Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Çok önem verdiğim bir bilgiyi paylaşayım.Çin’de ‘Türkiye araştırmalarına taze kan’ geldi…

Sakın başlığa bakarak ‘umut’ verdiğimi falan sanmayın.Uygur Türklerinin hakkı bir kenarda duruyor.

Bunun dışında kaç kez yazmış ve örneklerini de vermiştim.Çinliler Yunanlılarla bizden daha samimiler ve birlikte önemli adımlar atıyorlar.Suriye konusunda da, yuvarlak laflarla bizi desteklemediklerini diplomatik dille anlatıyorlar…

Söylenen ve bana gönderilen habere göre; Çin’de yeni kurulan Türkiye Araştırmaları Merkezi, Türkiye ve bölgeyle ilgili farklı alanlardaki çalışmaları derinleştirirken, ikili akademik ve kültürel temaslara hız kazandıracak.Çin’in doğusundaki Zhejiang eyaletinin merkezi Hangzhou kentinde yer alan Zhejiang Uluslararası Çalışmalar Üniversitesi (ZISU) bünyesinde Türkiye Araştırmaları Merkezi kuruldu.

Kendileri çalıp, kendilerini oynayacakTürkiye Araştırmaları Merkezi’nin 18 Ekim Pazar günü (BUGÜN) düzenlenen açılış törenine, aralarında Türkiye’nin Shanghai Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, Çin’in eski Ankara Büyükelçisi YuHongyang ve Çin’in eski Ankara Büyükelçisi ve eski Ortadoğu Sorunu Özel Temsilcisi GongXiaosheng’in aralarında yer aldığı, diplomat, akademisyen ve uzmanlardan oluşan yaklaşık 70 kişi katıldı.Açılış töreninde konuşan Türkiye’nin Shanghai Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, Türkiye Araştırmaları Merkezi’nin Çinli akademik kuruluşların Türkiye’yi ve bölgenin dinamiklerini daha iyi anlamasını, akademik temasların güçlenmesini ve kurumsal akademik ilişkiler kurulmasını sağlamasını temenni ettiğini söyledi.Önümüzdeki yılın iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50’nci yıldönümünün kutlanacağını hatırlatan Engin, ‘’Bu, bize geçen 50 yılda kaydedilen başarıların üzerine düşünme imkânı verdiği gibi, ülkelerimiz arasındaki ilişkileri daha da derinleştirme ve geliştirme konusundaki yeni fırsatları ele alma, bu fırsatlar üzerinde çalışma olanağı tanıyor.’ dedi.

Türkiye Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. ShenZhixing, Çin’deki üniversiteler bünyesinde daha önce iki Türkiye araştırmaları merkezinin kurulduğunu, ancak bu iki üniversitede de Türkçe Bölümü bulunmadığına işaret etti. Prof. Shen, ‘’Çin’de Türkiye ile ilgili yürütülen araştırmalar henüz yeterli değil. İki ülke arasındaki anlaşmaları kuvvetlendirmek için bu merkez kuruldu. Türkiye hakkında daha çok araştırmalar yapacağız. Türkiye ile ilgili siyaset, tarih, kültür ve ekonomi alanlarında araştırmalar yapacağız.’ ifadelerini kullandı.Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin giderek iyileştiğini dile getiren Prof. Shen, bu yüzden Çin’in Türkiye’yi daha iyi tanıması gerektiğini vurguladı.

Çinliler açık ve net söylüyorlar.Biz sizi iyice tanıyacak ve buna göre adım atacağız.’ diyerek, nasıl daha fazla ürün satacaklarını ve sözde davetlerle Çin hayranlıklarını arttırmaya çalışacaklarını dillendiriyorlar.Bugüne kadar yine sözde ‘Türkiye Araştırmaları Merkezleri’nin siyasi gösteriş olarak kurulduklarını belirtiyorlar.Yani ‘dostluk’ yok.Türkiye’den yararlanma yollarını arayacaklarını açıklıyorlar.Benbelirteyim;Çin’deki bu Türkiye Araştırmaları Merkezi’ne yurt içinden ve yurt dışından uzmanları ve bazı kişileri davet ederek, Çin için güzel sözler söylemelerini sağlayacaklarını anlatabilirim.Bunun örneğin son birkaç yıldır gördük.İstanbul ve Ankara’dan olduğu gibi İzmir’den de bazı basın mensuplarını getirdiler ve bunları o kadar güzel ağırlayıp gezdirdiler ki ağızlarından ‘Uygur Türklerinin çektikleri ızdırapları’ değil de, Çin’in sözde iyiliklerinden söz etmelerini sağladılar.Yani ilkeli davranmalarını bir şekilde sağladılar.

Biliyorsunuz, Çinliler İzmir’de bir Başkonsolosluk açmışlar sonra da ne olduysa kısa sürede kapatmışlardı.

Türk deri sektörü, salgın şartlarına rağmen ihracatını artırmak için yoğun çaba sarf ediyor.

Yılın ilk 9 ayında sektör ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 düşmesine rağmen 989 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, ‘170’in üzerinde ülkeye ihracat yapan sektörümüzün bu dönemde en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 5 ülke sırasıyla Almanya, Rusya, İtalya, Irak ve İspanya oldu.’ diye konuştu.Şenocak, eylül ayında Avrupa Birliği’ne ihracatta yüzde 3 artış elde ettiklerini kaydederek, ‘Her geçen gün ihracat hacminin arttığı Afrika’ya ise yüzde 6 oranında artış yakaladık. Salgının etkilerinin azalmasıyla ihracat rakamlarımızda daha pozitif sonuçların gelmesini bekliyoruz. Yaşanacak gelişmelere bağlı olarak global anlamda ilave kısıtlamaların söz konusu olmaması durumunda sektörümüzün yıl sonu ihracatının yüzde 10-15 arasında bir düşüşle 1,4-1,5 milyar dolar aralığında olacağını öngörüyoruz.’ ifadelerini kullandı.

ALT YAPISI  YENİLENİYOR

Yıllardır Burhaniye Sanayi sitesinin kangrene dönmüş altyapı sorunu çözüme kavuşturuluyor. 

Her yağmur yağdığında su taşkınlarına maruz kalan Küçük sanayi sitesinin yağmursuyu altyapısı Belediye ekiplerince yenileniyor.

Etap Etap yapılan çalışmaların ilk etabı geçtiğimiz aylarda tamamlanmış ve yağmurda ilk sınavından vatandaşlar tarafından geçer not almıştı. Pandemi dönemiyle birlikte yaz sezonunu tamamlayan Küçük sanayi sitesinin altyapısı ikinci kısmıda kış sezonu için hazırlanmaya başlandı.

İlk etabın tamamlanmasıyla birlikte sanayinin ileriki dönemde yapılması planlanan ikinci etabının yağmursuyu borularının temizleme çalışmalarını yapan ekipler, Ana yağmursuyu kanalına bağlanan Beton menfezi kırarak 300’lük boru döşediler.

Yapılan çalışmalarda tıkalı olan borular dolayısıyla su taşkınlarının yaşandığı bölgedeki boruları değiştiren ekipler, sanayi sitesinde taşma sorununun önüne geçtiler. 

BORSALARI ENDİŞELENDİRDİ

Avrupa’da borsalar, İngiltere ve Fransa’da Corona virüsü salgınının ikinci dalgasını kontrol altına almak için getirilen yeni önlemler ve Brexit ticaret müzakerelerinin girdiği çıkmaz nedeniyle son iki haftanın en düşük seviyesine indi.Ancak uzmanlar, piyasalarda son üç haftadır yaşanan en büyük gerilemeyi temel bir yön değişimi olarak değil, bir duraksama olarak görüyor.

Mali hizmetler firması TD Securities’in Avrupa döviz stratejisi sorumlusu NedRumpeltin, ‘Amerika’daki başkanlık seçimleri yaklaşırken bu gibi hareketlenmelere gereğinden fazla anlam yükleme konusunda dikkatli olmalıyız. Şu anda genel olarak riskten uzak durma hissi hakim. Genel eğilimler ve izlenen yöne ilişkin olarak bugün bir değişim yaşandığını gözlemlemiyorum’ şeklinde konuştu.

Uzakdoğu’daki düşüş eğilimini izleyen Avrupa’nın önde gelen tüm borsaları, yüzde 2 ya da daha yüksek oranda değer kaybetti. Wall Street de geçen Salı gününü düşüşle kapamıştı.

Uzmanlara göre Corona virüsü enfeksiyonu vakalarının Avrupa çapında artması sonrasında alınan yeni sıkı önlemler ve iki ayrı firmanın yürüttüğü Corona aşısı çalışmalarında yaşanan sorunlar nedeniyle aşının yakın zamanda piyasaya çıkacağına ilişkin sinyallerin kesilmesi, borsalara olumsuz yansıdı.

HAM PETROL DÜŞTÜ AMA…

Öte yandan yatırımcılar, bu yıl pandemi nedeniyle sanal ortamda yapılacak olan Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası yıllık ortak toplantısı çerçevesinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı ChristineLagarde’ın küresel ekonomiye ilişkin açıklamalarına odaklanıyor.

Corona virüsü vakalarının birçok ülkede yeniden yükselişe geçmesi, petrol fiyatlarının düşmesine de yol açtı.Brent ham petrolün fiyatı varil başına 42,31 dolara, West Texas Intermediate ham petrolüyse varil başına 39,97 dolara geriledi.

Altın ve bakır gibi sanayi metallerinin fiyatlarıysa sabit seyretti.

SALONDAN ÇIKMADAN ÖNCE!

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak’taki apartman görevlileri ile düzenlenen toplantıların ikincisinde Güzelyalı ve Mehmet Ali Akman Mahallelerinde görev yapan apartman görevlileri ile bir araya geldi.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajının yayınlanması ile başlayan toplantıda apartman görevlileri sorunlarını anlatma ve taleplerini birinci elden iletme imkânı buldu. Başkan Batur şöyle konuştu:Apartman görevlileri, sosyal haklarının korunması ve daha ileri gitmesi konusunda şimdiye kadar ihmal edilmiş bir iş kolundalar. Sayın Genel Başkanımızın talimatları doğrultusunda partimiz bu konuda bir çalışma yönetiyor. Kendi içinizdeki örgütlenme modeli hukuksal haklarınız korunması kıdem tazminatı yönelik el kitabı hazırladık. Yıllardan beri bu çalışmaları yürütüyorsunuz. Ailelerinizin de çok büyük emeği var. Sizlerin en azından bir dernek çatısı altında bir arada olmanızı sağlayacak bir modeli geliştirmek istiyoruz. Bunun modelini ve yol haritasını sizlerden gelen fikirler ile oluşturacağız. Ben sizleri dinlemek istiyorum. Çünkü siz devamlı bu kentin sokaklarında arı gibi çalışıyorsunuz.’

Başkan Batur bu arada telefon numarası vererek, sorunların böylece beklemeksizin çözüleceğini belirtti.

Güzelyalı ve Mehmet Ali Akman Mahallelerinde görev yapan apartman görevlilerinin tek tek söz aldığı toplantıda, yaşanan sorunlar anlatıldı. Bazı apartman görevlilerinin apartmanlarında dezenfeksiyon yapılması talebi üzerine Başkan Batur, ‘Biz bu salondan çıkmadan, siz apartmana dönmeden dezenfeksiyon tamamlanmış olacak’ diyerek apartmanların dezenfekte edilmesi yönünde talimat verdi.

HER 38 SAATTE BİR KADIN CİNAYETİ

Güney Amerika ülkesi Venezuela’da pandemi sürecinin yarattığı sosyal sorunlardan biri de kadın cinayetlerinde yaşanan artış. Resmi kayıtların açıklanmadığı ülkede, kadın organizasyonları karantina sürecinde sadece medya organlarında yer alan kadın cinayetlerinin en az 106 olduğunu belirtiyor.Araştırmalar, karantina döneminde Venezuela’da her 38 saatte en az bir kadının cinayete kurban gittiğini gösteriyor. Kamu Politikaları ve Adalet kuruluşundan avukat DiyulyChourio, kadına karşı şiddetin pandemi sürecinde daha da arttığına ancak kadınların çoğu kez ‘susturulduğuna’ dikkat çekiyor.

Kadın cinayetlerinde de ‘katillerin korunduğunu’ savunan Churio gözlemlerini şu ifadelerle anlattı: ‘Bugün Venezuelalı kadınların yaşamı iki pandemiden ötürü tehdit altında, bunlar Corona virüsü ve kadın cinayetleri. Karantina sürecinde ataerkil şiddet artarak devam ediyor ve hanelerde yaşanan şiddet olaylarının çoğu ‘susturulmuş şiddet’ olarak yaşanıyor. Venezuela anayasasında kadınlara yönelik hemen her türlü şiddetin cezai yaptırımının olması, kadına şiddet davaları için uzmanlaşmış özel savcılık ofislerinin bulunması ve kadın haklarını korumaya yönelik özel kurumların olması bakımından, Venezuela, birçok ülkeye göre daha gelişmiş bir sisteme sahip.

Ancak devlet görevlilerinde ve kurumlarda ataerkil düşünme biçiminin egemen olması uygulamada çok ciddi eksikliklere neden oluyor. Biz, cinayetler de dahil olmak üzere, bazı kadına yönelik şiddet vakalarının hasıraltı edildiğini ve katillerin korunduğunu biliyoruz.’

Ülkede 4 yıldır kadın cinayeti verilerin açıklanmıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜNDEME DAİR - 15 Ocak 2021
GÜNDEME DAİR - 12 Ocak 2021
GÜNDEME DAİR - 5 Ocak 2021
GÜNDEME DAİR - 25 Aralık 2020
GÜNDEME DAİR - 22 Aralık 2020
GÜNDEME DAİR - 16 Aralık 2020
GÜNDEME DAİR - 10 Aralık 2020
GÜNDEME DAİR - 8 Aralık 2020
GÜNDEME DAİR - 3 Aralık 2020
GÜNDEME DAİR - 1 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ