Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Birgi İkinci Evim Oldu!

Reklam

ÖDEMİŞ’TE YAŞAYAN  GEZGİN SALİH ÖZKAN’IN KÖPEĞİ VE YAVRULARI AİLESİ GİBİ OLDU

Ödemiş ilçesine  bağlı  Birgi Mahallesinde yaşayan 28 yaşındaki Salih Özkan İstanbul’dan  İzmir’e gezgin olarak geldiği  Birgi  2.  Memleketi  oldu.

BİRGİ’YE UZANAN  HAYAT HİKAYESİ

Ödemiş Kent Gazetesine konuşan Gezgin Salih Özkan çok sevdiği İngiliz ırkı Linda isimli köpeği ile 3 yıl önce tesadüf eseri tanıdığı Birgi’de karşılaştığını, köpeği Linda ve  onun  Mars ve  Asya isimli  yavrularının ailesi gibi  olduğunu  ifade ederken “Aslen Samsunluyum, ama İstanbul’da yaşıyordum. Oradaki hayatımdan çok memnun olmadığım için Linda’yla birlikte yola çıkmaya karar verdim. Bundan 3 yıl önce kış ayında soğuk bir gecede, Tekirdağ üzerinden fazla araç kullanmadan yürüyerek 13 gün sürdü. İzmir’in Dikili ilçesine   geldiğimizde, köpeğim  Linda’nın hamileliğinden dolayı ağırlaştı, yürüyemez hale geldi. Zaten yürütmüyordum omuzumda çantanın üzerinde taşıyordum. Yürüyemez hale gelince otostop yaptım, ilk tıra bindim o beni İzmir’e getirdi. Tamamen tesadüf, İzmir’de köpeğim Linda’nın kontrolleri yapıldı. Sağlık durumu iyiydi fakat doğumuna 10 gün vardı. Güvenli bir yer bulmam gerekiyordu.  Tren garına geldiğimizde sadece Ödemiş treni vardı.  Rastgele bir şekilde o trene bindim ve gece saat 12’de Ödemiş’e geldim. Ödemişte Çamlık camisinin arkasında çadır kurdum. Sabah orada biriyle tanıştım oda bana Birgi’yi gezmemi söyledi, tarih yerlerin olduğundan bahsetti. Birgi’ye geldim burada tanıştığım insanlar beni Bozdağ’a götürdüler orada ahşaptan bir kulübe yaptım. Linda burada sağlıklı bir şekilde doğumunu yaptı. Mars dünyaya geldi, orada üç ay yaşadık. Havalar soğuyunca Birgi’den ev tutmaya karar verdim ve Birgi’ye yerleştim.”

“LİNDA VE YAVRULARIYLA MUTLU BİR HAYATIM VAR.”

Köpeğinin doğum bahanesiyle  Birgi’yi keşfettiğimi dile getiren Özkan “İstanbul’un stresinden çok uzak  huzurlu  gördüğüm   Birgi Mahallesine yerleştikten sonra  burada mesleğim  Ahşap  Tasarım  alanında bir işyeri açmaya  karar  verdikten  sonra bu işyerinin de, adını  Linda  Tasarım  koydum.  Yaklaşık  3 yıldan beri  burada  çalışmalarımı sürdürüyorum. Gezgincilik  benim ruhumda var, gezmeyi çok seviyorum hala yürümek istiyorum. Buraya gelmeden önce Trabzon’a yürüme şansı buldum.  Burayı çok sevdik burası artık bizin yuvamız, yurdumuz, köyümüz Birgi harika bir yer huzur ve keyif dolu, çok şükür  burada düzenimizi kurduk. Köpekleri seviyorum daha önce başka köpeklerim olmuştu, Linda 6 yıldır benimle, çok ince bir bağımız var birbirimizi seviyoruz. Yol boyunca buraya gelirken bana yolda  yoldaşım oldu. Şimdi de   hayat arkadaşım  ve ailem  gibi gördüğüm  Linda ve yavruları Mars ve Asya koyduğum 3 köpeğim oldu.” dedi.

“BİRGİ’NİN TARİHİ SOKAKLARINDA  KÖPEKLERİMİ GEZDİRİYORUM.”

Tarihi Birgi’de, köpekleriyle mutlu bir yaşama  devam ettiklerini ifade eden ve Birgi’nin  girişinde  ahşap  tasarım  üzerinde  çalışmalar  yapan  Salih  Özkan “Gezginciliğe merakım  olduğu  kadar, motosiklet  merakım da var.  Linda’ya motoru  sevdirdim sonrasında Mars ve Asya’ya sevdirdim. Genelde bir yere giderken motor kullandığım için hep birlikte motora binip gidiyoruz. Linda, Mars ve yavrular adeta  benim ailem gibi oldu. “dedi.

AĞAÇLARDAN HARİKALAR YARATIYOR.

Ahşap ustası Salih Özkan işyerinde ağaçlardan sandalye, hediyelik eşyalar, tarihi Birgi evlerinin kapı ve pencereleri, dolap gibi bir çok çalışmaları yapmaya devam ederken yıllar önce  Amasya  Çok  Programlı  Meslek  Lisesinden mobilya  üzerindeki çalışmaları  bugün   Birgi’de kendi açtığı işyerinde   yaparak kazancını  sağlıyor.

Birgi’nin 2. Memleketi olarak gördüğünü ifade eden Özkan “Artık bundan sonra buralı gibi oldum. Bundan sonrada yaşamımı huzur bulduğum ve kendime geldiğim Birgi’de sürdüreceğim. Çünkü burasının tarihi konumu inanç turizmi açısından önemli bir değere sahip Birgi’de uzun yıllar yaşamayı hedefliyorum.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ