Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

17 Haziran 2020 Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü idi…

O gün çok şeyler yazmıştım…‘Yaşamın sürdürülebilirliği için toprağa sahip çıkmalıyız’ demiştim. İnsanlık tarihinin en önemli sorunlarından olan çölleşmeye herkes dikkat çekiyor.Çünkü; çölleşme ve kuraklık, hepimizin ortak sorunudur.

Bilinçli bir şekilde; yeşil bir Ege için, yeşil bir İzmir için, yeşil bir dünya için çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.Ama daha çöpleri bile anında toplayamadığımızı göz önüne alırsak önümüzde ne kadar uzun bir dönem olduğunu fark edebiliriz.

Yaşamın sürdürülebilirliği için toprağa ve ona değer katan her şeye sahip çıkmalı, zarar vermekten kaçınmalıyız.Bizlere sürekli öğretilen ‘İhtiyaçlar sonsuz, kaynaklar ise kısıtlıdır’ önermesi, aslında her şeyin en güzel özeti.

Bizim görevimiz de bu kısıtlı kaynaklardan en iyi şekilde yararlanarak sürdürülebilirliğini sağlamak.Son yıllarda verimli toprakların azalması ve kuraklığın hızlı artışı, bizlere yaşam şeklimizi acilen değiştirmemiz konusunda uyarıda bulunuyor.Ama yine hatırlatıyorum.Biz, çevre konusunda çok hassasız’ diye belli günlered konuşanlara sakın inanmayın.Zaman zaman bazı belediyelerden açıklama yapılır.

‘İlçemizde seyyara geçit yok!’ diye.‘Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelindeki kaldırım işgallerini ve seyyar satışı önlemeye yönelik çalışma başlattı.

Tüm mahallelerde esnaf ve seyyar satıcılara uyarılarda bulunan ekipler, bu kapsamda kurallara uymayan 27 şahıs ve işletmeye cezai işlem uyguladı’ derler…

Rakam değişkendir.Reis kafasına göre rakam verdirir.Bazen iki tarafı, yani hem satıcıları, hem yerleşik esnafı, hem de tüketicileri yani bizleri mutla etmeye çalışır…

Rakam bu nedenle değişiktir.Şikayetlere göre hesap yapılır.Bugüne kadar bu konuda çok ciddi çalışma yapmış tek belediye başkanı Yüksel Çakmur oldu.

Yeni başkanlar için henüz bir yorum yapamam.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bornova’daki Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’ni gezdi. Yeşilova ve Yassıtepe Höyükleri Kazı Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin’den kazı ve koruma çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Soyer, İzmirlileri Ege tarihine ışık tutan Yeşilova Höyüğü’nü görmeye çağırdı.

Başkan Soyer, “Bugün 8 bin 500 yıl önce yaşanmış olan ‘ilk İzmir’i’ ziyaret ettim. Yeşilova ve Yassıtepe Höyükleri kazı başkanı sayın Doç. Dr. Zafer Derin ve ekibinin Bornova Belediyesi ve Büyükşehir Belediyemiz destekleriyle yürüttüğü kazı ve koruma çalışmalarını yerinde dinledim.

 İzmir’in en eski yerleşim yerinde Ege tarihini yaşayarak öğrenebildiğimiz Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi evrensel standartlarda bir ören yeri” ifadelerini kullandı.

Soyer, Büyükşehir Belediyesi olarak  Yeşilova ve Yassıtepe kazılarına verilen desteklerinin de büyüyerek devam edeceğini söyledi.

KARABURUN’DA RES’E REST

Karaburun’da Rüzgar Enerji Santralleri (RES) için tahsis edilen proje sahaları, yarımada yüzölçümünün %71’ine karşılık gelirken, ilçedeki sivil toplum kuruluşları, mevcut santrallerine ek kapasite artışı yapan şirkete karşı Anayasa Mahkemesi’ne dava açtı.Karaburun Yurttaş Davacıları ve Karaburun Kent Konseyi’nin, Karaburun Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği eylemde, Yayla Köyü’nde Lodos Elektrik Üretim A.Ş tarafından inşa edilen olan “Karaburun RES” Projesi’nin kapasite artışı ile ilgili olarak açılan dava hakkında bilgi verildi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko’nun da destek verdiği eylemde konuşan Karaburun Kent Konseyi Genel Sekreteri Aykut Uçar, Özel Çevre Koruma Bölgesi olan yarımadadaki RES projelerinin lisansları ve ÇED Olumlu kararlarının defalarca iptal edilmesine rağmen, her seferinde ilgili Bakanlıkların izni ile faaliyetlerin devam ettiğini belirterek, “Son olarak Kent Konseyimiz ve Karaburun Yurttaş Davacıları’nın açtığı dava, Danıştay 6’ıncı Dairesi tarafından ‘karar düzeltme yolu kapalı olarak’ reddedilmiştir. 

Bu karar, yarımadada yaşayan halkımızın yargıya olan güvenini zedelemiştir. Beş yıldır bu hukuk mücadelesini sürdürüyoruz.  Şimdi iç hukuk yolundaki son durağımız olan Anayasa Mahkemesi’ne başvuru hakkımızı kullanacağız.” dedi. 

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Karaburun Yarımadası’nın RES’ler, taş ocakları ve balık çiftliklerinin adeta işgaline uğradığını vurguladı. Yayla Köyü sakinlerinin köylerini asla terk etmemesini isteyen Beko, şöyle devam etti:

KÖPEK BALIKLARI GELİYOR

“Havasıyla, suyuyla, dağ keçileriyle ve tertemiz doğasıyla ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Karaburun’u teslim etmemeye kararıyız. Hayretler içindeyiz, balık çiftlikleri yüzünden yarımadada ilk kez köpek balıklarını görüyoruz.  RES yatırımcısı şirketlerin, yarımadanın en önemli gelir kaynağı olan dağ keçilerinin otladığı doğal meraları tel örgülerle çevirdiğini görüyoruz. Bizler her ne pahasına olursa olsun bu dünya mirasını koruyacak ve gelecek kuşaklara teslim edeceğiz.”

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan da RES projelerinin yerel yönetimler ve STK’ların görüşleri dikkate alınmadan gerçekleştiğini hatırlattı.

Açılan davalarda ÇED Olumlu kararlarının iki kez, üretim lisansının ise bir kez iptal edilmesine rağmen, ilgili Bakanlıkların izinleri yenilediğine dikkat çeken Başkan Erdoğan, tüm yatırımlarda yerel yönetimlerin ve bölge halkının süreçlerin daha fazla içinde olduğu bir model benimsenmesi gerektiğini söyledi.  CHP Karaburun İlçe Başkanı Erdal Subaşı’nın da katıldığı eyleme; Ekoloji Birliği, Ege Çevre ve Kültür Platformu gibi pek çok sivil toplum

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 1 Aralık 2023
- 24 Kasım 2023
GÜNDEME DAİR - 20 Kasım 2023
GÜNDEME DAİR  - 15 Kasım 2023
- 8 Kasım 2023
- 25 Ekim 2023
- 10 Ekim 2023
- 15 Eylül 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ