Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş Katı Atık Yönetim Tesisi Gezisi ve İzlenimleri

Reklam

Ödemiş Kent Konseyi yöneticileri ilçemizde kurulumun son safhasına gelen Ödemiş Katı Atık Yönetim tesislerinin bulunduğu bölgede incelemeler yaptılar.

Gezi ve incelemeye Ödemiş Belediye başkanı Mehmet Eriş, Belediye başkan yardımcısı Feridun Azeroğlu, Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, Kozader Başkanı Selahattin Bağlı, Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri Hülya Çavuş, Ümran Ateş ve Recep Yılmazla Çevre Şehircilik Meclisi başkanı Abdullah Gümüş katıldı

Bitme aşamasına gelen tesisleri proje sorumlusu Çevre Mühendisi Hüseyin Kara’nın tanıtımı ve anlatımıyla gezip tesis hakkında ayrıntılı bilgi aldılar. Tesisin çalışma mekanizmasıyla ilgili sorular soran heyet ayrıca kamuoyunda gündeme gelen çekincelerle ilgili sorular sorup aydınlanmaya çalıştılar.

Ödemiş Belediye başkanı Mehmet Eriş’in de katkı yaptığı inceleme gezisinde aynı zamanda o bölgedeki ortamı da görme şansı buldular. Yaklaşık iki hafta önce gerçekleştirilen bu ziyaret sonrasında tespit edilen gözlem ve bilgilerin toplanıp kamuoyuyla paylaşılması için bir çalışma yapıldı.

Bu çalışma ile ilgili bilgi çıkarım ve düşünce paylaşımı için 10 ağustos 2020 akşamı bir araya gelen Ödemiş Kent Konseyi Çevre ve Şehircilik Meclisi, Koza-der ve Tema Vakfı Ödemiş ilçe temsilciliği üyelerinin çıkarımlarını Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı özetledi. Başkan Mehmet Taşlı “Proje 2010 yılında planlanmış ve 2011 yılında harekete geçilmiş. Başlangıçta proje sadece Ödemiş için düşünülmüş ve 2011 yılında bu amaca yönelik 50247 m2 alan Ödemiş Belediyesi tarafından kamulaştırılmış. Bu proje o günün belediye meclisinde oy birliği ve sevinçle kabul edilmiş.2012 yılında ihaleye açılmış ve ihale sonrası Biosun A.Ş ile sözleşme yapılmış. Projenin 2 yılda bitmesi planlanırken Bütün şehir yasası çıkmış. Bütünşehir yasasından sonra proje İzmir Büyükşehir Belediyesine devredilmiş. İzmir Büyükşehir Belediyesi ilimizin çöplerini toplamak, çevresel atıkları ekonomiye kazandırmak, geri dönüşümü sağlayıp, organik  gübre ve enerji üretmek için il çapında 3 tesisi projelendirmiş. Kuzeyde devam eden Bergama tesisleri, merkeze yakın Çiğli harmandalı tesisleri (faaliyete geçmiş vaziyette) ve güneyde 7 ilçeyi kapsayan Ödemiş tesisleri(kurulumun son aşamasında)olarak projelenen kentsel atıkların bertaraf edilmesi, dönüşümü ve  ekonomiye kazandırılması faaliyetlerine hız verilmiş. Ayrıca yarımada da yapılması planlanıyor. 2016 yılında yasal bürokratik süreç başlamış, çalışmış, devam etmiş ve ÇED raporu alınmış. Revize ÇED raporunun bu ay sonunda çıkması bekleniyor. Katı Atık Yönetim Tesisi’nin adresi Ödemiş Sanayii sitesi altı (güneyi), Ödemiş Atık su arıtma tesislerinin bitimi, Çöp alanının yakını. Karakova Mahallesi sınırları içerisinde Argıllı mevkisinde. 50 dekarlık bir alanda kurulmuş ve 29 Ekim 2020 tarihinde açılması hedefleniyor. İlk etapta günlük 750 ton, tam kapasiteye kavuşunca 1200 ton kapasiteye sahip olacak. Tesisin en az 250 metre yakınında herhangi bir yerleşim birimi bulunmuyor. Tesis kontrollü kapalı sistem çalışacak ve depolama yapmayacak. Tesis kentsel atıkları işleyecek. Sanayii atığı işlemeyecek. Proje Yap İşlet Devret modeliyle 2042 yılına kadar Biosun Aş tarafından işletilecek. Tesise İzmir Büyükşehir ve Ödemiş Belediyeleri

%6 oranında ortak. Ambalaj malzemeleri geri dönüşüme hammadde olacak, organik maddelerden gübre elde edilecek ve enerji elde edilecek. İlk etapta 40 bin ileride 100 bin konutun enerji ihtiyacını karşılaması hedefleniyor. Tesislerde atıkların %95’i işlenecek ve %5 nihai atık kalacak. Bunlar başka bir ilçede geri dönüşüm ve bertaraf işlemine tabii tutulacak.

Tesisin kullandığı su ön arıtma sisteminden sonra bitişiğindeki Ödemiş atık su arıtma tesislerine verilecek. Atık su tesislerinde revizyondan sonra bu suyun yeniden tarımda kullanılması hedefleniyor. Tesisin inşaatında özel yalıtımlı maddeler ve gelişmiş filtreleme sistemleri kullanılmış. Tesis eksi basınçla çalışacağı için koku ve sızıntı olmaması dışarıda atık madde kalmaması hedeflenmiş. Katı atıklar tesise 4 ayrı bölümden ayrılmış olarak girecek. Bunun için atıkların konutlardan itibaren ayrışması gerekiyor. Bu sebeple okullarda kamuoyunda basında ve yerleşim birimlerinde bilgilendirme tanıtım çalışmaları yapılması gerekiyor yapılacak.

Virüs salgını sebebiyle bu çalışmalar bugünlere kadar ötelenmiş. Kentsel atıkların Yerleşim birimlerinden tesislere taşınması için toplama ve ulaşım organizasyonu yapılacak. Bunun için çevrelerde atık transfer noktaları kuruluyor. Firmanın faaliyetlerinde Ödemiş ve İzmir Büyükşehir belediyeleri gözlem ve denetim yapabilecek.” dedi.

“KATI ATIK YÖNETİM TESİSLERİ İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİMİZ”

Katı  Atık tesisleri  ile düşüncelerini  paylaşan  Ödemiş Kent  Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı “Tesisin açılmasını bazı çekincelerimizle beraber genel anlamda olumlu karşılamaktayız. Öncelikle olumlu özelliklerini belirtmek gerekirse, Yeni iş alanlarının yaratılacak olması, Çevreye zarar veren atıklardan organik gübre elde edilmesi, tarıma dolaylı destek vermesi Bu atıklardan enerji elde edilmesi, Kapalı devre izole ve eksi basınçla çalışıp çevreye en az zararı verecek olması, Kentsel atıkların  geri dönüşümle ekonomiye kazandırılması, hammadde olması Atıkların %95 gibi yüksek bir oranda işlenmesi ve %5 atık kalması, Denetim olarak yasal organlarla beraber belediyelerin de denetim gözlem yapabilmesi, Toplama sürecinde topluma verilecek bilgi ve eğitimin çöp ve çevre bilincine katkı yapması, Kamu kurumlarından kaynak aktarımı olmadan, projenin gerçekleştirilmesi”

“PROJE İLE İLGİLİ ÇEKİNCELERİMİZ”

Proje ile ilgili olarak çekincelerini de gündeme  getiren  Ödemiş Kent  Konseyi Başkanı  Mehmet Taşlı “Öncelikle yer seçimi konusunda tereddütlerimiz var. Tarım alanında kurulması bir çok endişeyi gündeme getirebilir. 2011 yılında bu alanda Atık su tesisi, çöp alanının bulunması ve ulaşım ortak alanı fikriyle tercih edilmiş olabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca ilçemizde bu amaca hitap edecek alanların azlığı da etkili olabilir diye düşünüyoruz. Tesisin muhakkak çok sıkı denetlenmesi gerekiyor. Yerleşim birimlerine yakın kurulması çok dikkatli olunmasını gerektiriyor. Düzenli sürekli çalışan bir sistemin olması ve kusursuz işletilmesi gerekiyor. Oluşacak sorunlara karşı muhakkak yedekli tedbirli çalışılması gerekmekte. Sızdırmazlık filtrasyon konusunda sık sık kontrollerin olması gerekiyor. Aktarma istasyonlarında atıklar birikmeden gecikmeden çevreye zarar vermeden ya da en az zararı verecek şekilde aktarılmalıdır. Ayrıca evlerden itibaren çöpün ayrıştırılması için eğitim bilgilendirme çalışmalarının çok yoğun bir şekilde yapılması gerekiyor.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ