Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Köyün Tarihi Simgesi 40 Şehitler Abidesi Oldu

Reklam

Ödemiş’e bağlı Hamamköy Mahallesi’nde önceki yıllarda yaptırılan  Mendegümeli 40 Şehitler Abidesi Hamamköy’ün en güzel yerinde köyün simgesi oldu.

“40 ŞEHİTLER ABİDEMİZ KÖYÜMÜZÜN EN GÜZEL SİMGESİ “

Hamamköy Mahalle Muhtarı Mehmet Gelen, “Hamamköy’ün geçmişinde tarihe adlarını altın harflerle yazdıran Mendegümeli 40 Şehit Abidesi bizim gurur kaynağımız ve sembolümüz. Abideye gözümüz gibi bakıyoruz. İstiklal savaşında 1921 yıllarında Mendegüme’den 40 şehidimiz var. Bu şehitlerimizin isminin yaşaması için dikilen bu abideyle yakından ilgileniyoruz. Zaman zaman buraya gelip şehitlerimiz için dua okuyan vatandaşlarımız da var” dedi.

“ŞEHİTLER ABİDESİNE GÖZÜMÜZ GİBİ BAKIYORUZ.”

Şehitler abidesine gözü gibi baktıklarını ifade eden Muhtar Mehmet Gelen “Geçmişten günümüze kadar uzanan  bu tarihi bir 40 şehitler abidesinin önemli bir hikayesi vardır.  Buradaki  bölgedeki  o yıllarda  yaşayan  bu isimleri olan birbirinden  önemli şehitlerimiz bu toprakların kazanılmasında  savaşarak  canları  pahasına bizlere bu güzel köyümüzü  bize bu günlere kadar gelmesinde pay sahibi olmuşlardır.

Bizler  de, bir anlamda, köyümüzde  yaşayan çocuklarımızın ve genç nesillerimizin  buradaki 40 şehitler abidesinin ne olduğunu  ve isimlerin ne anlama geldiğini öğrenmelerini ve  daha gelecek kuşakların da, Hamamköy ile adeta özdeşleşen bu abidenin önemini bilmelerini bekliyoruz.” dedi.

“BU ABİDE DIŞARIDAN GELEN KONUKLARIMIZIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR.”

40 Şehitler abidesinin köy sakinlerinin  yanında  köye  gelen  konukların da büyük ilgisini çektiğini ifade eden Hamamköy Mahallesi Muhtarı Mehmet Gelen “Köyümüze  gelen  dışarıdan konuklarımızın da bu abideyi gördüklerinde ilgisini çekmektedir. Kimisi  bu tarihi  abidenin önünde  fotoğraf çektiriyorlar. Kimileri de dua ediyorlar. Bizlerde bu abidemize gözümüz gibi bakmaya devam edeceğiz.” Dedi.

Haber : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ