Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Türkülerin Yaşayan Efsanesi; Bedia Akartürk

Türkülerin Yaşayan Efsanesi; Bedia Akartürk
Reklam

TÜRKÜLERİN YAŞAYAN EFSANESİ BEDİA AKARTÜRK EVİNİN KAPILARINI KENT  GAZETESİNE AÇTI

Türkülerin yaşayan efsanesi  aynı  zamanda  Ödemiş  Belediyesi  tarafından Üç Eylül  Mahallesinde  kendi ismini  taşıyan  müzesi olan ve yaklaşık  3 bin adet parça  repertuvara  sahip  Ünlü  Türkücü  Ödemişli  Bedia Akartürk kendi  hayatını  anlatan “Turnanın Türküsü” adlı kitabını  piyasaya  çıkarmaya  hazırlanıyor. 

Müzik hayatında Türkiye’den  sonra   çeşitli  dünya  ülkelerinde  yıllardan beri konserler  veren Ödemişli ünlü Sanatçı evinin  kapılarını  Kent Gazetesine açtı.

????????????????????????????????????

ÖDEMİŞ KENT  GAZETESİ : KORONA VİRÜS SÜRECİNDE NEREDEYDİNİZ? BU SÜRECİ  NASIL GEÇİRDİNİZ?

Akartürk “Bursa’daydım. Üç aya yakın bir süre evden çıkmadım. Ne zaman müsaade alındı, Bursa’dan hemen köyüme Birgi’ye geldim. Herkesin riayet edip bu hastalıktan korunmak için dikkatli olmaları lazım. El birliğiyle olursa hakikaten çabuk atlatırız. Ama ben Sağlık Bakanımız Fahrettin  Koca’ya  ve  Cumhurbaşkanımız Recep  Tayyip  Erdoğan’a  çok teşekkür ediyorum. Ülkemizde  Korona  Virüs  sürecinde  temkinli  adımlar attılar.  Diğer  ülkelere göre  gerçekten çok şanslıyız. Çok ilgilendiler, çok alaka gösterdiler, çok anonslar yapıldı. Bunları lütfen dikkate alınmasını rica ediyorum.

????????????????????????????????????

ÖDEMİŞ KENT  GAZETESİ : ÖDEMİŞ VE BİRGİ SİZE NEYİ İFADE EDİYOR?

Akartürk “Birgi denildiği zaman Birgi Dede akıllara geliyor ama benim çocukluğum  hep burada Birgi’de geçti. Ödemiş’te oturuyorduk ama haftanın 2-3 günü devamlı Birgi’deydik. Birgi Dedeye çıkardık güveçler yapar orada yerdik, dualar ederdik. Çocukluk günlerimi hiç unutmuyorum. Benim için Birgi hem çok sevdiğim bir yer hem de benim için kutsal bir yerdir. Komşularım çok tatlı, hepsi bizim teyzeler  oluyor, o kadar tatlılar ki başlarında beyaz örtüler, ara sıra burada oturuyoruz beraber, onlar çok tatlı kişiler. Bir şey olduğunda hemen gelirler, ellerinde incirlerle gelirler kapıya hepsinden de çok memnunum. Burada  mutluca komşuluğumuz  huzurlu  bir şekilde devam ediyor.”

“BİRGİ’NİN HAVASI, HER ŞEYİ  BENİM İÇİN BİR BAŞKA”

Türkiye’ye mal olan  ve  bugüne  kadar sanat   hayatında  sayısız  ödüller almayı başaran Türkücü Bedia Akartürk  “Gez Dünyayı Gör Konya’yı” derler. Ben Gez Dünyayı gör Birgi’yi dedim. Ben Dünyayı gezdim ama Birgi’den güzelini göremedim, Ödemiş’ten güzelini göremedim. Ben Ödemiş’liyim, Ödemiş’in suyunu için hiçbir zaman buradan ayrılamaz. Bunu zamanında büyüklerimiz söylemiş, bende Dünya’yı gezdim ama Ödemiş’ten, Birgi’den güzelini göremedim.  Çünkü  buraya   her gelişim de değişik bir  huzur buluyorum. Bana  buraları  her  zaman  mutlulukların  en  büyüğünü  vermiştir.“

????????????????????????????????????

ÖDEMİŞ  KENT GAZETESİ : TÜRKÜLERİN  YAŞAYAN EFSANESİ OLARAK KENDİ İSMİNİZİ TAŞIYAN MÜZEDEN SONRA KİTAP VE BELGESEL ÇALIŞMALARI NASIL  GİDİYOR?

Akartürk “Evet kitabımdan bahsediyorum. Kitabın ismi “Turnanın Türküsü” neden? Çünkü ben Turnalarla ilgili olan bütün türküleri söyledim. Hele hele ‘Bir çift Turna Gördüm’ okuduğum zaman bütün radyodan yayınlandığım zaman herkes bir çift turna diye mektuplar yağdırdı. Bir çift turna deyince Bedia Akartürk akla geliyor. Bunu seyircilerim ve dinleyicilerim mutlaka bilirler. Kitabın içeriği tamamen sanat hayatımla ilgili, şahsi hayatımı bir koysak herhalde kitaplar üst üste yığılırdı. Ama benim hayatımı haklım zaten biliyor. Sanat  hayatıma nasıl başladım, anneannemin annesinden başladım ki bu daha çok harp zamanına giriyor. Geceleri böyle oturup muhabbet ederken anneannem hepsini anlatırdı. Büyüklerin zaten âdetidir sizlerde bilirsiniz. Oturdukları zaman eski günlerini anlatırlar neler geldi, neler geçti. O kültürü ben aldım ve anneannemin anlattığı bütün lafları aklımda tuttum ve onları kitaba döktüm. Onlarla başlıyor, devamında nereye gittim, nerede imtihana girdim, dünyada nerelere dolaştım. Sanatımla ilgili hepsi burada yazılı, bu kitabım sevenlerimle mutlaka buluşacak ama tam ben imza günleri yapacağım zaman bu virüs çıktı bu nedenle bunu erteledik. İnşallah ortam düzeldiği zaman yine diyar diyar dolaşıp imzalı kitap dağıtacağım.”

ÖDEMİŞ KENT GAZETESİ : BİRGİ’DE GÜNLERİNİZİ NASIL GEÇİYOR?

Akartürk “Burada günlerimi genelde bahçemde geçiriyorum. Akşamları burada oturuyorum. Eşim dostum beni hiç yalnız bırakmıyorlar, onlar birlikte çay içiyoruz. Tabi mesafe kuralı şartıyla, hakikaten evlerde de dikkat etsinler  dışarıdan gelen misafirlerimizi mutlaka ağırlayalım  mesafemizi koruyalım. Birimizin değil hepimizin sağlığı için dikkat etmemiz gerekiyor.  Ben bu konuya son derece dikkatli davranıyorum.”

????????????????????????????????????

ÖDEMİŞ KENT GAZETESİ : NORMALLEŞME SÜRECİ SONRASI PLANLARINIZ NELER?

Akartürk “Hayat normale döndüğü zaman yine yurt içi ve yurt dışı konserlerime devam edeceğim, ayrıca televizyon programlarıma da devam edeceğim. Şuanda bu hastalık dolayısıyla kesildi. “

????????????????????????????????????

ÖDEMİŞ KENT GAZETESİ : TÜRKÜ DALINDA NİYE YENİ BESTELER  YAPILMIYOR?

Akartürk “Allah Rahmet eylesin Muzaffer Sarısözen diyar diyar dolaşmış, dağlara çıkmış, köylere dolaşmış bir sürü türkü derlemiş. O kadar okunmadık türkülerimiz var ki TRT’de daha onların yakası bile açılmadı. Onların her birisi halkımızın en güzel şekilde özünü anlatan türküler bunların ele alınması lazım. Ben genelde hep repertuvarda ne varsa onları okudum. Hatta plaklara bile, piyasadan çok az okumuşumdur O da şirketin ısrarı üzerine, o türküler çok değerli isterim ki onlar okunsun çünkü halkın özünü, halkın hasretini ancak o türküler veriyor. Tam manasıyla okunursa mutlaka kalplere  hitap edeceklerine inanıyorum. Ama  bir  gerçek var ki  benim 3 bin türkülük bir repertuvarım var.  Bu sayı da  müzik repertuvarı açısından önemli  bir  sayı  olduğunu  düşünüyorum”

????????????????????????????????????

ÖDEMİŞ  KENT  GAZETESİ : ÖDEMİŞ’İN ÜRÜNLERİNİ TANITAN PROJEDE YER ALMAYI  DÜŞÜNÜYORMUŞSUNUZ. BU PROJE İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİZ NELER?

Akartürk “Ödemiş’in o kadar güzel ürünleri var ki Türkiye’de bilen var, bilmeyen var. Ben bunları tanıtmak için her ürünün mevsiminde bir belgesel yapmak istiyorum. Mesela kirazı, patatesi, cevizi, kestaneyi bunlar hep bizim yöremizin ürettiği ürünler. Bunları tanıtmak için güzel bir belgesel hazırlıyorum. Allah Nasip ederse inşallah onlara ürünlerimizin ne kadar güzel olduğunu türkülerle anlatacağım.” dedi.

“MÜZİK VE SANAT HAYATIM BENİM HER ŞEYİM.”

Ayrıca söylediği kendisini  her zaman  mutlu  ettiğini dile getiren  Başarılı  Sanatçı Bedia  Akartürk “Bilindiği  üzere  Ödemiş’ten  başlayarak   devam  ettiğim  sanat  hayatımızı  uzun  yıllar  hiç ara  vermeden  hep  sürdürdüm.  Sanat  hayatım  beni   her zaman  ayakta  tutmuştur.  Beni  seven  milyonlarca  hayranım da her  zaman  bana   sahip çıkmıştır.  Bir  sanatçının da her  zaman aradığı da budur.  Bende bu mutluluğu her zaman  hayranlarımla birlikte yaşadım.  Türküler bana her zaman  farklı  duygular  yaşamamamın  bir  vesilesi  olmuştur.”

????????????????????????????????????

ÜNLÜ SANATÇI SESİYLE BİRGİ’Yİ BİR KEZ DAHA İNLETTİ

Türkiye’ye mal olmuş ender   başarılı seslerinden  olan  Ödemişli  Akartürk geldiği Birgi’de bir kez  daha hemşerilerinin  ilgi  odağı oldu.  Türkücü  Akartürk tarihi  Birgi’nin  sokaklarında  Enstrümansız olarak türküleri söylerken  herkesin  ilgi  odağı oldu.

Özel Röportaj : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ