Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel Ödemişli Avukatlarla Bir Araya Geldi

Reklam

İzmir Baro Başkanı avukat Özkan Yücel ziyaret kapsamında, Ödemişli  avukat meslektaşlarıyla, Ödemiş Adliyesinde   buluştu.

“2 YILLIK ÇALIŞMALARIMIZIN  DEĞERLENDİRİLMESİ ve  YENİ DÖNEMDE BİZDEN BEKLENTİLERİ DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZDAN YERİNDEN DİNLEMEK AMACIYLA ÖDEMİŞ’TEYİZ.”

Ödemiş  Adliyesinde  Ödemişli avukatlarla bir araya gelen İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel “İzmir Barosu çalışan avukatlar gurubu adayları olarak, ilçelere yaptığımız ziyaretlerin son durağında Ödemiş’teyiz.  Diğer ilçelerde de ziyaret çalışmalarımızı sürdürdük. İki yılık çalışmalarımızı değerlendirilmesi için ve yeni dönemde bizden beklentileri anlamak için İzmir’in ilçelerine ziyaretler düzenledik. Gittiğimiz bütün ilçelerde meslektaşlarımızın yoğun ilgisiyle karşılaştık. İki yılda gösterdiğimiz mücadelede, avukatlara sahip çıkmamızın, baroya sahip çıkmamızın önemini bir kez daha vurguladılar. Herkesin üzerinde ortaklaştığı bir nokta vardı oda kendimizi hiç yalnız hissetmiyoruz, başımıza bir şey gelirse baromuzun orada olacağı konusunda endişeye sahip değiliz şeklinde konuşları oldu.” Dedi.

“2 YILLIK SÜREÇ İZMİR BAROSU AÇISINDAN YALNIZ AVUKATLARIN DEĞİL TÜRKİYENİN GÜNDEMİNE DÜŞEN DEMOKRASİ MÜCADELESİ OLDU”

İzmir Baro başkanı Yücel Ödemiş  Adliyesinde  Kent  Bölge Gazetesine özel açıklamalarda bulunurken “Yine bu iki yıllık süreç İzmir barosu açısından yalnız avukatların değil Türkiye’nin gündemine düşen demokrasi mücadelesi oldu. Bu kapsamda Cumhuriyet değerleri ve laiklerine karşı yapılan saldırılarda İzmir barosu karşı çıkışını gerçekleştirdi. Siyasi iktidarın çeşitli gerekçelerle 10 Kasımları, 19 Mayısları, 30 Ağustosları engelleme halkın gözünden kaçırma kimliksizleştirme çabalarının karşısında yine biz aktif olarak durduk ve bu yöndeki kararları tanımadığımızı her fırsatta açıkladık. Son olarak 30 Ağustos’ta kısıtlama kararı verilmişti.  Bu da en üst karardan karşı çıktık ve bu kararı tanımadığımızı belirterek biz avukatlarımızla Cumhuriyet meydanında olacağımızı ve çelenk koyacağımızı söyledik ve gittik ve bunu da gerçekleştirdik. Bir yasaklama kararı çıktığında sivil toplum kuruşlarının çoğunda bir sinmişlikhali ,bir korku hali oluyor. ” dedi.

“BİZİM İZMİR’DEN BU ÇIKIŞIMIZ ONLARA DA UMUT AŞILIYOR”

İzmir’den verdikleri mesajın önemli olduğunu  belirten  İzmir Baro Başkanı Avukat  Yücel “Bizim bu çıkışımız onlara da umut aşılamaya başlıyor. Biz Pazar günü oraya gittiğimizde bizim arkamızdan 30’un üzerinde sivil toplum kuruluşu arkamızdan gelerek çelenklerini bıraktılar. Bu önemli bir gösterge bana göre çünkü Türkiye’nin bugün içerisinde bağlandığı bir karanlık var.  Bu karanlığı bir biçimiyle aralamak, parçalamak ve çıkmak için mücadele gerektiriyor. İzmir barosu bu mücadelenin aktif bir parçası olarak her alanda varlığını sürdürüyor. Cumhuriyet değerleri ve laiklik konusundaki mücadelesinin ötesinde demokrasi içinde mücadeleyi hiç bırakmadık. İstanbul seçimlerinin iptalinin hemen sonrasında demokrasi nöbetini başlatan 200 ün üzerinde avukatla İstanbul seçimlerine gözlemci gönderip, sandık başında  nöbet tutan ve halkın iradesini insanlığa tam olarak sağlamak konusunda çaba gösteren bir baro olarak çıktık. Yalnız İstanbul için yapmadık, bir siyasi parti için yapmadık. Aynı zamanda Güneydoğuda kayyum uygulamalarına karşı çıkan baro olarak çıktık. Avukat arkadaşlarımızın günlük yaşantılarını kolaylaştırma konusunda aldığımız önlemleri paylaşıyoruz onlarla bu mücadelemizi sürdürmemiz için iki yıl daha var olduğumuzu söylüyoruz.” Dedi.

“18 EKİM’DE SEÇİM YAPMAK İSTİYORDUK AMA BUNUNLA  İLGİLİ OLARAK SOMUT BİR KARAR YOK”

Seçim süreciyle ilgili olarak net bir tarihin kesinleşmediğine de dikkat çeken İzmir Baro Başkanı Yücel  “Şu anda  bizler  seçimlerin 18 Ekim tarihinde yapılmasını bekliyorduk. Ancak bu tarihte  yapılmasıyla ilgili olarak  yapılması konusunda bir somut adım yok. Ama yine de bizler  bekliyoruz. Tarih konusunda gelişmeleri de kamuoyu ile paylaşacağız.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ