Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Hem karada, hem denizde,İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu gönderdiği özel mesajında şöyle diyor:’98 yıl önce bu mukaddes vatanı ebedi yurt yapan Büyük Zaferi büyük bir coşkuyla kutluyor, bu zaferi bize armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun…Ekrem İmamoğlu- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Temmuz 2020 Cuma gönü de yine bir kutlama masajı göndermiş…

Çok mektup aldığım için gözümden kaçmış:Bayramlar uzağı yakın eden, dargınları barıştıran, muhtaca elini uzatan, kardeşlik ve dayanışma günleridir.Yüreklerimizin aynı sevgi ve heyecanla attığı nice güzel bayramlar geçirmemiz dileğiyle’ diyerek devam etmiş…

BÖYLE OLMALI

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce de şu daveti yapmış,30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98 yıl coşkusunu hep birlikte yaşayalım.Düzenleyeceğimiz  ‘Zafer Konvoyu’ bugün saat 19,30’da belediyemizden başlayarak ilçemizi dolaşacaktır.Bayraklarımızla balkonlarımızdan bu coşkuyu hep birlikte yaşayalım, yaşatalım…Tabii her yerde yürekten ve coşkulu kutlamalar oldu.Kayyum tarafından yönetilen belediyeyi dün aradım;Türk bayrakları var mı?’diye sordum…

Tabii ki bir yetkili yoktu.Söylenenşu:Bayrağı meydana astık!’Merak ettim bugün araçtan inmemek ve kimse ile muhatap olmamak için bir kent turu attım.Hiç kimse yoktu.Konuşmalar yapılmış, o kadar.Atıklarkaldı.Gördüğüm bu kadar.Kayyumaöneriyorum:Ege Bölgesi’ndeki tüm belediyelerin wep sitelerine girsin baksın…İstisnasız hepse konteynerlerini yenilemiş, temizlik işlerini kuvvetlendirmiş, yolların ve parkların bakımı ile ışıklandırmaya özen göstermiş, tüm yabani otlar temizlenmiş ve bu işleme hiç ara verilmemiş, karasinek, sivrisinek ve diğer zararlı haşerelerle mücadeleye ara verilmemiş…

Birçok yolda sert virajlar var.Bunların hepsine mutlaka sürücülerin görüşleri için köşe aynaları konulmalı, bunlardan haber var mı?Daha çok yazı yazmam lazım ama günün en önemli ve güzel haberini paylaşayım.Bugün Urla’da Türk Bayrakları ile süslenmiş onlarca yat ve yelkenli  ‘Zafer Bayramı’ turu attılar.Arka arkaya dizilen tekneleri sahili dolduran binlerce kişi alkışladı.

El sallayanlar, havlu sallayanlar, tempo tutanlar.Bu sahne ancak yaşanır.Yani Urla’da bayram belki ilk kez denizde kutlandı.Tabii ki bu halkın kendi gösterisi idi.Resmi kurumların belki de haberleri bile yoktu.Yine söylemeden edemeyeceğim.Azönce ışıklandırmadan söz ettim.Caddelerin ışıklandırılması Gediz Elektirik’inişi,Zaten bakanlık bazı yaptırımları istiyor bu özel şirketlerden Bir dilekçe verdim 15 gün önce,Şehit Jandarma Erimizin adının verildiği parkın yanından geçen 2175 sayılı ana yoldaki direğin armatürleri 6 ay önce sökülmüş, yenisini takın diye,Tabii tık yok…

Bu arada Bakanlıktan bir mesaj geldi, anket yapıyorlarmış…

‘Ne diyorsunuz?’ diyorlar.Telefonu kapattım…Hep masa başı işler!

Madem bu işlerde ciddisiniz, gezin görün!Yerinde tespit edin, bakalım büyük paralar kazananlar şartları yerine getiriyorlar mı?Bu arada bir önemli noktaya daha değineyim.Önce beş gün, ardından iki gün, arada sık sık internet kesildi.Çalışmayapıyorlarmış!Be kardeşim bize Hükümet de, devlet de, Cumhurbaşkanı da ‘evden çıkmayın’ diyor…Urla’daki esnafın vitrinlerinde şu yazılar var:

Telefonla, internetle, elektrikle belediyelerin işi ne olur?Muhtar ilgileniyor de, başkanlar ne iş yapıyor?Özellikle Kayyum devletin bir personeli ise halkın sorunları onu ilgilendirmez mi?

‘Haberi varsa ‘Benim işim değil!’ diyorsa, diyecek lafım yok.Ama ‘Haberin yok!’ diyorsa bence en büyük hatadır.Uçan kuştan bile haberi olması lazım…

ÇİFTÇİ KREDİ İLE YAŞAMAYA MAHKUM!

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Kiraz’da merkezden uzak, AKP’nin daha çok oy aldığı mahallelerde çalışma yaparken şunları söyledi.Özellikle bölgemizin tarımda marka olma potansiyeli varken, iktidarın yanlış politikalarından dolayı çiftçilerimiz kazanamaz hale gelmişler. Artan maliyetinden dolayı kirazı bu sene döktüğünü söyleyen çiftçilerimiz var.

Kestane ağaçları hastalıktan kuruduğu için asıl gelirleri olan kestaneden de beklediklerini alamamışlar.Çiftçilerimizin hepsi kredi ile yaşamaya mahkum bırakılıyor. Krediyi ödeyemediklerinde ise tarlalarını satıyorlar. Doğru bir üretim politikası olmadığı için çiftçilerimiz üretemiyor. Ülkemizin tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlılığı artıyor. İlçemizde kooperatif ile çiftçilerimizin sorunlarını çözmeye çalışacağız. İğdeli Kooperatifi’ni ziyaret ettim. Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Top ve kooperatifçi arkadaşlar ile çiftçilerimizin yaşadığı mağduriyetlerin nasıl giderilebileceği, kooperatifin geçmişi ve gelecek vizyonu ile ilgili konuştuk. Sorunların çözümü mümkün’ diye konuştu.

EKONOMİK YARDIM PAKETİ GÖRÜŞMELERİ YİNE TIKANDI

Beyaz Saray ve Kongre’deki Demokratlar Corona virüsü salgınının ekonomik etkilerini hafifletmeyi amaçlayan ekonomik yardım paketinde yeniden görüşmelere başladı.Ancak görüşmelerde yine ilerleme sağlanamadı.Beyaz Saray ve Kongre’deki Demokratlar arasındaki görüşmeler tıkanmıştı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Perşembe günü Beyaz Saray Genel Sekreteri Mark Meadows ile yaptığı görüşmenin, “Corona virüsü krizi çok sayıda kişinin hayatını ve geçim kaynaklarını yok ederken, Beyaz Saray’ın Amerikan halkının ihtiyaçlarını görmezden gelmeyi sürdürdüğünü net bir şekilde gösterdiğini’’ söyledi.

Pelosi ve Senato’daki Demokratlar’ın lideri Chuck Schumer, Maliye Bakanı Steven Mnuchin ve Mark Meadows ile en son Temmuz ayı sonunda görüşmüştü. Corona virüsü salgını sebebiyle işsiz kalanlara eyaletlerin belirlediği yardımın dışında haftalık takviye 600 dolarlık yardımın süresi de Temmuz ayı sonunda dolmuştu.O zamandan bu yana Corona virüsü salgını sebebiyle işsiz kalan ve işsizlik yardımına başvuranlar bu ek yardımı alamıyor.

OKULLAR AÇILIRKEN ANDİŞELER DE ARTIYOR

Corona virüsü salgınının birçok okul binasının kapanmasına ve derslerin çevrimiçi ortamda yapılmasına neden olduğu Amerika’da yeni okul yılı başlıyor.California’dakiOakland Teknik Yüksekokulu öğrencileri kitaplarını ve evde kullanmak üzere dizüstü bilgisayar gibi bazı teknolojik malzemeleri almak için sıraya girdi.

Oakland okul bölgesine göre 50 bin öğrencinin neredeyse yarısı uzaktan eğitim için gereken teknik donanımdan yoksun. Bu kriz ülke genelindeki tüm okulların yaşadığı bir durum.

Amerika genelinde 13 bin okul bölgesi bulunuyor. Her bölge yeni öğretim yalında nasıl bir yol izleyeceğine kendi karar veriyor. Kimi bölgeler yüz yüze eğitim, kimileri de tamamen internet üzerinden eğitime geçecek. Ancak bir yandan vaka sayısında patlama yaşanan bölge sayısı artıyor ve ufukta okullarına açılmasına yetişecek etkili bir aşı görünmüyor.Dünya Sağlık Örgütü’nün Corona salgını ilan edip okulların aniden kapanmasının üzerinden 6 ay geçti. Araya yer yer karantinada geçen, özetle her zamankinden farklı bir yaz tatili girdi.

ABC televizyonu ve Ipsos şirketinin ortaklaşa düzenlediği ankete göre Amerikalıların yüzde 55’i devlet okullarının açılmasına karşı. Çocuklarını okula göndermek istemeyen ebeveyn oranı ise Haziran’da yüzde 54’ken Temmuz sonunda yüzde 44’e düştü.Kampüslerde eğitime başlayan üniversitelerden alarm zillerinin yükselmesi gecikmedi. Mesela Alabama Üniversitesi’nde 500’den fazla vaka görüldü, Missouri Üniversitesi’nde 160 vaka tespit edildi. Özetle yakında vakalarla başa çıkamayan birçok üniversite uzaktan eğitime geçebilir.

İş stratejisi ve danışmanlık şirketi McKinseyandCompany’ye göre 26 milyon 800 bin kişi; yani Amerika’daki işgücünün yaklaşık yüzde 16’sı çalışabilmek için okullara ya da okul öncesi eğitim ve bakım sağlayan kurumlara bağımlı.

NASDAQ’IN RAKİBİ STAR

Geçen ay Çin, Shanghai Menkul Kıymetler Borsası (SSE) Bilim ve Teknoloji İnovasyon Kurulu’nun birinci yıl dönümünü kutladı. Bir yaşını kutlayan Star Market, Amerika Birleşik Devletleri’nin Nasdaq’ı için bir rakip yaratan, ABD veya Hong Kong borsalarından farklı bir merkezde halka arz etmek isteyen teknoloji firmaları için iyi bir alternatif oluşturmayı amaçlayan yeni bir borsa.STAR market olarak da bilinen borsa pazarının ilk faaliyet yılındaki şaşırtıcı performansı her beklentiyi aşarak, bu yılki küresel halka arz sıralamasında Nasdaq’ın ardından ve Hong Kong’dan önce ikinci sıraya ulaştı. Bu haftadan itibaren Shanghai, teknoloji şirketleri için geçerli bir platform sunma konusunda yalnız olmayacak çünkü Shenzhen Borsası’nın yaklaşık 1,3 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip teknoloji kurulu ChiNext’in devam eden benzer reformları başlattığı bildirildi.

Ayrıntılı olarak, ChiNext günlük ticaret bandını ikiye katlayacak ve şirketler, daha önce yüzde 10’luk bir sınıra kıyasla, günlük bazda yüzde 20’ye kadar yükselip düşebilecek. İşlemlerin ilk beş gününde işlem hacmine herhangi bir kısıtlama getirilmeyecek. BeijingFengShangShiJiCulture Media ve Yangling Metron New Materia, bu büyük reformun sunduğu fırsatı yakalayıp 18 şirketten oluşan bir grubun parçası olduğunu  biliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 1 Aralık 2023
- 24 Kasım 2023
GÜNDEME DAİR - 20 Kasım 2023
GÜNDEME DAİR  - 15 Kasım 2023
- 8 Kasım 2023
- 25 Ekim 2023
- 10 Ekim 2023
- 15 Eylül 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ