Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Cumhuriyet Bayramında Coşkulu Fener Alayı

Cumhuriyet Bayramında Coşkulu Fener Alayı

Ödemiş Belediyesinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Türk Bayraklı ve Meşaleli Fener Alayı yürüyüşü düzenlendi.

HAVANIN YAĞMURLU OLMASINA RAĞMEN BİNLERCE ÖDEMİŞLİ CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU YAŞADI

Ödemiş İlçesinde Belediyece düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında, gerçekleşen geceye Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş Kent Konseyi Başkanı  Mehmet Taşlı, Ödemiş Belediyesinin  bazı meclis üyeleri ve binlerce vatandaş Şanlı Türk Bayrağı  ve meşalelerle  İlçe içinde renkli görüntüler oluşturdular.

ÖDEMİŞ BELEDİYE BAŞKANI ERİŞ SALI PAZARINDA GECEYE KATILAN TOPLULUĞA HİTAP ETTİ.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş Fener alayı yürüyüş sonunda geceye katılan vatandaşlara hitap etti.

Eriş “Temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 97 yılı kutlu olsun! Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Onuncu  yıl Nutkunda “En büyük bayram olarak nitelediği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı ilk günkü coşkuyla kutluyoruz. kutlamaya da devam edeceğiz. Uçurumun kenarındaki bir ülkeyi milletinin azim ve kararlığı ile kurtaran tün zorlukları göğüsleyip sonsuza dek yaşayacak  Türkiye Cumhuriyetini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah ve dava arkadaşlarını vatanımız ve bayrağımız uğrunacanlarını ortaya koyanşehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet minnet ve özlemle anıyoruz.Ruhları  şad olsun! İşgal günlerinde bile egemenliğin yalnız ve yalnız millete ait olduğunu tüm dünyaya ilan edenlere selam olsun. Yıllarca süren savaşlarla oluşmuş yıkıntının içerisinden eşsiz  Türk Devrimini çıkartanlara selam olsun. Emperyalizme karşı verdiği  bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle mazlum  milletlerin kurtuluş reçetesini yazanlara  selam olsun.“

“MİLLETLERİN KURTULUŞ REÇETESİNİ YAZANLARA SELAM OLSUN”

Ödemiş Belediye Başkanı Eriş konuşmasının devamında “Cehaletin karanlığını aydınlıkla yok edenlere, Cumhuriyetin aydınlığını en ücra köşelere  ulaştıranlara selam olsun.. Yeni harfler, ulusal tarihiöz diliyle, kadın-erkeği her hakta eşit özgür ve modern bir toplum ortaya çıkartanlara selam olsun.Kısa zamanda paha biçilemeyecek fabrikalar kuranlara, ana yurdu dört baştan demir ağlarla örenlere selam olsun…Bugün dünyanın bir çok yerinde emperyalist emeller yüzünden savaş, yokluk ve açlık yaşanırken Ödemiş’te, İzmir’de, Türkiye’de barış ve huzur içerisinde yaşayabiliyorsak şüphesiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kurduğu Cumhuriyete ve onun devrimlerine borçluyuz.Bu topraklar bize kolaycavatan olmadı.Cumhuriyetkolay kurulmadı. Cumhuriyet vatan topraklarının işgal altında olduğu orduların ters edildiği günlerde “geldikleri gibi giderler” diyebilmektir. Cumhuriyet işgal şartlarında dahi sadece milletine güvenip “milli irade” ve “ önce millet”

diyebilmektir. Cumhuriyet eşsiz bir liderin öncülüğünde kağnıyla, kamyonu yenmektir.

“CUMHURİYET UYGARLIKTIR.  CUMHURİYET ÖZGÜRLÜKTÜR”

Eriş gecede yaptığı konuşmasının devamında “Kağnıyla yük taşımaktan üç yılda uçak fabrikası açacak noktaya ulaşmaktır cumhuriyet! Cumhuriyet uygarlıktır, özgürlüktür, cumhuriyet aklın ve bilimin ışığında çağdaşlaşmaktır. Cehaleti yoketmektir. Bu nedenlerledir ki en ücra köydeki bir kız çocuğunu okumayı söktüğü anda duyduğu eviçtir cumhuriyet! Cumhuriyet hastalıkların kökünü kurutmaktır. Bugün zorlu koşullarda dahi bilim insanlarımız cumhuriyet döneminin tıp eğitimi ve tecrübesiyle hepimiz için umuttur. Her ne kadar çiftçimiz geldiğimiz noktada zor günler yaşayıp emeğinin karşılığını almasa da cumhuriyet “ köylüğü millettin efendisi yapmak” için mücadele etmektir.Yurdun dört bir yanında bacaları tüten fabrikalardır. Cumhuriyet, yani üretimdir! Cumhuriyet, tarihine sahip çıkmaktır. Tarihini unutmadan yarınlara ilerlemektir. Bugün 97. yılını kutladığımız Cumhuriyetimizi yeni yüz  yılına taşımak için görev bizimdir! Gazi Mustafa Kemal’in “Yaptıklarımızı asla yeterli göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz”. sözleri bizim yolun aydınlatmalıdır.”

“HİÇ BİR ZAMAN YILGINLIĞA VE UMUTSUZLUĞA ASLA DÜŞMEYECEĞİZ.”

Eriş “Mücadele etmek zorunda olduğumuz sıkıntıların 1919 yılına kadar zor olmadığını daima hatırlayıp hiçbir zaman yılgınlığa ve  umutsuzluğa düşmeyeceğiz. Birlik ve beraberlik içerisinde, aklın ve bilimin ışığında, Hukukun üstünlüğü ve demokrasiden asla taviz vermeden ilerlemek,Herkesin refahı için çok çalışmak ve üretmek, Kısacası Cumhuriyet kazanımlarını koruyup değerini bilmek  Atamızın hedeflediği “muasır medeniyetler ”seviyesine ulaşmak için yegane yol haritamızdır. Emperyalist işgale karşı boyun eğmeyenlerin Hacı İlyas tepelerinde ilk kurşunu atıp Kuvayı Millîye ateşini yakan yiğit efelerin torunları olarak biliyoruz ki koşullar ne olursa olsun “ Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur”. Her ne kadar geçen yıl olduğu gibi caddelerde binlerce efeyle  bayram coşkumuzu yasayamasak da inanıyorum ki, tüm hemşerilerimizin yüreği burada bizimle birlikte Cumhuriyet ve  Atatürksevdasıyla atıyor. Bu salgın sona erdiğinde yine meydanları caddeleri dolduracağız.Cihanın yenilmez Sarı Efesi Gaz Mustafa Kemal’in izinde diz  vurupdünyayı titretecek efelerimiz yine! Bu “en büyük bayram” vesilesiyle , işgalciErmenistan ile mücadele eden  Can Azerbaycan ın sonuna kadar yanında olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Gelecek güzel günlere olan inancımla tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı nı kutluyor.BüyükÖnderimiz Gazi Mustafa  Kemal Atatürk’ü, silah ve dava arkadaşlarınıCumhuriyet ve kutsal vatan topraklarımızı  korumak adına canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum “Ne mutlu Türk’üm diyene!” dedi.

SALI PAZARINDA KURULAN 29 EKİM CUMHURİYET HATIRASI STÜDYOSUNA VATANDAŞLAR BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ.

Ödemiş Belediyesinin Cumhuriyet Bayramı kapsamında  Salı pazarına kurduğu  29 Ekim  Cumhuriyet Bayramı Stüdyosuna vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ