Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bozdağlar ve Aydın Dağlarından Gelen Damak Tadı; Kar Helvası

Bozdağlar ve Aydın Dağlarından Gelen Damak Tadı; Kar Helvası

Ödemiş Kent  Konseyi Başkanı Mehmet  Taşlı  bölgemizin  en önemli içecek kültürlerinden  olan  Kar  helvasının bir gelenek olduğunu  dile getirdi.

Kent  Konseyi Başkanı Taşlı “Doğal meyve lezzeti ve dağların zirvelerinden getirilen karın karışımı nefis lezzet. Genellikle Karadut ve Vişne suyu ile yapılan(Son dönemde sıklıkla boya katkı maddeleri, tatlandırıcı, yapay aromatik tatlarla yapılan)yazın sıcağında hararetimizi dindiren meyve suyu. Aydın dağları ve Bozdağlar’daki zirveye yakın kar kuyularından çıkarılan karların şehirlere taşınması ile adeta bir sektör oluştu bölgemizde. Belki de yüzyıllardır yapılıyor bu meslek. Hatta bir kültür haline dönüştü diyebiliriz. Bunun yaşatılması korunması ve gelecek nesillere taşınması gerektiğine inanıyorum. O sebeple geleneksel Kar Helvası lezzetini muhafaza etmemiz gerekiyor.

Son dönemde kullanılan glikoz, yapay tatlandırıcı, yapay aroma ve E faktörlü katkı maddelerinin hem insan sağlığına hem de Kar helvasına mesleğine ve bu kültüre zarar vereceğine inanıyorum.” dedi.

“ÇOCUKLUĞUMUZDAKİ TATLARI KAYBETTİK.”

Eskilerden  gelen içecek  ve yemek  kültürlerinin yaşatılması   gerektiğine  dikkat çeken Başkan Taşlı “Çocukluk ve gençlik çağımızda içtiğimiz kar helvasının tadını şu an alamıyorum maalesef. Her gıdada olduğu gibi kar şerbetinde de bu olumsuz değişimi yaşıyoruz maalesef. Arada güzel kar helvası yapanlarda var ama bu konuda farkında ve seçici olmak gerekiyor. Kar helvası satan arkadaşlarımıza tavsiyem muhakkak olarak doğal yollarla elde edilen meyve sularını kullanmalarıdır.”

“DIŞARIDAN GELENLER İÇİN İLGİNÇ BİR ANIYDI”

Ödemiş’in kendine  has çeşitli  içecek ve  yemek  konusunda önemli  değerleri  bulunduğuna  dikkat çeken Ödemiş  Kent  Konseyi Başkanı  Mehmet Taşlı “Bölgemizi ziyaret edenler için denedikleri tatlar (Ödemiş Köftesi, Töngül Pidesi gibi) ilçemiz için çok önemli tanıtım aracı. Geçmişte imrenerek hayran olarak geri dönüş yaptıkları kar helvası ile ilgili olarak son dönemlerde şikayetler artmaya başladı. Eski lezzeti doğallığı kalmadığı yönünde eleştiriler almaya başladık. Kolay elde edilen tatlarla kadim bir mesleğe zarar veriyoruz diye düşünmeye başladım.” dedi.

“BÖLGEMİZ KAYNAK YÖNÜNDEN ÇOK ZENGİN.”

 Ödemiş’in  kendine özgü zenginliklerinin  bulunduğuna  dikkat çeken Başkan  Taşlı “Bölgemiz sebze meyve yönünden çok zengin. Üretilen meyveler mevsiminde meyve suyu ve konsantre hallere getiriliyor ve daha da getirilebilir. Bunun yaygınlaşması gerekiyor. Hem tarıma üreticiye destek hem de nefis tadın devamı için. Bu maddelerin kullanılması değerli kılıyor kar helvasını.

Zirveden ovaya hararetimizi söndüren damağımızı zenginleştiren Kar helvasına sahip çıkalım bu doğal lezzeti bozulmadan geleceğe taşıyalım. Bölgemizle özdeşleştirelim ki değerler katsın havzamıza.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ