Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bayındır’da ÇED Toplantısı Vatandaşın Tepkisiyle İptal Edildi

Bayındır’da ÇED Toplantısı Vatandaşın Tepkisiyle İptal Edildi
Reklam

Bayındır  İlçesinde  Sarıyurt  ve  Kızıloba Mahallelerini ilgilendiren ve özel bir firmanın  bölgeye  madenle ilgili çalışmalar  yapacağını  haber alan Kızıloba  ve  Sarıyurt  mahalle halkıyla birlikte  Ödemiş, Bayındır ve Turgutlu’dan  gelen çevreciler yapılacak olan  ÇED toplantısına pankartlar açarak gösterdikleri  tepkilerle   iptal olmasını  sağladılar.

“TARIM  HAVZALARINA YAPILACAK OLAN  TESİSLER BÖLGEYE ZARAR VERİR”

????????????????????????????????????

Ödemiş  Kent  Konseyi  adına katılarak Bayındır’da iki köy halkının  düzenlediği tepkiye  karşı destek verdiklerini  dile getiren  Ödemiş Kent  Konseyi Başkanı  Mehmet Taşlı “ÇED kanununda  yazan bir kuralda yerleşim birimlerinin kültür, doğa ve tabiat varlıklarının yakınına bulunduğu yere tarım havzalarına  ve korunaklı bölgelere çevreye zarar verebilecek tesisler işletmelere yapılamaz. Bugün burada bulunmamızın sebeplerinden biriside bu burada kurulmak istenen tesis bir çok yönden çevreye zarar verebilecek bir tesis, onun için bu bölge halkının bu madene karşı direnişte sonuna kadar destekçisiyiz, yardımcısıyız. Bu yanlıştan dönüleceğine inanıyoruz. Kamu görevi yapan insanların rantın ,sermayenin değil halkın yanında, devletin yanında, doğanın yanında olarak karar vermelerini istiyoruz. Ve dikkatli davranmalarını özellikle uyarıyoruz.” dedi.

“BÖLGEMİZ TARIM HAVZASI”

????????????????????????????????????

Bölgenin tarım bölgesi olduğunu ifade eden Bayındır Kızıloba Mahalle Muhtarı Mehmet  Gelir “Bugün burada Kızıloba halkımızla birlikte CVK Madenciliğinin halkı bilgilendirme toplantısı, buraya katılan bütün Kızıloba halkımızın tamamı bu ÇED raporunun verilmesine karşıdır. Bu konuda her türlü engeli çıkarmaya hazırız, ancak biz istiyoruz ki devletimizden ve bütün yetkililerimizden tatlılıkla, halkımızı dinleyerek bu işi tatlıya bağlayalım. ÇED raporu verilmesin, maden genişletme çalışması yapılmasın CVK Madencilik aynı bulunduğu alanda çalışabiliyorsa çalışsın, biz genişletme çalışmasına kırma eleme çalışmasına, ayıklama tesisini kabul etmiyoruz. Kızıloba mahallesi Yaklaşık bin ton ihracat kiraz işliyor. Aynı zamanda ceviz, kestane, üzüm, sofralık zeytin, yağlık zeytin üretmekteyiz. Bu köydeki vatandaşlarımızın tamamı tarımla hayatını geçindirmekte biz medenin genişletilmesini istemiyoruz, biz tarıma devam etmek istiyoruz. Devletimizden ve devletimizin yetkililerinden lütfen sesimizi duymalarını istiyoruz. Bu tesislerin buraya yapılmaması için köy halkımızla birlikte elimizden geleni yapacağız.” Dedi.

????????????????????????????????????

Bayındır  Sarıyurt  Mahallesi  sakinlerinden Emine Cömert  Ödemiş Kent  Gazetesine  yaptığı açıklamada “Biz orman işletmesinden emekliyiz. Biz ormanımızda maden istemiyoruz. Kirazlarımıza, ağaçlarımızda suların çekilmesini istemiyoruz. Ben çocukluğumdan beri buradayım , biz köyümüzde hiçbir şey yapılmasını istemiyoruz.” dedi.

Sarıyurt Mahallesinden Hatice  İnceol “78 sene orman gözetleme kulesinde durdum. Bu dağın ormanlarını ben ve eşim iki traktör insanla birlikte diktik. Ben maden istemiyorum. Ben o ağaçları çok zorluklarla diktim. O zaman  gelen fidanları korumak için ben gözetleme kulesinde naylonlara sarıp yetiştirdim ve diktim. Ben ormanımda maden istemiyorum.” dedi.

????????????????????????????????????

ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISI HALKIN TEPKİSİ ÜZERİNE İPTAL OLDU!

Bayındır Sarıyurt  Mahallesinde  özel bir firmanın daha önceden planlandığı iki köy halkı  ve çevrecilerin  tepkisiyle son anda iptal edildi. Yapılan tolantıya tüm  köy halkı tepki  gösterirken etkinliğe  Ödemiş Kent  Konseyi  adına Başkan  Mehmet Taşlı, Sarıyurt Çevre gönüllüleri,  Turgutlu  Çevre  Platformu,  İzmir  Yaşam Alanları Derneği ,Ödemiş  KOZADER, İz-Cep  Platformu   ve Turgutlu Doğa  ve Kültür  Yaşam  derneği  yapılan  etkinlikte destek verdiler.

Haber : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ