Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

9. Şakir Süter Gazetecilik Yarışması Ödüller Verildi

Reklam

Bergamalı gazeteci- yazar merhum Şakir Süter anısına bu yıl 9’ncusu düzenlenen Şakir Süter Gazetecilik Yarışması ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu.  

İzmir’de görev yapan gazetecilerin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak ve başarılı çalışmaları özendirip ödüllendirmek amacıyla Bergama Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti işbirliğinde Bergama Ticaret Odası desteğiyle düzenlenen yarışmada kazananlara ödülleri verildi.

Bergama Kültür Merkezi’nde (BerKM) düzenlenen törene Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi, Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, BERKSAV Başkanı Gökhan Gönlügür, Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği Başkanı Yüksel Altuğ, Süter Ailesi, protokol üyeleri ve gazeteciler katıldı. Törenin selamla konuşmasını aile adına Ali İhsan Süter gerçekleştirdi. Süter, “Ailem adına Belediye, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Ticaret Odası, BERKSAV’ ve bu törenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

“BASIN BİZİM İÇİN HER ZAMAN YOL GÖSTERİCİ”

Ödül töreninde konuşan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu Bergama’nın yetiştirdiği çok değerli isimlerden ve Türk basın camiasının güçlü kalemlerinden merhum Şakir Süter’i vefatının 13. yılında rahmet ve saygıyla andığını söyledi. Merhum Şakir Süter’in Türk basın camiasına çok emek vermiş olduğuna dikkat çeken Başkan Koştu, “Aramızdan çok erken ayrılmış duayen bir gazetecinin, bu yarışma vesilesi ile yaşatılıyor olması çok önemli. Ayrıca bu tür yarışmaların, gazeteciliği teşvik edici olmasından dolayı da farklı bir değer taşıdığına inanıyorum. Gazetecilik, dünyanın en zor mesleklerinden olduğu kadar, bir o kadar da önemli bir meslektir. Özellikle biz siyasiler ve yerel yöneticiler için medya, sorunların tespit edilmesine ve çözümüne çok ciddi katkılarda bulunmaktadır. Bu anlayışla yaklaşık 1 buçuk yıldır görev yaptığım Bergama Belediye Başkanlığı görevinde de medyadan gelen tüm eleştirileri yol gösterici olarak değerlendirdim ve öyle yapmaya da devam edeceğim. Ayrıca, Unesco Dünya Kültür Mirası kentimizi sosyal, ekonomik ve kültürel olarak ileriye taşımak için başlattığımız projelerimize, medyanın vereceği desteğin Bergama’mız için çok önemli olduğunu da özellikle belirtmek isterim” dedi. 

Törende konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi “Bergama’da bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şehir dışında olması nedeniyle törene katılamayan İGC Başkanı Misket Dikmen’in in selamını ileten Gappi, gazetecilik mesleğinin zorluklarına dikkat çekti. Pandemi ile birlikte bu zorlukların arttığına işaret eden Gappi, ” Gazetecilik mesleği aynı zamanda zorluklarla mücadele demektir. Bu yönüylede idealist kişilerin yapacağı bir meslektir. Bizde cemiyet olarak bu zorlu süreçte birçok meslekdaşımız için eğitim çalışması yaptık. Merhum Şakir Süter’in biz meslekdaşları için anlamı çok büyük. Biz içimizden gelerek bu töreni yapıp Şakir Süter’i anıyoruz. Bunun en büyük nedeni dik duruşu ile mesleğe kattığı değerlerdir. Ruhu şad olsun.”dedi.

Daha sonra Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper bir konuşma yaptı. Ürper, şehirleri anlamlı kılan onsurun binalar değil  içindeki  yaşayan insanlar olduğuna, merhum Şakir Süter’in de Bergama’ya değer kattığına dikkat çekti. Ürper, “Merhum Şakir Süter, Bergama ile gönül bağını hiç koparmamıştır. Burada olmaktan dolayı onur duyuyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından gazetecilere ödülleri takdim edildi. Ödül kazanan gazeteciler şöyle

Haber Dalı: Deniz Kılıç – Altınordu: Türkiye’nin En Büyük Futbolcu Fabrikası – Euronews Türkçe

Levent Arıöz – Havuz Ayıbı – Dokuz Eylül Gazetesi

Araştırma – İnceleme Dalı: Hacer Önoğlu Ülger – Piraye Hanım’ın Yassıada Mektupları – Yeni Asır Gazetesi

Fotoğraf: Gökçe adar – mültecilik haktır – dokuz eylül gazetesi

Röportaj: Murat Karakaş – Zeus Sunağı – Egedesonses

Bergama Ticaret Odası Özel Ödülü:

Seza Nur Demirparmak – Bergamalı Kadınlar Tarihi Dokuyor – Ticaret Gazetesi

Bergama Belediyesi Özel Ödülü:

Mehmet Gülümser – Yanıbaşımızdaki Tarihi Köy: Bademli – Yerelin Sesi

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü:

Sultan Gümüş – Cüruf Ölüm Üretiyor / Oksijene Hasret İlçe: Aliağa – İlkses Gazetesi

Vecdi Altay Özel Ödülü:

Çağla Geniş – Otizmli Bireyler Ve Aileleri: Biz Yıllardır Karantinadayız – İlkses Gazetesi

Osman Bayatlı Özel Ödülü:

Nurettin Baki – Bayındır’dan Dünyaya Açılıyor – İlkses Gazetesi

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ