Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Atatürklü fincanlar!Karşıyaka Aydoğdu İlkokulu emekli öğretmenlerinden Nurten Yelken’den duymuştum.Sonra bazı yerlerde de okudum…Günün önemi nedeniyle paylaşmak istiyorum:

Çocukluk arkadaşıydık. Üniversitede yollarımız ayrılmıştı. Çünkü ben tıp fakültesini istemiş, O ise mühendislik tercih etmişti. Yıllar geçti okullarımız bitti. Sonra staj yapmak için Finlandiya’ya gitti. Ardından mastervs devam etti, kaldı orada.Bir de aynı üniversitede cici bir Finli kızla tanıştı ve evlendiler.

Adı Milja’ydı.

Anlamı nazik, dost gibiymiş. Gerçekten de öyleydi ve bizler çok sevmiş, benimsemiştik Milja’yı.

Finlandiyalı’lar da büyük aile, çok çocuk sahibi olmayı severlermiş. Peşpeşe sapsarı, çok şeker üç çocukları oldu.Bizimki kahveyi çok severdi. Geldiğinde toptan kahve alır götürürdü. Demesine göre çocuklar büyüdükçe onlar da kahve sever olmuşlar.Aile tam bir fincan değil ama birer yudum tattırırlar; ‘Büyüyünce birer tam fincan içebileceksiniz’ diyerek ümit verirlermiş.

ATATÜRK’Ü BİLİYORLAR…

‘Artık Finlandiyali, hem de hanım köylü oldun’ diye takılırdık bazen bizimkine.Unutursun sen Türkiye’yi, adetlerimizi’ dediğimizde ise; ‘Yok yok’ derdi. ‘Eşim Finlandiyalı olmasına rağmen benimle tanışmadan önce Atatürk’ü, hayatını ve yeni cumhuriyeti kurma aşamalarını biliyordu’ diye anlatmıştı.Şaşırmıştım çok. İyi ama o kadar uzakta ve fazla da diyaloğumuz olmayan bir memlekette nasıl olur da Türkiye’yi, Atatürk’ü bilebiliyorlar ki? diye sormuştum.

FİNLANDİYA’DAKİ OKULLARDA

Dünyadaki örnek alınan en iyi eğitim modeli Finlandiya sistemiymiş. Ve okullarda kahraman bir asker, halkını esaretten kurtaran cesur bir adam ve şahane bir başöğretmen olarak bir Türk anlatılırmış. İşte o kişi Atatürk’müş.Yine bir sonbaharda çocukların küçük bir ara tatili olduğunu fırsat bilerek ailece Çanakkale’ye gelmişlerdi.Buluştuk, tarihi yerleri iki aile bir olup gezdik.

Hatta bir yerde Atatürk resmi işlenmiş kahve fincanı takımı aldı, Finlandiyalı anne. Öğleden sonra Kordon’da yemeklerimizi yedikten sonra biz büyükler kahvelerimizi sipariş ettik.

Çocuklara da meyve suyu vs sipariş edecekken büyük olan oğlan;Anne bu gün kahve içecektik unutmadın değil mi?’ diye sordu. Anne Milja, başını salladı ve onayladı. Sonra da anneleri, garsona dönerek, aksanlı hoş bir Türkçe ile;Acaba Atatürk resimli kahve fincanınız var mı?’ diye sordu.

Garson şaşırmış halde biraz da çaresiz ne cevap vereceğini bilemedi.Hatta bana kalırsa soruyu bile anlayamamıştı.Yardım ister gibi bize baktı. Anne Milja, öyle fincan varlığından dahi haberi olmadığını anlamıştı garsonun. Yan sandalyeye koyduğu poşeti açtı ve sarılı paketi aldı masaya koydu.

8 adet fincan vardı şimdi masada. Ve hepsi de Atatürk resimli, çok hoş. Atatürksüz olmaz Nazik bir ses tonu ile,Acaba kahvelerimizi bu özel fincanlarda içmemiz konusunda bize yardımcı olabilir misiniz?’ diye gülümseyerek uzattı garsona fincanları. Daha cümlesi bile bitmeden, garson fincanları yüklenmeye başlamıştı bile.Masadaki hepimiz anne Milja’ya ve çocuklara bakıyorduk.

Onlar ise aralarında gülümseyerek sessizce beklediler. Baba, ‘Bunlar kesin bir şey çeviriyorlar’ dedi.

Anne ve çocuklar esrarlı gülümsemeyi devam ettirdiler.Amakonuşmadılar.Hepsi bol köpüklü ve harika zarif Atatürk fincanlarda. Sonra bir hareketlenme oldu. Sandalyeler telaşla gıcırtı çıkararak masadan geriye çekildiler. Anne başta olmak üzere tüm çocukları ayağa kalktılar. Atatürk’lü fincanlardaki kahveleri ellerine alıp, adeta kadeh kaldırıp ‘şerefe’ der gibi havaya kaldırdılar ve hepsi bir ağızdan, tatlı bir aksanla tek ses;Efendiler! Yarın Cumhuriyeti Kuracağız!’

O an fark ettim ki tarih 28 Ekim’di. Ve hepimiz bir Finlandiya vatandaşı anne ile sapsarı, tatlı üç evladı sayesinde hayatımızda en anlamlı 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI kutlanmalarından birine şahit olmuştuk.Daha doğrusu gece bu yazımı derleyerek vermiştim.Bazılarına kapak olması için yeniliyorum…Sürekli okuyucum Gürol Tulunay, ‘Doyurucu etkinlik programının hepsini vermişsin Eyice, teşekkürümle…’ demiş,Aynur Can, ‘Bütün programı okudum, teşekkürler’ diyerek yanıt vermiş…

Yıllarca birlikte çalıştığım Bornovalı Hüseyin Tan ise şöyle demiş,YaşarAbicim Bornova’da Fener Alayı yürüyüşü yok mu?23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 9 Eylül’de yapılmamıştı!Cumhuriyet Bayramı’nda yürümeyeceğiz de ne zaman yürüyeceğiz?’Kurallara uyarak yapılacak Fener Alayı yürüyüşü, kimliğinde T.C. yazan herkesin hakkı…Az ama öz konuşan dostumuz Salim Çetin de şöyle demiş,Teşekkürler… Derli toplu… Okudum…’

CUMHURİYETİN ŞEREFİNE

Kaç gündür ‘Olacak mı? Olmayacak mı?’ diye konuşuluyordu.Sonunda açıklama yapıldı;

‘Cumhuriyet törenleri yapılacak!’ diye,Tabii ki vali ya da Kaymakamların izni ile…Bunlar iki gün önceki gelişmeler.Bunları unutup, Cumhuriyetimizi tüm benliğimizle kutlamalıyız.Bir iki kutlamayı sizinle paylaşmak istiyorum:Örneğin, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanan 29 Ekim programına göre; İzmir’de ‘Sertap Erener’le 97. Yıl Cumhuriyet Konseri’ var.Sertap Erener ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası 29 Ekim 20.30’da (Bu akşam) Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda dev bir konser verecek.Coşku dolu program 27 Ekim Salı günü tiyatro oyunlarıyla başladı ve 30 Ekim Cuma’ya kadar devam edecek.Bugün; saat13.00 ve 16.00’da İzmir Sanat’ta “Don Kişot’un Rüyası”, 19.00’da İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde “Güneyli Bayan” ve Çiğli Fakir Baykurt Salonu’nda 20.00’de “Kuvayı Milliye Destanı” tiyatro severlerle buluşacak. Yine saat 20.30’da Üçkuyular ve Bostanlı sahilinde lazer gösterisi yapılacak. Cumhuriyet’in İzmir’i açıkhava sergisi de İzmir Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası’nın altındaki alanında ziyarete açılacak.

Cumhuriyet Bayramı haftasında okunacak kitaplar APİKAM’dı.İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Kitaplığı’nın yayımladığı Cumhuriyet Dönemi’ne ilişkin araştırmalar içeren eserler, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde (APİKAM) okurlarını bekliyor.

Bülent Durgun’un kaleme aldığı ‘Erken Cumhuriyet Dönemi İzmir Ekonomisi (1923-1938)’, Mehmet Emin Elmacı ve Sevi Şeneken’in çalışması ‘Atatürk Dönemi’nde İzmir’de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları’ ve Ahmet Gürel’in yazdığı ‘Gazi’nin İzmir Anıları’ isimli eserler, APİKAM’da satışa sunuldu. Öte yandan Cumhuriyet’in ruhu arşivden sayfalarla APİKAM’ın duvarlarına yansıtıldı.

İPTAL EDİLEN PROGRAMLAR

İzmir Valiliği tarafından pandemi önlemleri kapsamında Cumhuriyet fener alayı yürüyüşü, 28 Ekim’de Karaburun Pazar Yeri’nde ve 29 Ekim’de Menderes’te yapılacak Anadolu Ateşi dans gösterisi ve yine 29 Ekim’de Bergama Antik Tiyatro’daki Feridun Düzağaç ve Gülce Başer’in katılacağı Cumhuriyet kazanımlarını anlatan şiir dinletisine izin verilmedi.

CUMHURİYET BAYRAMI SÜRPRİZİ

Aliağa Belediyesi, Cumhuriyetin ilanının 97. Yıldönümünde anlamlı bir organizasyona imza attı. Belediye Başkanı Serkan Acar’ın talimatıyla kentteki esnaflara Atatürk Posteri dağıtıldı,Aliağa Belediyesi bünyesinde bulunan Milletin Ekibi Personeli; İstiklal Caddesi, Aliağa Sanayi Sitelerinde kent merkezi ile birlikte Helvacı ve Yeni Şakran Mahallelerinde bulunan esnaflara 2 bin Atatürk Posteri dağıtımı gerçekleştirdi.Bayrak dağıtımları 29 Ekim Perşembe günü de (bugün) dâhil olmak üzere devam edecek.

BORNOVA’DA TEDBİRLİ KUTLAMA

28 Ekim sabahı Bornova Cumhuriyet Meydanı’ndaki çelenk sunumu ile başlayan kutlamalar, 29 Ekim akşamı saat 19.23’de gerçekleştirilecek Fener Alayı ile tamamlanacak. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Özkanlar’dan başlayıp, Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda sona erecek kortejde halkı selamlayacak.Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda yapılması planlanan tebrik töreni hava koşulları olumsuz olursa Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’ne alınacak. Bornova Belediye Bandosu ve Anons Aracı, Cumhuriyet Bayramı coşkusunu tüm Bornovalılara yaşatmak için sokaklarda olacak. Saat 14.00’de Çamdibi’nde, 16.00’da ise Pınarbaşı’nda vatandaşların bayramı kutlanacak.

MİNİKLERDEN ON-LİNE KONSER

Coşku akşam saatlerinde de devam edecek.

Bornova Belediyesi’nin İnci Vakfı ile birlikte Naldöken’deki dezavantajlı ailelerinin çocuklarından kurduğu Çocuk Orkestrası’nın vereceği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri saat 17.00’de on-line olarak yayınlanacak. Bornovalı çocuklar Atatürk ve Cumhuriyet şarkılarını coşkuyla haykıracak.Saat 19.23’te ise Fener Alayı gerçekleştirilecek. Koronavirüs salgınına karşı önlem amacı ile Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ve sınırlı sayıda katılımcının yer alacağı kortej, Özkanlar’dan başlayıp Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda son bulacak. Bornovalılar Mustafa Kemal Caddesi boyunca gerçekleşecek korteje ellerindeki Ayyıldızlı bayraklar ile evlerinin balkonlarından eşlik edecek.  Türkiye Belediyeler Birliğinin Ankara’da gerçekleşen ekim ayı olağan meclis toplantısına katılan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, yapılan seçimlerde güven tazeleyerek bir kez daha encümende görev aldı. TBB Başkanı ile birlikte toplam 15 belediye başkanından oluşan encümene tekrar seçilen Başkan Batur, aynı zamanda İzmir’i de TBB’de temsil edecek.

ÖDEMİŞ BELEDİYESİ’NDEN ÖZEL FOTOĞRAF ÇEKİM STANDI

Ödemiş’te Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yılı sevinci, Ödemiş Belediyesi’nin fotoğraf çekim standı ile ölümsüz birer anıya dönüşüyor.Salı Pazarı’nda Ödemiş Belediyesi fotoğraf çekim standında çekilecek fotoğraflar anında baskı ile Ödemişlilere hediye ediliyor. Ay-Yıldızlı Türkiye haritası ve Atatürk portresinin yer alacağı özel fotoğraf standında çekilecek hatıra fotoğrafları Ödemişlilere hediye ediliyor. Stantta çocuklar için armağanlar veriliyor, ikramlar yapılıyor.Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Yüreklerimizdeki Cumhuriyet ve Atatürk sevdasıyla yaşayacağımız 97. yıl coşkusunun birer anısı olması adına Cumhuriyet Bayramı sevincimize yakışır güzellikte bir fotoğraf çekim noktasını Salı Pazarı’nda oluşturduk.Ödemiş ailesi olarak 28 Ekim’den 1 Kasım akşamına kadar Cumhuriyet Bayramı’nın en güzel kareleriyle bu stantta bir arada olacağımıza inanıyorum”Mesajı verildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
SIKINTILI HAFTA BAŞI - 1 Aralık 2021
BİLİMİN IŞIĞINDA - 26 Kasım 2021
SON ANDA DEĞİŞMEZSE - 23 Kasım 2021
- 16 Kasım 2021
ANLAYANA SAZ - 5 Kasım 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ