Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ekim Geçidi Resim Sergisi Sanat Severlerle Buluştu

Ekim  Geçidi Resim Sergisi Sanat Severlerle Buluştu

Ödemiş’te küratörlüğünü başarılı ressam Özlem Tok’un yaptığı 16 ressamın eserlerinin bir araya geldiği Ekim Geçidi Resim Sergisi Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesinde açıldı.  Yapılan açılışa Ödemiş İlçe Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş ve Ekim Geçidi resim sergisinde eserleri bulunan ressamlar katıldı.

“GELENEKLSEL HALE GELEN EKİM GEÇİDİNİ SANATSEVERLERLE BULUŞTURMANIN HEYECANINI YAŞIYORUZ.”

Ödemiş’te Ekim Geçidi resim sergisi altındaki buluşmalarda serginin açılmasında pay sahibi olanlardan Ressam ve serginin küratörü Özlem Tok “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Türkiye Cumhuriyetinin Temeli Kültürdür.”… Bu anlamlı söylemden hareketle gerçekleştirdiğimiz bu sergi ile; sanatın büyük kentlerden küçük yerleşim alanlarına yayılması ve paylaşılmasını da sağlamaya çalıştık. Cumhuriyet sevinci ile çağdaş resim sanatının renkli söylemini buluşturduğumuz bu sergimizde; Ödemişli ressamlarımız ve değişik kentlerimizden ressamların eserlerini sizlere sunmaktan mutluluk duyduğumu da ifade etmek isterim. Sergi küratörü ve bir ressam olarak; buna benzer sergilerin Ödemiş’te yaşayan birçok sanatçıya, uluslararası açılım için ilham vereceğine inanıyorum. Artık Ödemiş’te sanat faaliyetlerinin gerçekleştirebileceğinin kanıyı olan bu serginin gerçekleştirilmesinde destek veren Ressam Gülsün Erbil’e, İlçe Milli Eğitim Müdürüm Bahattin Gengörü’ye, Ödemiş Belediye Başkanımız Mehmet Eriş’e, Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü ve tüm personeline, Ödemiş Kaymakamımız Fatih Aksoy’a ve üyesi olduğum Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliğine teşekkür Ediyorum. Ve elbette beni yalnız bırakmayan, ödemiş ve çeşitli illerden aramıza katılan ressam arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Sergimize çok katılım geldi fakat Covid-19 virüsü nedeniyle katılımları sınırlı tutmak zorunda kaldım. Seneye pandemi sorununun sona ermesi ile bu etkinliğin uluslararası sanatçı katılımları ile daha da çoğalmış olarak devam edeceğimizi temenni ediyorum.Sizi ressamlarımızın renklerle bize ulaşan duygu ve düşünceleri paylaşmaya davet ediyorum .Ayrıca  Bu serginin açılmasında emeği geçen  Ödemiş İlçe Kaymakamımız   Fatih  Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanımız  Mehmet  Eriş, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürümüz  Bahattin  Gengörü’ye ve emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” Dedi.

“BU SERGİNİN GELENEKSEL HALE GELMESİNİN YANINDA BÖYLE ANLAMLI BİR GÜNDE AÇILMASI SON DERECE ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.”

Açılış öncesinde yaptığı konuşmasında Ödemiş’te  Ekim Geçiti adı altında ressamların eserlerinin bir arada olmasının önemine değinen Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet  Eriş “Ödemiş’te ressam Özlem Tok ve onunla birlikte 16 ressam arkadaşımızın çalışmaları ve sanat eserlerini Ekim Geçidi sergisinde bir arada göreceğiz.  Burada emekleri olan değerli sanatçı arkadaşlarımıza bu emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca bu serginin açılmasında  pay sahibi olan Küratörümüz ve ressam Özlem Tok’a ayrıca teşekkür ediyorum. Bu serginin geleneksel hale gelmesi ve devam etmesinde katkılarından dolayı tüm Ödemişli sanat severlerimizi  bu güzel eserleri görmeleri için Ekim Geçidi sergisine bekliyoruz.” Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesi Ödemiş İlçe Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet  Eriş  ve Küratör ve ressam  Özlem Tok tarafından kesildi. Açılışa katılanlara  ressam  Tok  tarafından  yer alan  eserler  konusunda çeşitli bilgiler verildi.

Sergide eseri bulunanlardan Ödemiş’in adını kadın efeler ile duyurmayı başaran  başarılı ressam Mustafa Ali Kasap “Ödemiş’te her yıl Ekim Geçidi adı altında bu serginin açılmasıyla,  bazı ressam arkadaşlarımızın  eserleri bir arada sergi ismiyle Ekim Geçidinde yer alıyor. Bizlerde böyle bir sergide eserlerimizi sunmaktan son derece  mutluyuz.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ