aksamalara da rastlanmaktadır. Tedbirleri uygulayarak salgının azalmasıyla birlikte özellikle Ağustos ayı içerisindeki sayısal veriler Eylül’de başlayacak eğitim öğretim dönemi ile bize bilgiler verebilecektir.

“EBA TV UYGULAMA DESTEĞİ FARKLI GELİŞTİRİLMESİ  DÜŞÜNEBİLİR.”

Türk Eğitim-Sen   İzmir 1 Nolu Şube Başkanı  Demir “Mevcut bina ve öğrenci sayılarıyla alabileceğimiz tedbirler alınmaya gayret edilmektedir. Özellikle okullarımızın temizliği ve dezenfektasyonu titizlikle gözden geçirilmektedir. Ancak mevcut öğrenci sayısı ile bina sayıları göz önüne alındığında, sınıflarda mesafe konusunda ek tedbirlerin alınmasına ihtiyaç duyulacaktır ki, bu durumda farklı uygulamalar üzerinde çalışmak gerekmektedir. Maske ve temizlik konuları çözülebilecek konulardır. Ancak okullarımızda mesafe konusunda bina sayıları ve öğrenci mevcudu dikkate alındığında ek önlemlere ihtiyaç duyulabileceği açıktır. Salgının seyrine göre okullarımızdaki eğitimin yanı sıra EBA TV uygulama desteği ile farklı yöntemler geliştirilmesi düşünülebilir.Üretim odaklı eğitim konusunda özellikle Meslek Liselerimiz salgın sürecinde ön planda olmuşlardır. Maske, dezenfektan, okullarımızın dezenfektasyonu, siperlik konularında ülkemizdeki Meslek Liseleri üretimleriyle salgın sürecinde çok önemli bir rol üstlenmişlerdir. Memlekete Meselesi olarak görülen Meslek Liselerimiz üzerinde geleceğe yönelik iyileştirme çalışmalarının ehemmiyeti bu süreçle birlikte bir kat daha artmıştır.” dedi.

“DERS VE  DESTEK UYGULAMALARI AÇISINDAN DAHA  TEFERRUATLI BİR ŞEKİLDE ELE  ALINABİLİR”

Türk  Eğitim Sen İzmir  1 Nolu Şube Başkanı  Demir “EBA TV alt yapısı itibariyle salgın döneminde derslerin devamı konusunda bir boşluğu doldurmuştur. Ancak alt yapı itibariyle böyle bir duruma ne kadar hazırlıklı olduğumuzu konuşabiliriz. EBA TV süreç içerisinde geliştirilerek ve alt yapısı güçlendirilerek her geçen gün daha fazla katkı sunulmaya gayret edilmiştir. İnternet çağında bu tür uygulamalara olan ihtiyaç ve gereklilik birlikte ele alındığında EBA TV önümüzdeki yıllar için daha da geliştirilerek ders destek uygulamaları açısından çok daha teferruatlı bir biçimde ele alınmalıdır. Bu durum maalesef yılların sorunudur. Yaz aylarında özellikle okulların kapalı olması sebebiyle söylenegelen bu tür söylemler doğru söylemler değildir. Ancak zaman içerisinde eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin toplum üzerindeki etkilerini de hesaba katmak durumundayız. Mülakat yöntemi sistemin temel sorunlarından birisidir. Yine denetim mekanizmasının devre dışı kalması beraberinde birçok sorunu getirmiştir. Yapılan soruşturmalarda bazı sonuçların uygulanmaması, örneğin; soruşturma sonucu görevden alınan bir okul müdürünün işleminin uygulanırken, bir başka okul müdürünün işleminin uygulanmaması sistemin sorgulanması sonucunu doğurmaktadır. Teftiş sistemi gözden geçirilmelidir. Dedi.

“EĞİTİM SON  YILLARDA ÜZERİNDEN  EN FAZLA DEĞİŞİKLİK YAPILAN BİR YAPI HALİNE GELMİŞTİR.”

Başkan  Demir “ Eğitim, son yıllarda üzerinde en fazla değişiklik yapılan bir yapı haline gelmiştir.  Öğretmenlik Meslek Kanunu beklentileri karşılayacak tedbirleri ihtiva ettiği takdirde bu konu gündemden düşebilecektir.Bu konu illerin norm kadro sayıları ile ilgili bir durumdur. Aile Birliği her şeyin üzerinde tutulmalıdır. Aile Birliği ve sağlık sorunları sebebiyle değişiklik talepleri İl Emri ile rahatlıkla çözülebilecek bir konudur.Ataması yapılan öğretmenlerimizin göreve başlamaları atama tarihinden sonra en kısa zamanda sağlanmalıdır. Bu sayede göreve başlayacak arkadaşlarımız göreve başlayacakları İl/İlçe öğretmen ihtiyacı ve dönem içerisinde göreve başlama sebebiyle öğretmen değişikliklerinin olumsuz etkilerini de ortadan kaldıracaktır.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ