Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ADD, ÇYDD ve CHP’den Ortak Basın Açıklaması

Reklam

30  Ağustos  Zafer Bayramı nedeniyle, Ödemiş te çeşitli etkinlikler düzenlenirken  ilçede  Ödemiş Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)  Çağdaş Yaşamı   Destekleme Derneği  ve CHP Ödemiş İlçe Başkanlığı ortaklaşa  bir basın açıklamasını gerçekleştirdiler.

Ödemiş  Hükümet Meydanı önünde  gerçekleşen proğramda  bir dakikalık  saygı duruşu  ve İstiklal Marşının okunmasının ardından  ortaklaşa  basın açıklamasını  Ödemiş Atatürkçü Düşünce Derneği Başkan Yardımcısı Nilüfer Ayaydın okudu.

Başkan  Yardımcısı  Ayaydın “26 Ağustos 1922’de, işgalci Yunan ordusunun ve dış kamuoyunun hiç beklemediği bir zamanda, ordumuz sabaha karşı topçu ateşiyle Büyük Taarruz’u başlattı. Mustafa Kemal Paşa, birçok savaş meydanında bulunmuş, deneyimli ve dahi bir başkomutan olarak bu son zaferini yine cephede bizzat kendisi yönetti. Taarruz sonucunda 27 Ağustos 1922’de Afyon işgalden kurtarıldı, 30 Ağustos 1922’de Büyük Taarruz Başkomutanlık Meydan Muharebesi Türk Ordusunun kesin zaferi ile sonuçlandı ve Büyük Komutan Mustafa Kemal Paşa tarihi emrini verdi:

“ORDULAR İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ’DİR, İLERİ !”

Başkomutanın bu tarihi emri ile 1 Eylül’de Uşak, 2 Eylül’de Eskişehir, 6 Eylül’de Balıkesir ve Bilecik, 7 Eylül’de Aydın, 8 Eylül’de Manisa işgalden kurtarıldı. 9 Eylül’de Başkomutan ve ordusu İzmir’e girerek İzmir’de ve tüm yurtta işgale son verdi.Bu büyük gün, tarihin döngüsünün ve Türk Ulusu’nun kara yazgısının değiştiği gündür.30 Ağustos 1922, Sevr Anlaşması’nın halk eliyle fiilen ortadan kaldırıldığı; Lozan Barış Antlaşması’na giden yolun açıldığı gündür.

30 Ağustos 1922, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş kapısının açıldığı gündür.30 Ağustos 1922, emperyalist devletlerin yüz yıllık orta doğu planlarının halk eliyle yok edildiği gündür.30 Ağustos 1922, son yüz yılın ilk ulusal kurtuluş savaşının kazanıldığı gündür.30 Ağustos 1922, tüm mazlum uluslara sonsuz esin kaynağı olmuş bir gündür.30 Ağustos Zaferi, Türk Milleti’nin varlık nedenidir. Anadolu’nun sonsuza kadar vatan toprağı olduğunun ifadesidir. Tarih sayfalarındaki en şanlı zaferin adıdır, 30 Ağustos… Bütün zaferlerin üstünde, büyük değere ve öneme sahiptir, 30 Ağustos… Tarihten çıkarıp, önümüze koyduğumuz her milli günün temelidir, 30 Ağustos,26 Ağustos Malazgirt Zaferi’nin de, haklı olarak, çok övündüğümüz İstanbul’un Fethi’nin de kutlanabilme nedenidir, 30 Ağustos… Cumhuriyetimizin, devletimizin, üniter yapımızın, coğrafyamızın çimentosudur, 30 Ağustos… 

30 Ağustos, dün değil; bugün ve yarındır… Emperyalizmin bitmek, tükenmek bilmeyen sinsi emellerinin denize dökülmesidir.Kurtarıcımız, kurucumuz, ebedi Başkomutanımız ve önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’tür, 30 Ağustos…

“Ordular! Hedefiniz Akdenizdir! İleri” emriyle toprağı kanlarıyla sulayan kahramanlarımızdır, 30 Ağustos… 30 Ağustos, “Mavi Vatan”dır. Kıbrıs’tır… Doğu Akdeniz’dir… Ege Denizi’dir… Karadeniz’dir, 30 Ağustos… Topraktır. Namustur. 30 Ağustos, doğuştur, varoluştur. 30 Ağustos; özgürlüktür, tam bağımsızlıktır… Zincirlerin kırılmasıdır. Esaretin reddidir…

Bu nedenle; 30 Ağustos, yasaklanamaz. Göz ardı edilemez… U-NUT-TU-RU-LA-MAZ! 30 Ağustos’u unutmak, şehitlerimizi unutmaktır… Kurtuluş Savaşımızı unutmaktır… Ulusal egemenliğimizi unutmaktır… Laik Cumhuriyetimizi unutmaktır… Yani, en yalın ifadeyle vefasızlıktır, yüzsüzlüktür, utanmazlıktır…

Malazgirt Meydan Savaşı’nın yıl dönümü törenlerinde ve 350 bin kişi Ayasofya’da buluşurken akla gelmeyen salgın önlemleri, 30 Ağustos törenlerinin iptali için ilham kaynağı olmuşsa şunun bilinmesini isteriz: Büyük zaferi kazandıktan sonra laik, demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranların çocukları ve torunları olan bizlerin içimizdeki zafer coşkusunu, Atatürk sevgisini ve Cumhuriyet bağlılığını bugüne kadar hiçbir güç engelleyemedi,  bugünden sonra da engelleyemeyecek!   

Pandemi koşullarında virüs ile aramıza mesafe koyarız ama Başkomutanımız, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü anma ve milli bayramlarımızı kutlamamıza engel olunmasını ve çifte standart uygulanmasını asla kabul etmiyoruz.

Büyük Zaferin Başkomutanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, Kurtuluş Savaşımızın aziz komutanlarını, şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!”dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ