Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

“ Spor Yaparken Dinlenme ve Bilinçli Spor “

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

   

             Spor  yaparken    yaptığımız  sporun  yanında  kalbimizi  düşünerek  proğramlı dinlenmeyle birlikte   mola  vereceğimiz  zamanı ayarlamaya dikkat  etmeliyiz.

Spor, insan sağlığı için oldukça önemli faaliyetlerden birisidir. Evet, kabul etmeliyiz ki her insan profesyonel sporcu olmak zorunda değildir ancak temel spor faaliyetleri olan yürüyüş, koşu gibi sporları temel düzeyde her insan yapabilir. Spor’un insan sağlığına olan katkısı tartışılamayacağı gibi metabolizma düzeni de sağlayarak daha fit bir vücuda sahip olmanıza neden olur. Tabi ilgilendiğiniz spor ile vücudunuzun farklı bölgelerini daha yoğun çalıştırarak daha farklı görünümler elde etmek ise tamamıyla size kalmış.

Genel olarak bakıldığı zaman yaşlı kimselerin sağlık sorunlarından dolayı oldukça yoruldukları için spor yapamadıklarını görüyoruz. Ancak artık yorulma nedeniyle spor yapamama diye bir bahane olmamalı. Tabi bahsettiğimiz durum ortalama yaş (30-50 arası) yetişkin kişiler için geçerli. Yaşı daha da ilerleyen kişiler, eğer zamanında doğru spor çalışmalarına başlamadılar ise mevcut dönemlerinde spora başlamaları oldukça zordur.

Spor’un insan sağlığı ve metabolizma düzeni için ne kadar önemli bir faaliyet olduğunu zaten ilk paragrafta gerektiği kadar anlattım. Şimdi de bu yorgunluğun nedenine bakalım. İnsanlar, yaptıkları spora ve vücutlarının hareketliliğine göre spor yaparken çeşitli zaman dilimlerinde yorulurlar. İnceleyeceğimiz ilk yorulma tipi, egzersize başladıktan 3-5 dakika içerisinde yaşanan yorgunluk ve kalp sıkışmalarıdır.Eğer siz de böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız kalp hastası olduğunuzu düşünmeden önce spor geçmişinize bakın. Bu tür bir durum ile, genellikle 1-2 aydır düzenli spor yapmayan kişiler karşılaşmaktadır. Dolayısıyla bu bir hastalık değildir. Yapacağınız basit seviyede düzenli spor etkinliği ile bu rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz.Diğer bir yorulma türü de etkinliğin ortalarına doğru yorulmadır. Bu yorulma türü, diğer bahsettiğimiz 2 türe göre daha normaldir. Bu yorulma türüne dahil olan kişiler egzersiz boyunca oldukça fazla düzeyde yoruldukları için su ve mineral kaybı oldukça üst düzeyde olmaktadır. Ancak birinci yorulma türüne bağlı olarak düzenli spor yapmayan insanların, düzenli spor yapan kişilere göre daha fazla yorulduğu ve daha fazla mineral kaybettiği de bilimsel olarak açıklanmıştır. Dolayısıyla bu problemin önüne geçmek için spor faaliyetlerinizi düzene sokun ve mineral alımınızı arttırın.Üçüncü ve son yorulma türü, genellikle yaşlılarda görünen bir yorulma türüdür. Egzersiziniz bittikten sonra terleme ve mineral kaybı ile birlikte kişi bitap düşer. Sıcaklığın hiçbir önemi olmaksızın terden hızlı bir şekilde kurtulmayan kişilerin büyük bir kısmı hasta olmaya mahkumdur. Dolayısıyla egzersiz yaptıktan sonra teriniz kurumadan üstünüzü değiştirmeyi ve ılık bir duş almayı ihmal etmeyin.

   Yapılan   ve  dikkat  edeceğimiz  faktörlerin  yanında  sağlıklı  spor ve  bilinçli  spor  yaparak  zinde kalmaya  devam edelim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 17 Mayıs 2024
- 15 Mayıs 2024
- 13 Mayıs 2024
- 9 Mayıs 2024
- 4 Mayıs 2024
- 1 Mayıs 2024
- 22 Nisan 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ