Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemişli Yetiştiricilerden Basın Açıklaması

Reklam

İZMİR DAMIZLIK KOYUN KEÇİ YETİŞTİRİCİLERİ  BİRLİĞİNE BAĞLI ÜYELER  SEÇİM ÖNCESİ ÜYELİKLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİYLE İLGİLİ  BASIN AÇIKLAMASINDA BULUNDULAR.

Ödemiş İlçesinde bir araya gelen İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğine bağlı üyeler 11 Ekim 2020  tarihinde yapılacak olan seçim öncesinde üyeliklerinin düşürüldüklerini iddia ederek Umurbey Mahallesindeki hizmet binası önünde üyeler adına konuşan Başkan  Adayı Çağlar Aran basın açıklamasında bulundular.

“BU BİRLİĞİN NORMALDE  9 BİN ÜYESİ VARDI”

Birliğin Ödemiş’teki hizmet binası önünde  toplanan  üreticilerle birlikte konuya  basın açıklaması yapan İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkan Adayı  Çağlar Aran  yaptığı açıklamada “2020 Yılı seçimleri öncesinde burada sizlerle bir aradayız. Koyun Keçi Birliğinin 11 Ekim tarihinde yapılacak diye hazirun listesi asıldı. Hazirun Listesinde 118 kişi oy kullanır diye liste asıldı. Ancak bu birliğin 9.000 üyesi var. Bunlar hiçe sayılarak 118  kişinin oy kullanılmasını istiyorlar. Bu konuda Bakanlığımızın 81 ile gönderdiği bir yazı vardır. 25 baş koyunu ve keçisi  olan asil üyedir. Buna rağmen bu zihniyet 118 kişi ile seçimi yapmaya çalışmaktadır.

Devlet  büyüklerimize de  teşekkür ediyorum. Yanımızda olduğu için bizlerde hakkımızı sonuna kadar her yerde arayacağız. Hiç bir çobanımızın  hakkını asla yedirmeyeceğiz.  118 Kişi ile birlik yürümüyor. Devletimiz 9 bin kişinin üzerinden prim ödüyor. Bu hukuksuzluktan  ve bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir. İzmir genelinde Yaklaşık 10 bin çobanımız var.“ dedi.

“İLGİLİ BAKANLIĞIN BU KONUDA GÖRÜŞLERİ AÇIKTIR”

Basın açıklaması sonucu Ödemiş Kent Gazetesine  muhabirine açıklama yapan İzmir İli Damızlık Koyun Keçi  Yetiştiricileri Birliği Başkan  adayı yapılan   Çağlar Aran yapılan uygulamanın hukuk dışı olduğunu ifade eden  Aran “Bakanlığımızın  81 ile gönderdiği  yazı açıktır. Ve bu yazıda seçimizi kayıtlı asil üyelerle yapın demektedir. Burada 9 bin kişinin üyeliği düşürülmüştür.  118 kişi ile seçim yapılmaya çalışılmaktadır. Soy-Bis sistemine geçilse bile bu konuda üyelere bilgilendirme yapılmalıydı.“ İfadelerinde bulundu.

“ÜRETİCİLERE SOY-BİS SİSTEMİNDEN BİLGİ BİLE VERİLMEDİ.”

Üyeliği düşürülen birlik  üyelerinden  Kemalpaşa İlçesinden  Mehmet Filizli  Üreticilerin kimsenin düşürüldüğünden haberi bile olmadığını ifade ederken “Bizim üreticiler olarak  Soy-Bis sisteminden bize iletilen bir bilgi diye bir şey yok.  Kimi aradılar? Birlik maalesef kimseyi aramadı. Burada  118 kişi ile seçime kalkışıyorlar.  Bize devlet üretici belgesi verdi.Sürü üretme belgeleri verdi. Bu belgeler nerede ?” dedi.

“BİRLİĞİN SİTESİNDE BİLE SEÇMİN YAPILACAĞINDAN BİLGİ BİLE YOK”

Tire İlçesinden gelen ve üyeliği düşürülen  Birlik üyelerinden Ümit Çalışan  Birliğin mevcut yönetiminin yaptığının hukuksuz olduğunu ifade ederken “Soy-Bis sistemine geçildiğinden hiçbir üyenin haberi bile yok. Bunların birliğe bağlı tüm üyelere duyurulması lazımdı. Seçimin yapılacağı kendi internet sitelerinde bile yok. Birliğimizin  yaptığı bu uygulamayı  kınıyorum.Baskın bir seçim yapmak istiyorlar. İfadelerinde bulundu.

“BİRLİK MAALESEF HEM YETİŞTİRİCİYİ HEM BAKANLIĞI YOK SAYIYOR”

İzmir ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği olağan genel kuruluna sayılı günler kala mevcut yönetim almış olduğu yanlış karar ve uygulamalarla yetiştiricilerin tepkisine neden oldu. İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği olağan genel kurulu öncesi mevcut yönetimin üyelerine haber vermeden asil üyelikten aday üyeliğe indirmesi yetiştiriciler arasında infiale sebep oldu. Birçok yetiştiricinin suç duyurunda bulunduğu uygulama sonrası gelen açıklamalar ise yetiştiriciyi tatmin etmedi. 11 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan seçim çalışmaları kapsamında birçok yanlış uygulamanın yapıldığı söyleyen aday Çağlar Aran , yapılan usulsüzlükleri madde madde açıkladı. Başkan adayı Aran “ Bakanlık tarafından başlatılan SOYKÜTÜĞÜ bilgi sistemi (SOYBİS) ile belirlenen üyeler hangi şartlara göre alındı. Soybis sistemine kaç tane  Birlik çalışanı ve mevcut yönetimin aile ve yakınlarından kaç kişi alındı. SOYBİS uygulanmaya başladığınız tarihte İzmir Birliğe Asil Üye olan yetiştiricilere neden gerekli tebligat vb bilgilendirme yapılmadı.2016 yılında yapılan Olağan Genel Kurula katılan 6000 civarı Asil Üyenin, Aday üyeliğe düşürüldüğü Mevcut Yönetim ve birlik personeli tarafından söylenmektedir. Fakat Birlik Ana Sözleşmesi ve Kanununda  geçen üyelikten düşürülme şartları nasıl uygulandı.Mevcut Yönetim 11 Ekim 2020 tarihinde yapılacak olan Genel Kurulu ile alakalı  Bakanlığın 11  Eylül 2020 tarihinde 81 İl Tarım Müdürlüğüne göndermiş olduğu yazıda açık bir ifade ile belirtilen “Uygulamada birliğin sağlanması ve aksaklıkların giderilmesi adına yapılacak olan genel Kurulların Soybis Sistemine kayıtlı üyelerle değil ilgili yönetmelikçe Asil üyelik şartlarına haiz bütün yetiştiricilerin katılımıyla” yapılması kesin ifade edilirken, Birlik Genel Kuruluna neden 118 kişi Asil Üye olarak çağırılmaktadır.Mevcut Yönetim 14 Eylül 2020 Genel Kurul İlanı verdiği tarihi takiben 30 gün olması gereken ilk Genel Kurul Toplantısını neden 28 gün olarak belirlendi.Genel Kurul çağrı ilanından sonra Birlik Merkez ofis ve irtibat bürolarında neden hazirun listeleri zamanında asılmadı. “dedi.

“BUGÜNE KADAR İZMİR’E BAĞLI 575 KÖY GEZDİM.“

İzmir Damızlık  Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkan  Adayı  Aran yapılan bir takım yanlış uygulamalara asla boyun eğmeyeceklerini ifade eden  Aran “İzmir’e bağlı tüm köyleri adım adım gezdim. Tüm üretici çiftçi ve üreticilerimizle bir arada olmanın büyük bir mutluluğunu yaşadım.”dedi.

Haber : Turgay KONURALP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ