Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SİYAH SARIMSAĞIN FAYDALARI

CENGİZ TÜRKAVCI

CENGİZ TÜRKAVCI

Beyaz sarımsak haricinde sarımsağın başka bir çeşidi yok, ancak siyah sarımsak denilen sağlığa pek çok katkı sağlayan siyah sarımsak aslında normal beyaz sarımsağın işlem görmüş hali ve oldukça pahalı.
Beyaz sarımsak belirlenen ısıda ve nemde belirlenen sürede beyaz sarımsağın bekletilmesiyle belirlenen ortamda hazırlanır.
Bu beyaz sarımsağın siyaha dönen sarımsak dişleri bu fermantasyon dediğimiz siyah sarımsak üretimi formülünden ortaya çıktığı zaman beyaz sarımsaktan fayda sağlama konusunda kat kat etkileri ve faydaları artmış bir konuma geliyor.
SİYAH SARIMSAK NEYE İYİ GELİR
Özellikle Asya mutfaklarının vazgeçilmezi olan ve avrupa ülkelerindede son derece önem verilen siyah sarımsak fermantasyondan sonra kansere karşı özel etki sağlıyor,kolesterol seviyesini düşürüyor,antiseptik özelliği ve bunun yanı sıra antifungal, antiviral, antioksidan ve antibakteriyel bileşenleri muhtevasında barındırıyor. Bundan ötürü siyah sarımsak beyaz ve normal sarımsağa göre iki kat etki sağlayabiliyor, iki kat antioksian içeriyor.
Bu sebeple kronik hastalıklar, romatoid arterit, dolaşım sistemi hastalıkları ve Alzheimer hastalığına karşı gayet etkilidir. Sarımsağın tadını sevmiyorsanız siyah sarımsağın tadına hayret edeceksiniz ve tadına bayılacaksınız. Siyah sarımsakta kurutulmuş meyve tadı hakimdir ve ağızda kokmaz. Şeker oranıda daha yüksektir.
Sarımsak adeta vitamin deposudur,muhtevası oldukça zengindir ve eski tarihleren beri ilaç olarak kullanılmaktadır.
Sarımsağın muhtevasında şekerler, vitaminler (A, B, C vitaminleri), kükürtlü uçucu yağ ve içerisinde zengin olarak allil sülfür bulunuyor. Sarımsağın kokusu ve tadı bu allil sülfürden kaynaklanıyor. Sarımsağın ihtiva ettiği yağ ?Oleum allicine? diye adlandırılmaktadır. Sarımsak Yağının 1 miligramı, 15 OE penisilinin gücüne denk çok değerli ve kıymetli bir deva. Hipotansif ile kalp koruyucu bir güce sahip olan beyaz ve siyah sarımsak nelere iyi gelmiyorki:Uzmanlar gençlik için ve genç kalmak için sarımsağı öneriyor. Damar sertliğine,İltihap kurutulmasına,Kan basıncı dengelemede,Soğuk algınlığında,hücre yenilenmesinde,bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok güçlü etkilere sahiptir.
SARIMSAK SALGIN HASTALIKLARA KARŞI KALKAN GÖREVİ YAPAR
Fermantasyona tabi tutulduktan sonra kara sarımsak haline gelen siyahi sarımsağın bileşimindeki anti kanserojen maddeler daha yoğunlaşıyor. Daha yararlı hale geliyor.
Enfeksiyonlarla Savaşan Siyah Sarımsak bakteri ile virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlara karşıda oldukça etkilidir.
SİYAH SARIMSAK NASIL YAPILIR?
Fermantasyon zaman zarfını incelediğimizde sarımsak sabitlenen bir sıcaklık ortamında yaklaşık 60-75 derece arasında ve sabit bir nem oluşturulmuş ortamda (doğal nem olarak %70-85 arasında) olduğu belirtiliyor. Belirlenmiş bir zaman aralığında bekletiliyor, bu da yaklaşık 25 ila 40 gün arasında tekamül ediyor, devamlı olarak bu ortamda bu ortam şartlarında bekletiliyor. Bu zaman içerisinde sarımsağın muhtevasında bulunan maddeler etkileşime ve reaksiyona girerek dönüşüme uğramakta ve fermante olmaktadır. Siyah sarımsağın renginin beyazdan siyaha dönmesinin sebebi reaksiyon sırasında şeker ve aminoasitler reaksiyonu ile koyu renkli bir madde olan melanoin ortaya çıkmasıdır. Aslında bu işlem tavukların kuluçka dönemine benzetiliyor. Bu şekilde elde edilen siyah sarımsak bir hafta boyunca kuru ve serinletilmiş ortamda bekletilip ambalajlar halinde paketleniyor. Eğer yukarıda saydığımız nem ve sıcaklık ortamlarını evinizde oluşturma imkanınız varsa evinizde kendinizde siyah sarımsak üretimine geçebilirsiniz. Ticaret yapmak istemezseniz en azından lkendinize yetecek kadar siyah sarımsak elde etmeyi deneyebilirsiniz. Nem ve sıcaklık ortamları için elektirikli pirinç ısıtma kablarından yararlanabilirsiniz veya labratuarlarda kullanılan inkübatör sizin için uygun ortamı sağlamanıza yardımcı olacak malzemelerdir. Bir diğer seçenek ise amatörler için kuluçka makineleri olabilir.
SİYAH SARIMSAĞIN FAYDALARI
Kansere karşı koruyucudur. Kalp sağlığını korur. Beyin hücrelerini serbest radikal hasarına karşı korur.
Hafıza bozuklukları semptomlarını azaltır. Bağışıklık sistemini destekler. Karaciğeri korur. Diyabet semptomlarını iyileştirir. Kronik böbrek rahatsızlıklarında, tedavinin toksik etkisini azaltır. Sindirim ve dolaşımı arttırır. Tansiyonu düzenlemeye yardım eder. Doğal mide koruyucudur. Hiperlipidemi ve hiperglisemi durumlarını önlemeye yardımcıdır. Yaşlanmayı geciktirir. Antialerjiktir. Saç ve cilt sağlığını korur. Yorgunluğu önler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ