Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Eriş, Kent Konseyi Üyeleriyle Entegre Katı Atık Tesislerini Gezdi

Reklam

Ödemiş  Belediye  başkanı  Mehmet   Eriş  ve   beraberindeki  Ödemiş  Kent Konseyi  Başkanı   Mehmet  Taşlı,  Kent  Konseyi  Şehircilik  Meclisi Başkanı  Abdullah Gümüş,  Kent Konseyi  yürütme  kurulu  üyeleri  Recep  Yılmaz, Hülya Çavuş ve  Ümran Ateş,  Koza-Der  Başkanı  Selahattin  Bağlı  Ödemiş’te  inşaatı  devam eden İzmir  Büyükşehir  Belediyesi  Ödemiş Entegre Katı Atık  yönetim  tesislerin  gezilmesinde  bir araya  geldiler.

“TESİSİN ÇALIŞMA  SİSTEMİ KONUSUNDA  BİLGİLER  VERİLDİ.”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş Ödemiş’te  Karakova   Mahallesi  yakınlarında  inşaatı  devam eden  İzmir  Büyükşehir  Belediyesi  Ödemiş  Entegre  Katı  Atık  Yönetim  tesisinde  Kent  Konseyi  Başkanı  Taşlı   ve   yürütme kurulu  üyelerine  yerinde inceleme   yapılarak  çeşitli  bilgiler verildi.

Eriş “Ödemiş Kent Konseyi yürütme kurulu üyelerimizle birlikte inşaatı devam eden çevre dostu İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisini ziyaret ettik, firma yetkililerinden tesisin çalışma prosedürü hakkında bilgi aldık. Bu tesis ile hem topraklarımız, hem su kaynaklarımız korunacak, hem de elektrik üretimiyle ülke ekonomimize katkı sağlanacak. Atıkların evlerde ayrıştırılması ile başlayacak süreç ile havzamızdaki evsel atıkların %95’ini değerlendirerek 100 bine yakın konuta elektrik ve  tarımsal üretime organik gübre üretecek, ambalaj atıklarını geri dönüşüme hammadde olarak kazandıracak çevre dostu bu tesis son teknoloji kullanılarak hazırlanıyor. Tamamen kapalı olarak hizmet verecek bu tesiste geriye kalacak %5 kadar bakiye atık da standartlara uygun şekilde hazırlanacak Tire’deki deponi alanında çevreye en zararsız şekilde bertaraf edilecek. Asla sızma olmaması için yüksek kalitede beton kullanılan bu tesisten dışarıya koku çıkmaması için yine yüksek teknolojiden yararlanılarak filtreler kuruluyor.” dedi.

“BU TESİS TÜRKİYE’DE ÇOK YERDE YOK”

Ödemiş’te  bulunan  modern   tesisin Türkiye’de bir çok  yerde bulunmadığına dikkat çeken  Başkan  Eriş “Burada atık su içme suyu seviyesine getirilecek, koku anlamında filtrelerle tekrar arıtılarak verilecek, organik gübrenin kullanımı anlamında öncelikle kooperatiflerle ekim dikim yaptıkları her alanda kullanılacak. Bunlar olduğunda asıl korunması gereken ovanın kimyasal gübrelerle ilaçlarla zarar büyük çapta önüne geçilecek, organik gübre, doğal gübre en önemlisi ucuz gübre olacak. Tüm tesis tamamlandıktan sonra ayrıştırılmış şekilde geldikten sonra plastikler, camlar, kâğıtlar ayrı ayrı işlenecek. Evsel atık dediğimiz mutfak çöpleri bunlar işlendikten sonra elde edilen gaz, elde edilen gübre ve elde edilen atık su burada tekrar işletmeye verilerek süreç tamamlanmış olacak burada hiçbir zaman çöp depolama anlamında bir konu olmayacak. Görmesinin de bizde ödemiş belediyesi büyükşehir belediyesi ortak olduğumuz kadar denetçi durumundayız. Önemli olan Avrupa standartlarında uygun bir tesis olması Türkiye’de buna benzer bir tesis yok, inanıyoruz bu tesis 29 Ekimde devreye girdiğinde asıl tesisin değeri o zaman tam olarak anlaşılacaktır.” dedi.

Ödemiş  Kent  Konseyi Başkanı  Mehmet  Taşlı “Önümüzdeki günlerde inceleme gezisi ile ilgili yaptığımız tespitler ve düşünceleri kamuoyu ile paylaşacağız.”  Dedi.

Yapılan inceleme  gezisine katılanlara tesisin yetkililerinden bir kişi detayları paylaştı.

Haber : Turgay Konuralp 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ