Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Koza-Der Başkanı Selahattin Bağlı’dan Basın Açıklaması

Reklam

Koza-Der Başkanı Selahattin Bağlı yaptığı açıklamada “Koza-der olarak bugüne kadar çevremizde olması planlanan Jeotermal santral, taş ve mermer ocağı ve altın madeni gibi çevresel konularda verdiğimiz mücadele ile ilgili olumlu sonuçlar aldık. Şehrimizin Balabanlı mahallesi yakınlarında kurulmakta olan “Katı Atık Yönetimi” projesi ile ilgili Kiraz, Beydağ, Tire, Bayındır ve merkez Ödemiş’in atıklarından ‘Elektrik üretimi ve çöplerin ayrıştırması yapılacaktır. Böyle bir entegre tesisin tarıma uygun olmayan bir alanda kurulması ‘Tarım topraklarının geri kazanması ’zor  telafisi olanaksız ovanın ortasına saplanmış bir hançer gibi düşünmeliyiz. Sanırım ulaşım ön planda tutulmuş. Her ne kadar firma sözcüleri  zeminin çok iyi bir şekilde izole edileceğini açıklasalar bile, zaman içinde zeminde meydana gelecek çatlama, kontrolsüz temizleme yer altı kaynak suyunun o çevrede zaman içinde kesinlikle kirleneceği aşikârdır.

Gelen evsel, kimyasal ve katı atıkların gün içerisinde ayrıştırılıp zamanında diğer yârlere sevk edileceği belirtilmektedir. Bir olumsuzluk halinde gelen atıkların birikmesi doğal olarak meydana gelen gaz karbondioksit ve hidrojen sülfür önce yakında bulunan tarım alanlarının daha sonra hâkim güzergahın etkisi ile şehrimiz yaşam alanlarını durulmaz hale getirebilir.

Var olan İzmir yolu üzerindeki pirina fabrikasının bacasının sezonda şehrimize kadar ulaşan gazların yanında birde “Bio enerji santrali” eklenerek orta vadede şehrimiz kış dönemlerinde var olan hava kirliliği katlanarak kapılarımızı açamaz duruma getirebilir. Bir baca ile tamamen kirlenebiliriz. Komşumuz Aydın, Germencik, Alaşehir Jeotermaller nedeni ile çekilen sıkıntıların Ödemiş ve Küçük Menderes havzasında yaşanmasını istemiyoruz. Koza-Der olarak çekincelerimizin haksız çıkmasını umuyoruz. Gelecek kuşaklar bizden dolayı Acı Çekmesinler Yaşanabilir Bir Hava Solusunlar.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ