Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ÇEVREYE KOKU SALAN ÜRÜNLERİMİZ

SEVAL KONURALP

SEVAL KONURALP

Türkiye’de belirli il ve ilçelerde  üretilen   önemli ürünlerinden  olan, İğde ağacı nisan ayının sonuna doğru başlayan çiçeklenme dönemini mayıs ayının ilk haftasında tamamlamaktadır. Çevreye son derece güzel bir koku salan ağacın bu nedenle bahçelerde sıklık ile yer aldığı görülmektedir. Eğer ağaç ilk kez ekilecekse mutlaka şubat döneminde dikilmelidir. Ayrıca ağacın meyvelerinin olgunlaşması ve kahverengi biçimi alması eylül ayında gerçekleşmektedir.

İğde ağacı vitamin bakımından da son derece zengindir. Doğa da yer alan en zengin C vitamini kaynaklarından biri olan iğde ağaçları Ağacın son derece iyi bir yağ yakıcı olması ve içeriğinde yağ asidi barındırması ile kilo vermek için doğrudan kullanılabilecek meyveler arasında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.Türkiye de iğde ağaçları sıklıkla iç Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Meyvesi son derece faydalıdır. İlk ortaya çıktığında yeşil olan meyveleri zaman içinde tam olgunluğa kavuştuğunda kahverengi bir renge ulaşmaktadır. Ayrıca tadı da son derece lezzetli olan bu meyve kurabiyeyi andırmaktadır.

Türkiye de iğde ağaçları sıklıkla iç Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Meyvesi son derece faydalıdır. İlk ortaya çıktığında yeşil olan meyveleri zaman içinde tam olgunluğa kavuştuğunda kahverengi bir renge ulaşmaktadır. Ayrıca tadı da son derece lezzetli olan bu meyve kurabiyeyi andırmaktadır.

İğde ağacı yaprakları ile de son derece güzel bir görünüme sahiptir. İlk bakışta hurma ağacı ile benzerlik gösterse de aynı ağaç ailesinden olmadığı bilinen iğde ağaçlarının kendine has bir görüntüsü vardır. Meyve özellikleri dikkate alındığında biraz mayhoş bir tada sahip olduğu söylenebilir. Fakat bu mayhoşluk erik kadar ya da vişne kadar uçlarda olmamaktadır.

İğde ağacının meyveleri birçok bölgede kurutulup çay olarak içilmektedir. Süzüldükten sonra içilmesi ya da süzülmeden içilmesinde bir mahsur bulunmamaktadır. İç hastalıkları ve sindirim sistemi hastalıkları için iğde meyvesi yemek ya da çayını içmek son derece faydalı olacaktır.İğde ağacı yaprakları ile de son derece güzel bir görünüme sahiptir. İlk bakışta hurma ağacı ile benzerlik gösterse de aynı ağaç ailesinden olmadığı bilinen iğde ağaçlarının kendine has bir görüntüsü vardır. Meyve özellikleri dikkate alındığında biraz mayhoş bir tada sahip olduğu söylenebilir. Fakat bu mayhoşluk erik kadar ya da vişne kadar uçlarda olmamaktadır.İğde ağacının meyveleri birçok bölgede kurutulup çay olarak içilmektedir. Süzüldükten sonra içilmesi ya da süzülmeden içilmesinde bir mahsur bulunmamaktadır. İç hastalıkları ve sindirim sistemi hastalıkları için iğde meyvesi yemek ya da çayını içm Ülkemizin her bölgesinde rahatlıkla yetişen iğde ağacı ülkemizde yer alan her tür toprak ile uyumluluk gösterebilir. Ayrıca ağaçların insanlar için olan faydaları göz önünde bulundurulduğunda iğde ağacının faydaları bir adım daha öne çıkmaktadır. İğde ağacı sadece ülkemizin iklim ve toprak koşullarında değil dünya da hemen hemen her bölgede varlığını sürdürebilmektedir. Afrika kıtasında son yıllarda iğde ağacı hem gıda hem de erozyona karşı bir önlem olarak dikilmeye başlanmıştır. Bakımı ise oldukça
İğde ağacı içerisinde olağan üstü kapasite de azot depolamaktadır. Bu nedenle ağacın sadece oksijen üretmesi değil azot depolayarak havayı dengelemesi de faydaları arasında yer almaktadır.

Yaz ve kış mevsiminde daima yeşil kalmayı başaran iğde ağaçları sağlık ile doğrudan ilgilidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 17 Nisan 2024
- 15 Nisan 2024
- 8 Nisan 2024
- 5 Nisan 2024
- 2 Nisan 2024
- 1 Nisan 2024
- 29 Mart 2024
- 25 Mart 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ