Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Efeler Yolu Projesi Genişliyor

Reklam

Efeler Yolu ekibi, tarihi Keldağ (Karios) patikaları üzerinde bir define kazı alanı daha saptadı.2020 kışında pandemi sürecinde gerçekleştirildiğini düşündüğümüz kaçak kazıda tamamıyla sit alanı olduğu bilinen Keldağ’da büyük bir tahribat yapıldığı tespit edildi
Efeler Yolu’nun Lübbey etabı üzerinde bulunan Keldağ, Lidya döneminden Roma ve Bizans’a kadar uzanan oldukça önemli değerler barındırıyor. Zamanında Lidya’lıların ayin mekânı olarak tanımlanan ve efsanelere konu olan Keldağ’ın zenginlikleri, Karun hazineleri ve Efe gömüsü arayan kişi ya da kişilerce talan ediliyor. Bu durum Keldağ’ın tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerine zarar vermekte olduğu bildirildi. Efeler Yolu patikalarına konumlandırılacak foto-kapanlar, hem söz konusu faaliyetler bakımından bölgenin korunmasına hem de doğal yaşamın sessizce gözlenmesine ve ilgili envanterlerin genişletilmesine katkı sunmasının beklendiği bildirildi.
Gölcük Mahalle Muhtarı Ferit Aynalı “Değerli hocalarımızın bir hayli önemle üzerinde durdukları Efeler Yolu projesi bölgemizin önemli projelerinden biridir. Bu konuda devamlı şekilde yerinde çalışmalar yapılıyor. Gölcük yaylası bu projenin içinde olan Mahalleler arasında bulunmaktadır. Efeler Yolu projesinin turizm açısında bölgemize bir hareketlilik kazandıracağına inanıyoruz” dedi.
Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ