Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

TARİHİ GÜZELHİSAR, GÜNÜBİRLİK ZİYARETÇİLERİN UĞRAK YERİ OLACAK

Reklam

TERTEMİZ HAVA, TARİHİ MEKÂNLAR, DOĞA VE KÜLTÜREL MİRAS. BUNLARIN HEPSİ ALİAĞA’NIN GÜZELHİSAR MAHALLESİNDE VAR. ALİAĞA BELEDİYESİ, TARİHİ GÜZELHİSAR’I GÜNÜBİRLİK ZİYARETÇİLER İÇİN HAZIRLIYOR.

Aliağa Belediyesi yerelde kalkınmayı sağlamak, doğal yöresel ürünleri yaşatmak, folklorik kültürel mirasa sahip çıkmak ve köylere yeniden hayat vermek için başlattığı “Marka Kent Aliağa” projesi kapsamında tarihi Güzelhisar mahallesini doğayla iç içe olmak isteyen günübirlik ziyaretçiler için hazırlıyor.

PROJE MÜJDESİNİ BAŞKAN SERKAN ACAR VERDİ

Aliağa Belediyesi, tarihi mahalleye günübirlik ziyaretçiler için Sosyal Tesis yapıyor. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, sosyal medya hesaplarından yayınladığı bir animasyon video ile projeyi kamuoyuna ilk kez duyurdu. Başkan Acar, video ile birlikte paylaştığı mesajda; “Evliya Çelebi’nin ziyaret ettiği, tarihi Kervan Yolu üzerinde bulunan, zengin kültürel mirasa ve doğal güzelliklere sahip Güzelhisar’ımızı günübirlik turizme hazırlıyoruz. Güzelhisar’ı ve çevre mahallelerimizi çekim merkezi yapacak Güzelhisar Sosyal Tesislerimizin yapımına başlıyoruz. Yapılacak Sosyal Tesisimizde, köylerimizde üretilen ürünlerle donatılmış kahvaltı sofralarında buluşmak dileğiyle… Aliağamıza hayırlı olsun.” ifadelerine yer verdi.

DOĞAYLA İÇİÇE, TARİH VE KÜLTÜR ZENGİNLİĞİ

Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olarak bilinen Aliağa’daki deniz, tarih ve doğa turizmi olanaklarının çeşitliliği ziyaretçileri şaşırtıyor. Antik Çağ, Roma, Saruhanoğulları ve Osmanlı döneminden Cumhuriyetin ilk 50 yılına kadar tarımsal zenginlikleriyle bilinen Aliağa’da Belediye tarafından başlatılan alternatif turizm, tarih, doğa kültür turizm seçenekleri ve doğaya dönüş projeleriyle kırsal yaşam yeniden canlanırken, Aliağa günübirlik turizmde cazip destinasyonlardan birine dönüşecek. Projeyle yakın gelecekte eko köy ve eko turizm çalışmaları başlatılması hedefleniyor.

HAFTASONU KAHVALTISI İÇİN YENİ ALTERNATİF: GÜZELHİSAR

Aliağa Belediyesi geçtiğimiz yıl yöresel ürünlerin kaybolmadan yaşatılması amacıyla bir çalışma başlattı. Çeşitli yöresel ürünlerin marka tescilini yaptıran Belediye, bu ürünleri ilçedeki Kooperatif, Birlikler ve yerel üreticiler işbirliğiyle “Aliağa” markasıyla satışa sundu. Aliağa’nın tarım ve hayvancılık kaynaklı doğal ürünlerini çeşitli satış noktalarında tüketicilerle buluşturmaya hazırlanan Belediye şimdi de doğal ürünleri günübirlik ziyaretçilere sunmak için kırsal tasarım ve eko köy projeleriyle köylere yeniden hayat verecek. Bu kapsamda ilk olarak bölgenin tarihi geçmişi, camileri ve kültür varlıkları ile öne çıkan tarihi İzmir- Balıkesir Kervan yolu üzerindeki Güzelhisar Mahallesi adeta yeniden ayağa kalkacak.

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN SOSYAL TESİS

Aliağa Belediyesi, Güzelhisar’da günübirlik ziyaretçiler için köyün tarihi ve doğal dokusuna uygun bir sosyal tesis inşa edecek. Tesis ile Güzelhisar, hafta sonu kahvaltısı ve doğayla iç içe bir gün geçirmek isteyenler için İzmir’in doğa içinde alternatif bir Mahallesi olacak. Sosyal tesisin ihalesine çıkan Belediye, kısa süre içinde sosyal tesisi hizmete açarak günübirlik ziyaretçileri ve tarih- doğa tutkunlarını mahalleye davet edecek. Kuzey Ege Otoyoluyla İzmir merkezden dakikalar içinde ulaşılabilecek Sosyal tesiste; Yaz bahçesi, Cam Restoran, Özel teraslar ve balkonlar,  Kış Restoran, Çocuk oyun alanları, Köy pazarı yöresel ürün satış tezgâhları, Gözleme evi, Dibek kahvesi, Otopark ve Mescit olacak.

SOKAKLAR RENGÂRENK ÇİÇEK AÇACAK

Aliağa Belediyesi tarafından yapılacak çalışmalarla Güzelhisar’ın doğal güzellikleri de öne çıkacak. Üniversitelerin işbirliğinde yapılacak kırsal tasarım etkinlikleri ve sanatsal çalışmalarla köy sokakları kapıları, ortak kullanım alanları resimler ve canlı renklerle adeta çiçek açıp ziyaretçileri etkileyecek. Güzelhisar; Köy duvarlarında açan çiçekler, çam ağaçlarıyla kaplı doğası, tertemiz ve serin havası, köy yaşamının güzelliği ve köy lezzetleriyle doğaseverler açısından çok önemli bir çekim merkezi haline gelecek. Güzelhisar’a çok yakın olan Mavi Bayraklı Ağapark plajları da günün devamında masmavi denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için önemli bir seçenek olacak.

TARİHİ KERVAN YOLU PROJESİ DE BAŞLAYACAK

Öte yandan Aliağa Belediyesi İzmir Katip Çelebi Üniversitesiyle birlikte Tarihi Kervan Yolu Projesini de start verecek. Projenin en önemli ayaklarından birini, geçmişte tarihi kervan yolunda deve kervanlarının konakladığı Güzelhisar oluşturacak.

GÜZELHİSAR

“Görkemli tarih, doğal ürünler, tertemiz hava

Güzelhisar; ya da eski adıyla Saruhan Güzelhisar-ı. Aliağa’nın etkileyici tarih mirasına sahip, çam ağaçları arasına gizlenmiş doğayla içiçe bir köyüdür. İzmir-Çanakkale yolu üzerinde yer alan Aliağa’nın 5 km kadar doğusunda yer alır. Günümüzde Mahalleye dönüşen Köy, Yeni hizmete açılan Kuzey Ege otobanının yanıbaşındadır.

Batı Anadolu’daki Türklerin ilk yerleşimlerinden biri olan Güzelhisar 1300’lü yıllarda Türkler tarafından iskân edilmeye başlanmıştır. Bizans’ın gücünü yitirdiği dönemde Saruhanoğulları beyliği hâkimiyetine girmiştir. Sonraları Osmanlı himayesine geçtiyse de önemini hiç kaybetmemiştir.

Güzelhisar mahallesinde görülesi yerlerin başında 1760-1780 yılları arasında Güzelhisar Voyvodası olan Seyyid Ali Ağa tarafından yaptırılan Ali Ağa Camii gelmektedir. Ayrıca haziresi görülmeye değerdir. Ali Ağa Camii güney duvarında Galatlar’dan bahseden latince bir yazıt bulunmaktadır. Güzelhisar’da görülmesi gereken bir diğer tarihi cami ise Balaban Paşa Camii’dir.

Evliya Çelebi 1671 yılında Güzelhisar’ı ziyaret ettiğinde 8 mahalle ve her mahallede birer okul, 11 mescit ve 2 cami bulunduğunu yazmaktadır. Günümüzde Güzelhisar’da 1600 adet tarihi mezartaşı bulunmaktadır.  Güzelhisar tarih boyunca İzmir- Balıkesir ticari kervan yolu üzerinde bulunmakta olup, Saruhanoğulları ve Osmanlı dönemlerinde kervanların konakladığı, camiilerden, hanlardan hamamlardan yararlandığı bir kaza merkezidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ