Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Gaziemir Belediyesi; ormanlık alanlar, boş arsalar ve yol kenarları başta olmak üzere ilçenin çeşitli noktalarına gelişigüzel ve kaçak olarak dökülen molozları toplamış, böylece  çevre ve görüntü kirliliğinin önüne geçmiş oluyor.Ama şöyle derinlemesine inersek, ‘kaçak yapı’ ya da ‘gecekondu furyası’ yine ortaya çıktı, demektir.

Son zamanlarda sürekli hakkında söylentiler yayılan ve açıklamalar yapan Başkan Arda’dan da bir çağrı geldi:

DOĞAMIZI HEP BİRLİKTE KORUYALIM’

Ormanlık alanlar başta olmak üzere ilçenin birçok noktasına kaçak olarak moloz döküldüğünü dile getiren Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ‘Ekiplerimiz çevre ve görüntü kirliliğinin önlenmesi konusunda titiz bir çalışma yürütüyor. Hedefimiz kaçak moloz dökümlerinin önüne geçerek Gaziemir’i daha güzel, daha yaşanabilir bir yer haline getirmek.

Bu konuda vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Ormanlarımızı, doğamızı hep birlikte korumalıyız. Belediyemiz, küçük bir ücret karşılığında molozları adresinizden alıyor. Evlerinizde yaptığınız tadilat sonrası ortaya çıkan molozları doğaya bırakmak yerine belediye ekiplerimize teslim edin’ dedi.Güzel  bir yaklaşım ama boş…Çünkü adam kaçak inşaat yapıyor…

Belediyeyi durumu bildirir mi?Kendi ayağına kurşun sıkmış gibi olmaz mı?Ya da belediyeyi bir kuruş bile ödemek istemiyor…

Çok iyi anımsıyorum:Hani af çıkmıştı ya, tarih de verilmiş ti ya, işte o günlerde bir okuyucum aramış, kaçak villaların arttığını adresleriyle vermişti.

Öneri şöyleydi:Her çimento fabrikası ve bayii günlük satışlarını yetkililere bildirsin…

Teslim adreslerini de söylesin, kaçak inşaatların kökü kazınır…Bu arada kolluk kuvvetleri belli noktalarda, kum, çakıl, demir taşıyan kamyonların önünü kessin iş çözülsün…

İşin özü bu sorun birlikte mücadele ile çözülür.Ama ‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ derler ya

İşte bu cümle herkesin işine yarıyor.Daha çok ise bir şekilde işine gelen birilerinin…

İş kentini sevenlerde,Aslında şimdi herkesin elinde akıllı denilen telefonlar var…

Bunlar da hep fotoğraf çekiyor, hem de videoya görüntüleri alıyor.Sıradan vatandaşlar bu işi temelinden çözer…

Çek fotoğrafı yetkililere gönder.İnanın bu işin idaresi olmaz, kayıta girdi mi, yani belge oldu mu, görevini yapmak zorunda kalacaktır.Hiç kimse cebinden bir kuruş bile çıkmasını istemez…

Yani bir iki kişiye gereken ceza kesilsin, sorun çözülür.Bakın biz bunları düşünürken, memlekette neler oluyor?’Ulan fakirler beni rahatsız etmeyin’ dediği jakuzi görüntüleri sosyal medyada tartışma yaratan AKP Şanlıurfa İl Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Salih Saraç istifa ettiğini açıkladı.

Saraç, ‘Video saf ve temiz bir niyet ile izlendiğinde ironi amaçlı çekilen bir video olduğu görülecektir’ dedi.Şimdi bu ‘ironi’ sözcüğü de çok moda,Öyle ki Trump var ya, şu Amerika’nın ve dünyanın başındaki bela..O da bir süre önce yine boyundan büyük bir laf etmiş ve tepki alınca da, ‘ironi yaptım’ dedi..Yalnız o mu, kerli ferli ne adamlar, ne yöneticiler ‘ironi’ ye sarılıyorlar…

Ama bunlar da unutuluyor..Yapanın yanına çoğu zaman da kâr kalıyor…

AKP İzmir Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yaşar Kırkpınar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in icraatları ile sınıfta kaldığını söyledi.TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak İzmir sorunlarını dile getiren  Kırkpınar, kentin koku, ulaşım ve alt yapı sorunları olduğunu belirtti.  Kırkpınar, konuşmasında, ‘Kentin kronik sorunları yerinde saymış 1 yıl daha kaybedilmiştir. Yerel seçimler öncesi kentin başta koku ve ulaşım problemleri olduğunu ifade edenler, aradan geçen 1 yıl gibi bir süreye rağmen, sorunlara duyarsız kalmışlardır. Özellikle yaz aylarında İzmir körfezinden yayılan ve şehrin üzerine adeta kabus gibi çöken pis koku probleminin ortadan kaldırılmasına ilişkin hiçbir adım atılmamıştır. Aynı şekilde kent içi ulaşım sıkıntısı devam etmektedir. İlçelerde su sıkıntısı devam etmekle birlikte İzmir her yağmur yağışında sulara teslim olmaktadır. Başta tarihi Kemeraltı çarşısı olmak üzere birçok işyeri ve evleri sular basmaktadır.  Oluşan manzaralar maalesef içler acısıdır’ ifadelerini kullandı.

AKP’li milletvekiline yanıt veren CHP’liler, ‘Yen bir şeyler bulsunlar’ diyerek, kendilerini AKP’lilere çalışıyor şeklinde göstermek için hep aynı lafları söylüyorlar’ diyorlar…

 İzmir’de ‘Girişimcilik Merkezi’

İzmir Büyükşehir Belediyesi bir ilke daha imza atarak bünyesinde bir Girişimcilik merkezi kuruyor.

Girişimci gençlere yönelik eğitim ve yönlendirme misyonu da üstlenmesi hedeflenen merkezin kuruluş hazırlıkları sürerken bu kapsamda Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ile bir işbirliği protokolü imzalandı.İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi, girişimcilik ve girişim mentorluğu alanlarında eğitimlerin verilmesi ve girişimci gençlere yönelik ortak çalışma alanı sağlanması amacıyla Girişimcilik Merkezi kurma kararı aldı.

Proje kapsamında, ilgili eğitimlerin verilmesi konusunda TÜSİAD da teknik bilgi paylaşımında bulunacak. Bu kapsamda iki kurum arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve belediye bürokratlarıyla, TÜSİAD Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masası Başkanı İrem Oral Kayacık ve Girişimcilik Ekosistemi Çalışma Grubu Başkanı Murat Peksavaş’ın katıldığı çevrim içi toplantıda yol haritası değerlendirildi. Soyer, hazırlıklar kapsamındaki çalışma takvimini Kasım ayında çağrıya çıkılacak şekilde bitirmeyi hedeflediklerini belirterek, ‘Önümüzde ulaşımdan sağlığa, tar ımdan enerji verimliliğine kadar hepsi de son derece heyecan verici başlıklar var. Her biri üzerinde hakikaten çalışmayı çok arzu ediyoruz” dedi. Girişimcilik Merkezi nedir, nasıl çalışacak?

İzmir’in girişimcilik dönüşümüne yön vermesi hedefiyle kurulacak merkezde temel girişimcilik eğitimleri, iş geliştirme, mentorluk hizmeti ve seminerler düzenlenecek.

Merkez, ekonomik kalkınmanın anahtarlarından birisi olan girişimcilik ekosistemini geliştirerek İzmir’in ekonomik büyümesine katkı sunmayı ve vatandaşların refah düzeyini artırmayı hedefliyor.

Ayrıca kentin önceliklerinin belirlenmesi ve bu önceliklere yönelik yatırım olanakları sağlanması da Girişimcilik Merkezi’nin görevleri arasında.Tunceli’de dağ keçilerinin avlanabilmesi için açılan ihale iptal edildi.Tunceli Valiliği tarafından ‘Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden İlimizi İlgilendiren Açıklama’ başlığıyla yapılan açıklamada, ‘Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesinde avcılık faaliyeti yürütülmektedir. Ülkemizde de bilimsel yönden envanteri yapılmış olan yaban keçileri popülasyonu içerisinde bulunan yaşlı erkek bireylerin bir kısmının avına avcılık kapsamında izin verilmektedir.

Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür.

Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu olarak değerlendirilen ‘Bataklık Operasyonu’ kapsamında tutuklanan 7 kişiye ait 16 şirkete kayyum atandı.Soruşturmayı yürüten savcı, örgütün elebaşı olmakla suçlanan şüpheliler Nejat Daş, Çetin Gören ve Halil Arslantaş’ın da arasında bulunduğu 7 kişinin şirketine, suçtan elde edilen gelirlerin aklanmasında kullanıldıkları gerekçesiyle, kayyum atanmasını talep etti. Talebi değerlendiren Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, şüphelilere ait İstanbul ve Gaziantep’te kurulu toplam 16 şirkete kayyum atanmasını kararlaştırdı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan 75 şüpheliden, suç örgütünün liderleri olmakla suçlanan şüphelilerle birlikte 34 kişi tutuklandı. Şüphelilere ‘silahlı suç örgütü kurma veya yönetme’, ‘örgüte üye olma’, ‘suçtan elde edilen mal varlığını aklama’, ‘Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun’a aykırılık’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkındaki Kanun’a aykırılık’ suçlamaları yöneltiliyor.

TER KARŞILIKSIZ KALMAYACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi bu kez Menderesli üreticileri sevindirdi. Değirmendere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 200 tonluk salatalık alım sözleşmesi imzalayan Başkan Soyer, ‘Benim köylüm, çiftçim ürettiğinin karşılığını alamıyorsa, yaptığım asfaltın, köprünün kıymeti yok. Üreticim döktüğü terin karşılığını alacak. Asli görevim budur’ dedi.

‘Başka bir tarım mümkün diyerek’ yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, koronavirüs nedeniyle ürününü pazarlamakta zorluk çeken üreticiye desteğini sürdürüyor.

Üreticiden alınan taze sebzeler ‘Biz Varız’ dayanışması kapsamında gıda kolileri ile birlikte destek olunması gereken ailelere dağıtılıyor.

Geçtiğimiz hafta yapılan alımlarla Manisalı üzüm ve Ödemişli patates üreticilerine omuz veren Büyükşehir Belediyesi, bu kez Menderesli salatalık üreticilerinin yüzünü güldürdü. Menderesli üreticiden alınan 200 ton salatalığın 75 tonu metropol ilçelerde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destek programında olan 4 bin aileye dağıtılmaya başlandı

İthalata bağlı tarım politikasının çiftçinin daha da yoksullaşmasına neden olduğunu vurgulayan Soyer, şunları söyledi:

‘Pandemi süreci bize beyaz önlüklülerle eli nasırlıların çok önemli olduğunu gösterdi. Kendi kendine yeten bir ekonominin her şeyden daha çok önemli olduğunu gördük.

Yediğimiz ekmek, kırdığımız yumurta… Asıl mesele beslenmekmiş, gıdaymış, üretmekmiş. Bizim köylümüz 50 kuruşa salatalığını satamazken, Almanya’daki, Hollanda’daki  köylerde çiftçilere baktığımızda altlarında cipleri, havuzlu evleri var. Çocuklarının gelecek tasası yok.

Yaşam standartları yüksek. Neden? Bizim çiftçimizden daha mı çok ter döküyorlar?

Orada daha mı fazla güneş, su var? Toprağı daha mı bereketli? Hiçbiri değil.

Yanlış ithalat politikalarının sonucu; bizi bu bereketli topraklarda çırak çıkarttılar.

Bu değişecek! Bu bir kader değil. Biz buna razı değiliz.Başka bir tarım mümkün. Bunu yerelde hayata geçireceğiz. Sizlerle iftihar ediyorum. Şart olsun ki emeğinizi, terinizi yerde bırakmayacağız. Daha fazlasını, daha iyisini yapmak için hep yanınızda olacağız.’

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DEVAMI GELMELİ - 23 Eylül 2021
- 21 Eylül 2021
TEZGÂHIN GÜZELİ - 18 Eylül 2021
UMUDUMUZU KAYBETMEYELİM - 15 Eylül 2021
COŞKUMUZ DAİM OLSUN - 10 Eylül 2021
ORTAK GÖRÜŞ - 4 Eylül 2021
- 2 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ