Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kent Konseyi’nden Salgın Yasaklarından Sonra İkinci Toplantı

Reklam

Ödemiş Kent Konseyi salgın yasaklarının ardından ikinci olağan toplantısını yaptı. Ödemiş Çamlık Parkı’ndaki Atatürkçü Düşünce Derneği çay bahçesinde yapılan toplantıda, Haziran ayında gerçekleştirilen toplantıda alınan kararlar gözden geçirildikten sonra Temmuz gündemine geçildi.

Başkan Mehmet Taşlı’nın açış konuşmasının ardından söz alan yürütme kurulu üyesi Selim Şahan, Korona salgını döneminde alınan yasakları kararları dolayısıyla birçok sektörün olumsuz etkilendiğini belirterek şunları söyledi: “Hepimizin yakından takip ettiği gibi birçok sektör işyerini kapatmak zorunda kalmıştı. Tarım sektörü çalıştı fakat hal ve pazarlar kapatıldığı için satışta ciddi sorunlar yaşandı. İhracat kapıları da kapatılınca tarımsal faaliyetler de ciddi anlamda zarar gördü. Bu süreçte, tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğu daha iyi görüldü. Yaşanan sıkıntılar belirgin bir şekilde ortaya çıktı. Biz de bu nedenle salgın yasaklarının altından bu konuyu ele almayı ve Ödemiş’teki üretici kooperatiflerini biraraya getirmeyi planlamıştık. Yasaklar henüz tam anlamı ile kalmadı. Sosyal mesafe kurallarını da ihlal etmemek kaydı ile bu toplantıyı biraz daha ileri bir tarihte örneğin Eylül ayında yapmayı planladık. İlgili kurumlara haber verip hazırlıklı olmalarını istiyoruz” dedi.

Yürütme kurulu üyesi Hülya Çavuş da Gıda Maddeleri Odası başkanı olması nedeniyle gıda üretimindeki sıkıntıları yakından bildiklerini söyledi. Çavuş, bölgenin tarım ve hayvancılık üretimi ile ön plana çıktığını belirterek, “Kooperatif Dayanışmasını Biraz Daha Geliştirmemiz Gerekir” dedi.  Youtube kanalı konusunda görev alan yürütme kurulu üyesi Recep Yılmaz da böyle bir kanalın amatörce yapılamayacağını belirterek, konuyla ilgili araştırma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Yürütme Kurulu üyesi Ümran Ateş, sokak hayvanlarının da korona yasakları döneminde olumsuz etkilendiklerini, aç kaldıkları için zaman zaman sürüler halinde gezip saldırganlaşabildiklerini dikkati çekerek, “Bu konuyla ilgili belediye yetkilileri ve ilçemizdeki veterinerlerle beraber çözüm yolları bulmaya çalışmalıyız. İlçemizdeki hayvanseverleri de bu konuda desteğe davet ediyoruz. Sokak Hayvanları grubumuz kurulmuştu fakat Mart ayından bu yana toplantılar yapılamadığı için somut bir çalışma yürütülemedi. En kısa sürede bu konuda girişimlerde bulunacağız” dedi.

Yürütme Kurulu Üyesi Safiye Özçelik ise kent konseyi olarak salgın döneminde somut çalışmaların yapılamadığını belirterek, “Dileriz salgının geriletilmesi ile ilgili daha iyiye gideriz” dedi.

Özçelik, Ödemiş’in fidan ve süs bitkileri konusunda oldukça iyi bir yerde olduğunun altını çizerek şunları kaydetti: “Ödemiş, Türkiye’nin birçok bölgesine bitki gönderen bir ilçe. Topraklarımız değerli ve üretken. Fakat ilçe merkezi olarak bu konuda daha iyi işlere imza atabiliriz. Örneğin Ödemiş’in bir Ağaç Envanterinin çıkarılması gerekir. Hangi caddede hangi sokakta hangi tür ağaçtan kaç tane var bilinmeli. Ağaç kesenlere karşı cezai işlem uygulanmalı. Ayrıca süs bitkileri firmaları ile ortak bir çalışma yürütülüp sokaklarımız ve caddelerimiz adeta vitrine döndürülmeli. Ödemiş’e bitki almak için gelen konuklara bu sokaklar gezdirilip yerinde görmeleri sağlanmalı”dedi.

Yürütme kurulu üyesi Ümran Akça Ateş de ilçede bir BOTANİK BAHÇESİ oluşturulabileceği belirterek, “Böyle bir bahçe hem dışarıdan gelen konuklar, hem de burayı ziyaret amaçlı değerlendirebilecek okullar için yararlı olur düşüncesindeyim. Böyle bir bahçeyi süs bitkileri üreticileri ve belediyemiz yapabilir. Koza-Der ve Tema gibi kuruluşlar da destek olabilir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından bir değerlendirme yapan Başkan Mehmet Taşlı da toplantılarda alınan kararların titizlikle takip edileceğini ve belediye meclisi ile paylaşılacağını söyledi.

Haber: Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ