Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Uysal, Gündeme Dair Açıklamalarda Bulundu

Reklam

Demokrat Parti’nin, Gelecek partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi ile isminin ittifak ile anılmasını değerlendiren Uysal  ”Değişen bir siyasi iklim var. 2 kutuplu bir siyaset var. İster istemez özellikle 24 Haziran seçimi başta olmak üzere 16 Nisan referandumu sonrası bu sistem, bir kişi şahsında Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi bunun getirdiği bir takım zaruretler var, ister istemez belirli bir birliktelikler olmak zorunda. Bugünde yine Ak Parti içinden çıkmış biri genel başkan biri diğeri uzun dönem Ekonomi Bakanlığı yapmış Babacan ve Davutoğlu’nun kurdukları partiler var. Değişen denklemler var bu yüzden zaman zaman bu suallerle karşı karşıya kalıyoruz. Cumhur ittifakının içerisinde bulunan AK Parti ve MHP, TBMM’de gündemi tayin ediyorlar. Millet İttifakı bünyesinde geçen seçim İyi Parti CHP ve Saadet Partisi seçime girdi. Türkiye’nin içinde yaşadığı ekonomiden, demokrasiden, hukuktan küme düşmüştür. Bu maddelerin, ölçülerin hizasında siyasi partiler tercihler yapıyor. Biz bunca yıllık geçmişi olan bir siyasi parti olarak şahsi ilişkilerimizin ve büyük geçmişimizin bize emrettiği ölçülerle tercih yapıyoruz. Şahıs üzerinden bir kutuplaşmanın Türk siyasetine çok fayda sağlayacağı inancında değilim ama uzun süren bir iktidarın özellikle Türkiye’nin ortak değeri haline gelen, bir çok milli, dini meseleleri ve değerleri siyasal anlamda bir rekabet meselesi.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN ÇOK CAN ALICI GÜNDEMİ VAR.”

Genel Başkan Uysal açıklamasının devamında “Türkiye’nin çok can alıcı bir gündemi var. Dün gündemi değiştirerek yeni ekonomi planı deseler de aslında orta vadede bir plan. Bundan 10 yıl önce hayal satmak propagandası olan 2023 hedeflerinin bugün 2 trilyon dolarlık gayri safi milli büyüklükten, 800 milyar dolara düştüğü bir vaka. Bu açılardan bakınca önümüzdeki sürecin çok sıcak atmosferine girilmeden iktidar bloğunun karşına nasıl şekillenmeler olacak bunu bilmiyoruz ama temelde başta 70 tarihli ana muhalefet hürriyeti bugünde siyasal ağın en büyük faktörlerden CHP başta olmak üzere bu çerçevede bizde diğer bahsi geçen siyasi partilerde zaman zaman bir takım karşılıklı ziyaretlerle bu hususları değerlendiriyoruz. Değişen şartlar içerisinde bir yanda genel seçim diğer tarafta Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Gecen seçime kimi partiler aday çıkardı kimi partiler aday çıkarmadı. Önümüzdeki süreç içerisinde ittifak modelleri cumhurbaşkanlığı adaylığında ortak bir aday mı bugün için çok erken ama bu değişen iklim içerisinde Cumhurbaşkanı adaylığında siyasal hürriyeti önemli bir siyasal aktör olarak her siyasi parti bir değerlendirme yapıyor. Bizde değerlendirmemizi yapacağız”

“TÜRKİYE’DE HERKESİ KUCAKLAYACAK BİR PARTİYE İHTİYAÇ VAR”

Genel Başkan Uysal “Türkiye’de herkesi kucaklayacak bir partiye ihtiyaç duyulmaktadır.Bal bal demekle ağız tatlanmaz misali, bugün bir takım siyasi hareketleri çıkıp hele her sabah kalkanın bir siyasi parti kurduğu gibi siyasalı da anlamsızlaştıracak bir takım teşebbüsleri oluyor, elbette burada biz kendimizi ifade etmeye bile haccet duymuyoruz. Bu büyük geçmiş ve icraat çizgimiz, düşüncelerimiz, niyetimiz, abide şahsiyetlerimiz zaten bizim önümüzde kılavuz o açıdan merkez sağ eşittir Demokrat Parti, Adalet Parti, Doğru Yol Partisi, Anavatan Partisidir. Doğru Yol ve Anavatan patisinin birleşimiyle ortaya çıkmış Demokrat Parti olarak vasfımızdır. Türkiye’nin uzun süredir siyasal anlamda ve toplumsal anlamda yansımasına olan bu derin kutuplaşmanın getirdiği siyahla beyaz arasında sıkışmış günden ister istemez insanların bir karşıtlık üzerinden doğrudan tercihinden daha ziyade aman a parti, a şahsi gelmesin aman b partisine verelim. Bu denklem içerisinde ister istemez bir birine karşıtmış gibi görünen siyasi aktörler karlı çıktı aynı zamanda bunu da görmek lazım. Bu süreçte biz Demokrat Parti olarak Türkiye’nin ihtiyacını biliyoruz o açıdan önümüzdeki süreçte yeniden uçlara kaymış siyaseti yeniden merkez bünyede Türkiye’nin tarihsel tecrübesi içerinden ortaya çıkmış ülkenin önceliklerini, tarihinden devraldığı meselelerini, toplumsal birliğini ve beraberliğini takip edecek en az maliyetle çözebilmenin, yönetebilmenin formülasyonu haline gelmiş farklı bir ses olarak önümüzdeki süreçte inşallah bizde yapılandıracağız.” dedi.

“HER FARKLI DÜŞÜNCENİN PARTİLEŞTİĞİ BİR SÜRECİ ZAMAN ZAMAN TÜRKİYE YAŞAMIŞTIR.”

Genel Başkan Uysal ”Ben şahıs olarak kimseyle ilgili bir değerlendirme yapmak istemem ama her şahsi kavramın partileştiği her farlı düşüncenin partileştiği bir süreci zaman zaman Türk siyaseti yaşamıştır. 2010’lara bakın pek çok isim ben şahıs partilerinden ziyade Türkiye’nin ana havzası siyasetinde de bellidir Demokrat Parti’nin geleneği de bu havzalardan birisidir bu açıda önümüzdeki süreç bizde bu alt üst oluş içerisinde maalesef bizim geleneğimiz en fazla etkilendi bunu siyasi anlamda kuvvetli bir şekilde tersini için elbette adımlarımız var elbette hamlelerimiz var.Sağlık sorunları nedeniyle tekrar geçmiş dileklerimi iletiyorum. Mesut Bey, Türk siyasetinin en verimli olabileceği dönemde Türk siyasinin dışında kaldı. Sonrasında Rize’den bağımsız milletvekili seçildi o dönemin tamamlanmasından sonra da siyasetten fiilen irtibatını kesti ama ben beraber olduğumuz süreçten itibaren açık bir şekilde ifade etmem gerekir ki partimize siyasal olarak her ihtiyaç duyduğumuzda azami noktada hep yapıcı, olumlu katkı sağlamak için elinden geleni yapmıştır o yüzden ona müteşekkirim. Tecrübeyi yerine koyamayacağınız yegane alanlardan biri siyasal alan, toplumsal alan bu acıdan Türkiye’nin travmatik dönemlerinde, 80 sonrası Anavatan Partisi, daha sonrasında 2000’li yıllara gelinince önemli vazifeler yaptı. Biz aktif siyasetin dışına çıkmış bir takım vazife yapmış siyasilerin de daha sonrasında Türkiye olarak yararlanmanın yollarını aramak mecburiyetindeyiz. Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilgili meselelerinde Türkiye’nin Orta Asya ile ilgili meselelerinde Türkiye’nin Orta Doğu ile ilgili meselelerinde veya toplumsal siyasal başka meselelerinde birikimi ülkenin lehine sadece sayın Mesut Yılmaz için ifade etmiyorum diğer siyaset tecrübesi olan toplum için hala söyleyecek sözü meramı olan, düşüncesi olan tüm önemli aktörleri bu süreç içerine katmak lazım” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ