Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kiraz Üreticinin Yüzünü Güldürdü

Kiraz Üreticinin Yüzünü Güldürdü
Reklam

Ege bölgesinin önemli  ürünlerinden olan Kemalpaşa, Bayındır, Ödemiş’in bazı mahallelerinde yetişen Kiraz Türkiye’den sonra Avrupa ülkelerinin tercih edilen ürünlerin  başını çekti.

Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre; Türkiye 1 Ocak 2020 tarihinden bugüne 70 bin ton karşılığı 190 milyon dolarlık kiraz ihraç etti. Geçen yılın aynı dönemindeki ihracatımız ise 70 bin ton karşılığı 166 milyon dolardı. Türk kirazının ihracatının miktar bazında geçen yılki seviyesini korurken, değer bazında yüzde 15 daha katma değerli ihraç edildiğini dile getiren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, kiraz ihracatında 2019 yılında 182,6 milyon dolarlık tutarla Türkiye tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştıklarını, 2020 yılının geride kalan diliminde bu rekoru kırdıklarını, sezon sonunda 200 milyon doları aşarak bu rekorunun  kırılacağını  dile  getirdi.

Rengi ve tadıyla yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden biri olan kirazın güçlü bir antioksidan kaynağı olduğunu, içerisinde barındırdığı A, C ve K vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini dile getiren Uçak, “Kiraz özellikle Çin’de zenginliğin ve cömertliği temsil ediyor. 2020 yılında Çin ve Hong Kong’a kiraz ihracatımız yüzde 50’lik artışla 5,2 milyon dolardan 8 milyon dolara çıktı. Önümüzdeki yıllarda Uzakdoğu’ya kiraz ihracatımızın daha da artmasını bekliyoruz. Yeni start verdiğimiz Taze Kiraz, Üzüm ve Nar Ürünlerinde Hedef Pazarlar URGE Projemizle Uzakdoğu pazarında Çin, Japonya, Güney Kore, Hindistan, Endonezya, Singapur ve Vietnam’ı hedef pazar olarak belirledik. Bu ülkelerde yapacağımız pazarlama faaliyetleriyle 2020 yılı için belirlediğimiz 1 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağıza inanıyorum.En büyük ihraç pazarlarımızdan Rusya’da Yunanistan, İran, İtalya, Özbekistan, Sırbistan, Romanya, Moldova ve İspanya ile rekabet ediyoruz. Lojistik fiyatlarımızdan yükselen maliyetler nedeniyle Türk kirazının fiyatı diğer ülkelere göre yüksek kaldı, çetin bir rekabet yaşandı.

YABANCI ÜLKELERDEN TALEPLER  VAR

Türkiye, 1 Ocak-13 Temmuz 2020 döneminde en çok kirazı 79 milyon dolarlık tutarla Almanya’ya yaparken, Rusya, 42 milyon dolarlık Türk kirazı tercihi ile listenin ikinci sırasında yer aldı. Avusturya ise; Türkiye’den 13 milyon dolarlık kiraz ithal etti. Bu ülkeleri Norveç, Hollanda, İtalya, Hong Kong, İsviçre, Çin, Danimarka ve İngiltere izlediği  bildirilirken,  Ege  de kiraz üreticilerinin  bu sezonda  Türkiye den  sonra  Avrupa ülkelerinden gelen  taleplerle  yüzlerinin güldüğü   bildirildi.

“BU YIL AVRUPA ÜLKELERİNE İHRACAAT TALEBİ BİR HAYLİ FAZLA”

Ege’nin bir çok kesiminde çıkan Kiraz ürünlerinin bu yıl  üreticilerin yüzlerini güldürdüğünü  ifade eden  Bademli  Fidancılık  Tarımsal  Kalkınma  Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi “Ege bölgemizde çeşitli kesimlerde yetiştirilen kiraz ürünü bu yılda  fazlasıyla üreticilerin yüzlerini  güldürmüştür. Bu konuda önümüzdeki yıllarda da yüksek rekolte olacağına inanıyoruz.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ