Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ÖKK, Bir Yıllık Çalışmalarını Kamuoyu İle Paylaştı

Reklam

Ödemiş’te  görev almalarının ardından çok yönlü çalışmalarını sürdüren Ödemiş Kent  Konseyinde Başkan  Mehmet  Taşlı  ve beraberindeki yönetim gruplarıyla birlikte, Ödemiş İlçesi  yararına  çeşitli çalışmaları hayata  geçirmeyi  başardılar.

Kent  Konseyi Başkanı Taşlı 1 yıllık çalışmaları değerlendirerek yaptığı açıklamada  “2019 Kasım ayında İzmir Kent Konseyleri Birliği seçimli genel kurulunda, Ödemiş Kent Konseyi adına aday olan Başkan Mehmet Taşlı en yüksek oyu alarak yürütme kurulu üyeliğine seçildi, böylelikle Ödemiş’i bu platformda ilk defa temsil etmeye başladık. Şu ana kadar yapılan İzmir Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu toplantılarının tamamına kurum başkanımız Mehmet Taşlı tarafından katılım sağlandı.2019 Aralık ayında Ege Kent Konseyleri Birliği bölgemizdeki 50’den fazla konsey temsilcisinin katılımıyla seçimli genel kurulunu yaptı. Ödemiş Kent Konseyi olarak bu kongrede yer aldık.2020 Haziran ayında İzmir Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Toplantısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in katılımıyla gerçekleştirildi, bu toplantıda da yer alarak ilçemizi temsil ettik.

Çevre ve Şehircilik Konularında Yaptığımız Çalışmalar da,Jeotermale karşı toplumsal duyarlılığı sağladık.2019 Ekim ayında Çeşme ve Urla’da yapılması planlanan ve vereceği zararlarla bölgedeki doğal dengeyi bozacağına inandığımız Turizm Bölgesi Projesi’ne karşı çıkmak için Çeşme’de çok geniş bir katılımla gerçekleşen “Ranta Hayır” etkinliğine katılarak destek verdik.2019 Kasım ayında bölgemizde yaşam alanlarımız ve tarım ve hayvancılık için son derece büyük bir tehdit olan jeotermal kaynak sahası kiralama ihalesine karşı toplumsal duyarlılığı sağladık. -Ödemiş Kent Konseyi olarak kentimizde jeotermal kaynak çıkarılmak istenen Mescitli Mahallesi ziyaret ederek hemşehrilerimizi bilgilendirdik. Üretici kooperatiflerinin de desteği sağladık. 9 Kasım 2019 tarihinde Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Eriş’in katılımlarıyla Eski Otogar’dakinikah salonunda Koza-Der, Ödemiş Kent Konseyi ve sivil toplum kuruluşlarımızın düzenlediği basın toplantısında “Dünyada jeotermalin en son çıkartılacağı yer Küçük Menderes havzasıdır” vurgusunu yaptık. 12 Kasım 2019 tarihinde hemşehrilerimizin katılımlarıyla Salı Pazarı’nda “Jeotermale Hayır” açık hava toplantısı yaptık.

Tire ve Kiraz’da bu konudaki panellere ve konferanslara konuşmacı olarak katıldık.Aydın’dan gelen çevre gönüllüleri, jeotermal enerji santrallerinin Aydın Ovası’nda ortaya çıkardığı tahribatı anlattı.13 Kasım 2019 tarihinde de jeotermal kaynak sahası kiralama ihalesi ile ilgili Konak’ta İl genelindeki yerel yönetimler, kent konseyleri, sivil toplum kuruluşları ve üreticilerin katılımıyla düzenlenen basın açıklamasına katılım sağladık. Bu toplantıda ulusal basında sesimizi duyurma imkanı bulduk.
-Jeotermal konusunda İzmir’de yapılan çalışmaları da yakından takip ettik. İzmir Ziraat Mühendisleri Odası ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği “Tarım ve Çevre ekseninde İzmir’de enerji-jeotermal gerçeği” başlıklı panel ve foruma katıldık.Şubat Ayında Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu, ÇevreŞehircilik ve İmar Meclisi, Tarım ve Hayvancılık Meclisi olarak, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni Jeotermal hakları almaya davet ediyoruz” başlığıyla ortak bir basın açıklaması yayınlayarak jeotermal ihalelerinin tamamen iptal edilmesinin gerekliliğini vurguladık.

“ÇEVRE KİRLİLİĞİ HER ZAMAN GÜNDEMİMİZDE OLDU”

Çevre kirliliği ile mücadelenin en büyük gündemlerinde olduğunu ifade eden Kent Konseyi Başkanı Taşlı “Çevre kirliliğiyle mücadele bizim için en hassas konuların başında geliyor. Çevreyi alakadar eden konuların takibini hassasiyetle yapıyoruz. Bu anlayışla, Ağustos ayında ilçemizde kurulumun son safhasına gelen Ödemiş Katı Atık Yönetim Tesisinde incelemelerde bulunduk. Bu inceleme gezisinde Ödemiş Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Eriş bizlere eşlik ederek, bilgilendirici paylaşımlarda bulundu. Sonrasında konuyla alakalı gözlemlerimizi ve kanaatlerimizi kamuoyuyla paylaştık. Küçükmenderes Nehri’ndeki kirlilik sorununa da duyarsız kalmadık. Çevre, Şehircilik ve İmar Meclisi Başkanımız ve üyelerimizle beraber Ödemiş’in Bozcayaka Mahallesi’nde faaliyet gösteren ARF Bio Yenilenebilir Enerji Üretim tesisini ve İZSU Ödemiş Atıksu Arıtma tesisini ziyaret ederek, yerinde incelemelerde bulunduk. Bu incelemelerimizi, yapacağımız ziyaretlerle ve nehir yatağında yapacağımız gözlemlerle sürdürerek konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.
Çevre, Şehircilik ve İmar Meclisimiz, yalnızca çevresel konulara değil, kentsel konulara karşı da duyarlılık sergiliyor. Meclisimiz, kentimizdeki kaldırım işgallerini gündemine alarak, tartıştı. Özellikle kalabalık caddelerimizde kaldırımların yaya geçişlerini zorlaştıracak şekilde işgali kentimiz için büyük bir sorun. Bu işgaller esnaf kaynaklı olabildiği gibi, birçok yerde kaldırımlara park edilen arabalar ve motorsikletler de büyük bir sorun yaratıyor. Konunun hassasiyetini dikkate alarak, işgaller konusunu Çevre, Şehircilik ve İmar Meclisi ile Esnaf Meclisi’nin ortak bir toplantıyla yeniden tartışmasını uygun bulduk. Kısa süre sonra bu toplantıyı gerçekleştirmek istiyoruz.”
“ÖDEMİŞ’İ  ENGELSİZ BİR KENT YAPMAK İSTİYORUZ.”

Ödemiş’i engelsiz bir kent yapmak istiyoruz diyen  Başkan Taşlı “Mayıs ayında Engelli Meclisimiz, Engelliler Haftası kapsamında farkındalık yaratmak adına hazırlanan videoyu yayınladı. Engellilerimiz konusunda bir diğer adım ise ilçemizde engellilerin sağlık merkezlerine ulaştırılmasını sağlayacak donanımlı bir aracın olmayışını tespit etmek oldu. 2020 Eylül ayı yürütme kurulu toplantımızda aldığımız kararla bu tespitimizi Ödemiş Belediyesi’ne ilettik. Belediyemiz bunu bir talep olarak değerlendirmeye aldı. En kısa sürede sonuç alacağımızı düşünüyoruz.

“UZAKTAN  EĞİTİM SÜRECİNDE İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERİMİZE DESTEK VERDİK.”

Uzaktan eğitim sürecinde ihtiyaç sahibi öğrencileri unutmadıklarını ifade eden Başkan Taşlı “Uzaktan eğitim sürecinde gerekli donanımdan yoksun olan öğrencilerimizin bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına Ödemiş Belediyesi ile işbirliği içinde bir dayanışma kampanyası organize etmeye karar verdik. Bu kampanyada Ödemiş Kent Konseyi’nin rolü, kentimizdeki dayanışma bilincini harekete geçirmek oldu. Uzaktan eğitime geçilirken, pek çok ihtiyaç sahibi öğrencimizin gerekli elektronik donanımdan yoksun olduğunu gördük. Bu sıkıntılı sürecin ancak dayanışma ile aşılabileceğini düşünüyoruz. Gelinen noktada Ödemiş’imizin duyarlı ve yardımsever insanları kampanyamıza omuz veriyor. Ödemiş dışında yaşayan hemşehrimizlerimizin de konuya duyarsız kalmadığını görmekten büyük memnuniyet duyduk. Şu an itibarıyla sıfır ve kullanılmış cihaz bağışlarımızı Ödemiş Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü kanalıyla toplama aşamasındayız. Kısa süre sonra kampanyamız sonuçlarını vermeye başlayacak.”

“KENT KONSEYİ OLARAK İÇ İŞLEYİŞİMİZİ GÖZDEN GEÇİRDİK.”
Kent Konseyi olarak Kurum olarak iç işleyişimizi gözden geçirdiklerini ifade eden Başkan Taşlı “Yine Aralık ayında Yürütme Kurulumuz ve Meclis başkanlarımızla bir eşgüdüm toplantısında bir araya geldik. Bu toplantıda konseyimizin çalışma tarzı ve yürütme kuruluyla meclis başkanları arasındaki ilişki yapısı üzerinde durduk.Yönetimde çoğulculuğu artırmak için yönergemizde değişik yaptık28 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirdiğimiz seçimsiz genel kurulda, Yürütme Kurulumuzun teklifi ve Genel Kurul üyelerimizin kabulüyle Ödemiş Kent Konseyi Yönergesi’nde yürütme kurulu üye sayımızı artıracak bir değişiklik yaptık. Buna göre bir sonraki seçimli genel kuruldan itibaren yürütme kurulu üye sayımızın 10’dan 13’e çıkmasını hedefliyoruz.Kent Konseyleri şehrin ortak aklı, vicdanı ve sağduyusudur.Ödemiş Kent Konseyi olarak kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışıyoruz. Kentimizi ilgilendiren, kentin sorunlarıyla ilgili her konuda bizimle diyalog kuran tüm kurum ve kişilerle paylaşım ve işbirliği halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ