Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ALT YAPI TÜM DÜNYA’DA GELİŞİYOR

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Son yıllarda dünya geneline  baktığımızda çeşitli  spor  dallarının  yanında hemen  hemen  her spor  dallarında alt  yapı çalışmaları  teknoloji  ile birlikte hızla büyüyor.

Sporun çocuklara faydaları fiziksel gelişime sınırlı kalmayıp aynı zamanda depresyon ve anksiyete gibi sorunların giderilmesinde de etkilidir. Çocuklar için spor yapmak, hem stres seviyelerini azaltacak hem de fiziksel olarak sağlıklı ve zihinsel olarak uyanık olmalarını sağlayacaktır. Spor yapmak hafıza ve öğrenme becerisini geliştirir. Bu yüzden, düzenli olarak spor yapan çocukların akademik olarak daha başarılı oldukları da gözlemlenmiştir. Hemen her çocuğun ilgi duyduğu bir spor dalı ve yeteneği vardır.

Çocuğunuza spor yaptırmadan önce hangi aktivitelerden hoşlanıp hoşlanmadığını keşfedin. Bu şekilde çocuğunuzu sevmediği bir spora zorlamamış olursunuz. Mutlu olduğu bir sporla ilgilenen çocuğunuz, daha azimli ve başarılı olacaktır. Buna ek olarak, her çocuğun fiziksel gelişimi ve yeteneği farklılık gösterir, bu yüzden çocuğunuza spor seçerken bu gibi unsurları da göz önünde bulundurmanız çocuğunuz için doğru sporu seçmenize yardımcı olacaktır.  Takım olarak yapılan spor, çocuğunuzun stratejik düşünme yeteneğini ve yardımlaşma duygusunu geliştirecektir. Aynı zamanda takım kurallarına uymak çocuğunuzun disiplin algısının gelişmesine yardımcı olacaktır. Takım sporları özgüveni düşük olan çocuklar için özgüvenlerini geliştirmelerine ve sosyalleşmelerine olanak sağlayacaktır.

Buna ek olarak, takım halinde oynanan oyunlar çocuğunuzun liderlik özelliklerini ve sorumluluk alma duygusunu da geliştirir. Futbol, basketbol, voleybol, hentbol gibi sporlar çocuklar arasında en yaygın olan grup sporlarıdır. Takım arkadaşıyla kuracağı bağlar çocuğunuzun daha sosyal ve özgüvenli bir birey olması için de etkili olacaktır.  Sporun çocuk gelişimine olan etkisi her gün daha fazla anlaşılıyor. Özellikle de çocukların teknolojiye olan ilgisi, onları hareketsiz ve sağlıksız bir yaşam tarzına itiyor. Oysaki spor, çocuklar için sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda bilişsel, duyusal ve psikolojik olarak gelişmelerine de yardımcı olur. Bireysel yapılan sporlar çocuğun özgüveninin gelişmesini sağlarken, takım halinde oynanan oyunlar çocuğa paylaşmayı ve takım halinde hareket etmeyi öğretir. Çocuklar için sporun önemi sadece fiziksel ve duygusal gelişim olarak sınırlı değildir; çocuğunuzu geleceğe hazırlamanız için de size yardımcı olur.Bireysel spor en az takım sporları kadar çocukların özgüven ve disiplin duygusunun gelişmesine yardımcı olur. Dikkat becerisi ve fiziksel denge gibi unsurlar bireysel sporun çocuğa faydaları arasındadır. Spor yapmak kilo kontrolü de sağlar, bu şekilde çocuğunuzun ileriki yaşlarında karşılaşabileceği sağlık sorunlarının da önüne geçmiş olursunuz. Okçuluk, binicilik, yüzme, jimnastik, buz pateni gibi sporlar çocuğunuzun bireysel olarak yapabileceği sporlar arasındadır. Çocuğunuzu düzenli olarak spora başlatmadan önce sağlık kontrolü yaptırmanız çocuğunuza en uygun spor dalını belirlemenizde size yardımcı olacaktır.

Alt yapıya  önem  artık   sadece ülkemizde değil tüm  dünya ülkelerinde gelişmeye  devam ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DAĞCILIK - 7 Eylül 2020
- 4 Eylül 2020
SPOR VE GEÇMİŞİ - 28 Ağustos 2020
Terleyerek Spor Yapmak - 21 Ağustos 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ