Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kantaron Bitkisinden Sabun İmal Ettiler!

Kantaron Bitkisinden Sabun İmal Ettiler!

Ödemiş’e bağlı Bademli Mahallesinde bir araya gelen kadınlar Bademli Ortaokulunda yaklaşık 2 yıl önce öğrencilerin STEM Tarım projesi olan Kantaron bitkisinden sabun imalatını imece usulü yaparak bir ilki gerçekleştirdiler.

Bademli Ortaokulunda Öğrencilerin STEM Tarım Projesini kendilerinin uygulayarak hayata  geçirdiklerini ifade eden Bademli Mahallesinden Leyla Göçen “Mahallemizin eğitim kurumlarından Bademli Ortaokulunda uygulanan STEM Tarım Projesi uygulamasını  Mahallede kadınlar toplanarak hayata geçirdik. İlk seferde olmasına rağmen uyguladığımız Kantaron bitkisinden sabun imalatımız başarıyla tamamlandı.Bu alanda mahalleli kadınlar olarak imece usulü bunun başarmanın mutluluğu içindeyiz. Burada kadınlarımızın bir araya gelmesiyle neleri başarabileceğinin en güzel örneğini sunmuşlardır. Burada önceki yıllarda  zeytinyağından sabun yapılıyordu. Ama Kantaron bitkisinden ilk kez böyle bir çalışma gerçekleşiyor. Bunun da ilk seferde başarıya ulaşması bizlere büyük bir moral verdi.” dedi.

Kantaron bitkisinden sabun yapmayı başardıklarını ifade eden Öğrenci Velilerinden Fatma  Görgün “Mahallenin kadınları olarak Bademli Ortaokulunun projesini uyguladık. Burada ilk kez bunu uygulamamıza rağmen başarıya ulaştık. Mahallemizde sadece fidancılık değil  yılın dört mevsimi üretim devam etmektedir. Üretimin yanında ayrıca böyle bir çalışmaya imza atmaktan son derece  mutluyuz.” dedi.

DENEME İLK SEFERDE  BAŞARIYLA HAYATA  GEÇTİ.

Okulun kadın velilerinin sahip çıktığını ifade eden Bademli  Mahallesi Sakinlerinden  Ramazan Göçen yaptığı açıklamada “Bademli yaylalarından toplanan Kantaron Mayıs, Haziran aylarında toplandıktan sonra cam şişelerde bekletiyoruz. Kantaron normalde doğal  yararlı bir bitki olduğunu biliyoruz. Kantaron sabunuyla vücudumuzda ufak tefek yaralara ve  kaşıntıya karşı yararlı bir konumu olacaktır. Yüzyıllardır sürdürülen faydalı olan zeytinyağı geleneğini mahalle halkımız Bademli Okulu STEM zeytinyağı projesini özümseyerek sahip çıkmaları, imece usulü bir araya gelen kadınlarımız burada bu sabunu yapmaları taktire şayan. Kantaron yağının faydalarını sabunda da göreceğiz. Umarım çevremize tabiat varlıklarının değerlenmesine ve katkı sağlamasına örnek olacağız.” dedi.

SABUNUN SEMBOLİK OLARAK MARKASI “BADEMLİ STEM” OLDU.

Bademli Mahallesinde farklı bir projeye imza atan Okulun Öğrenci velileri kadınlar ürettikleri kantaron bitkisinden elde ettikleri sabuna “Bademli STEM” diye markayı koymayı ihmal etmediler.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ