Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Bir mucize daha, Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte bir mucize yaşandı İzmir’de…Bayraklı’daki Doğanlar Apartmanının yıkıntısının altından 3 yaşındaki Elif Perinçek İstanbul Büyükşehir İtfaiye onbaşısı Muammer Çevik tarafından ekip arkadaşlarıyla birlikte çıkarıldı.Geceyarısı 58’nci saatte 14 yaşındaki İdil Şirin’in de bir mucize sonucu kurtulduğuna tanık olmuştuk…8 yaşındaki kardeşi ise son dakikalarında hayattan koptu.İnanılacak gibi değil ama bir kedi de bir köpek tarafından kurtarılmıştı.Yine inanılacak gibi değil,17 yılda 58 önerge verildi CHP tarafından ama biri bile kabul edilmedi.Yani kabul edilmedİ.Sırada bekleyenlerin sayısını tam bilmiyorum…Ama şimdi ne oluyor?

Söyleyeyim.Sercan Öztürk Seferihisar’dan bildirdi;‘Devlet Seferihisar için seferber oldu!’

ALTI BAKAN SIRAYLA SEFERİHİSAR’DA

İzmir’de gerçekleşen depremin merkez üssü olan ve tsunami felaketi ile sarsılan Seferihisar’a 24 saat içinde ziyarette bulunan 6 bakan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bölgede incelemelerde bulundu.

İzmir Seferihisar merkezli gerçekleşen deprem sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ilçeye ziyarette bulundu.

Belirtildiğine göre Bakanlar şöyle dediler.Sığacık Kaleiçi’ndeki tarihi yerler ve ibadethanelerde hasar var ise tespit edilip onarılacak ve restorasyon çalışmaları tarihi dokuya zarar vermeden tamamlanacak.Ayrıca,Teos Marina’nın 400 metrelik duba talebinin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a ilettiğini de öğrenmiş olduk.Seferihisar Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası’nın yenileneceği de söylenildi.Devlet, Seferihisar’a temizlik çalışmaları için asker gönderdi.Bu arada ev ve işyerlerindeki temizlik çalışmalarına destek olmak amacıyla 100 kişilik orman personelinin bölgeye yönlendirilmesi talimatı da verildi.

Yine açıklamaya göre; ‘Maddi hasarla etkilenen esnaf, balıkçı ve vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçları en kısa zamanda karşılanacaktır. Devletimiz tüm imkânları ve kurumlarıyla ilçemize hizmet etmeye devam ediyor.’

BAŞKAN SANDAL, 3 GÜNDÜR UYUMADAN YARDIMA KOŞUYOR

Depremin ardından 3 gündür uyumadan yardıma koşan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz” dedi. Parkları, toplanma alanlarını, çadırları, enkazları, arama kurtarma ekiplerini sürekli ziyaret ederek, ihtiyaçların tespit edilmesi ve koordineli şekilde hızla yanıt verilmesi için var gücüyle çalışan Başkan Sandal, “Depremin hemen ardından tüm ekiplerimizle yurttaşlarımıza destek için alanlara koştuk. Büyükşehir Belediyemizle birlikte İzmir’de koordineli şekilde tüm ihtiyaçlara yanıt veriyoruz. İhtiyaçtan fazla çadır, gerekenden fazla gıda ve temizlik malzemeleriyle tedbirlerimizi alıyoruz ve yurttaşlarımızı bir an olsun yalnız bırakmıyoruz, bırakmayacağız. Çadır, gıda, çadır altına serilmek üzere mat, battaniye, ısıtıcı, portatif lavabo, temizlik ve dezenfekte ürünleri ile Korona’dankorunulması için maske gibi malzemeleri ilk dakikadan itibaren depremden etkilenen vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Her çadır bölgesinde görevli arkadaşlarımız ihtiyaçları yerinde tespit edip, Kriz Merkezimize iletiyor ve oradan da tüm ihtiyaçlar hızlı şekilde karşılanıyor. Bu anlamda gece gündüz demeden vatandaşımızın yanında olacağız. Onları bir an olsun yalnız bırakmayacağız. Bu hepimizin acısı. Dayanışma içinde bu günleri de atlatacağız” dedi.

TORBALI BELEDİYESİ BOŞALTILDI

Depremde ağır zarar gören Torbalı Belediye binası da boşaltılmaya başlandı.

Kontrollü şekilde boşaltılan belediye, Torbalı Belediyesi bünyesinde bulunan BKM’de hizmet verecek.İzmir genelinde yıkım ve paniğe neden olan 6,6 büyüklüğündeki deprem Torbalı’da can kaybına sebep olmasa da maddi kayıplara neden oldu. 45’e yakın bina veya dairede hasar oluşurken bunlardan biri de Torbalı Belediye binası oldu.Depremde ağır zarar gören Torbalı Belediyesi boşaltılmaya başlandı. Kontrollü şekilde boşaltılan belediye, Torbalı Belediyesi bünyesinde bulunan BKM’de hizmet verecek.

Bugünden itibaren BKM’de hizmet vereceklerine dair sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunan belediye, “Belediye hizmet binamız deprem nedeniyle ağır hasar aldığından kullanılamaz hale gelmiştir. Geçici bir süre telefon ve e-belediye hizmetleri verilemeyecektir. 02.11.200 tarihinden itibaren belediye hizmetlerimiz BKM binasından verilecektir” ifadelerine yer verdi.

Bugün Saat 16.00 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer deprem sonrası kurtarma ve yardım faaliyetlerine ilişkin bilgilendirme toplantısı yapacak.Burcu Yazgan İçmimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Dün şu açıklamayı yaptı.‘30 Ekim 2020 tarihli Ege Denizi depreminin yarattığı yıkım ve etkileri üzerine İçmimarlar Odası İzmir Şubesi adına aşağıdaki metni basın açıklamamız olarak ilgilerinize sunarım.Bu açıklama yazıldığı sıralarda 55 vatandaşımızın hayatına mal olmuş, yüzlercesinin yaralandığı bir felaketin acısını en derinden yaşamaktayız. Kayıp giden canların ailelerine ve tüm ulusumuza başsağlığı, yaralı hemşehrilerimize acil şifalar dileriz.

Tarih boyunca Anadolu’da yaşanan depremler gibi 30 Ekim 2020 saat 14.51’de İzmir’imizde yaşanan felaket bizleri deprem gerçeği ile tekrar yüzyüze getirmiştir. Maalesef ki bu gerçekten bir kaçışımız da yok. Yaşadığımız ve yaşayacağımız coğrafyanın gerçeği olan deprem faktörü, eğer önlem alınmazsa bir felaket olarak karşımıza çıkmaya devam edecektir.

Kaldı ki hızla artan şehirleşme yüzünden günümüzde yaşanan yıkımlar geçmiş zamanlardakiler ile kıyaslandığında çok daha geniş bir etki alanına sahip olmaktadır.TMMOB çatısı altında ülkemizin ve cumhuriyetimizin bağımsız bir meslek örgütü olarak, 44 yıldır toplumun tüm kesimlerine hizmet etmeyi amaç edinmiş içmimar meslektaşlarımızın temsilciliğini yapmaktayız. Konusunu, insanın vemekanın oluşturduğu bir meslek olan içmimarlık, deprem gibi doğal afetlerin yıkımını en aza indirgemek için; mimarlık, inşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği, mekanik mühendisliği, jeolojimühendisliği ve şehir plancılığı gibi meslek grupları ile paydaş çalışmalar yürütmektedir.

Eğitim, araştırma ve geliştirme çalışmaları her geçen yıl üzerine eklenerek artmakta, deprem riski taşıyan bölgeler için özel uygulamalar ortaya konulmaktadır.

İş bölümü gereği her disiplin kendi alanında, gereğini yerine getirdiğinde; ortaya çıkan işler, tüm düzenin oluşmasını sağlayan ve bağlayıcısı olan kurallar, genelgeler, kanunlar ile doğru bir şekilde denetlendiğinde, fazladan bir çabaya gerek kalmadan deprem ve benzeri doğal afetlerden azami seviyede korunma sağlanacaktır.Her deprem sonrası oluşan yıkımlarda karşılaşılan acı gerçek şudur ki, tüm bu ifade edilen ideal şartların çok azı sağlanmış ve gerisi tamamen şansa bırakılmıştır.

Konunun ehli olmayan kişilerce tamamen ticari kazanç gözetilerek yapılmış uygulamalar, asgaristandartları karşılamayan malzemeler, öngörüsüz tasarım ve yetersiz denetim başlıca eksiklikler olarak karşımıza çıkmaktadır.Depreme karşı alınması gereken önlemler ile ilgili ortak bir bilinç oluşturulması, farkındalığın artırılması adına odamız ve paydaş meslek odaları ile beraber sorumluluk almaya; yürürlükledeki genelge ve kanunlar ile istenilen sonuçların alınamama durumunda da kanun yapıcı unsurlara her türlü desteğimizi sunmaya hazırız.’

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN DEPREMZEDELER İÇİN KAMPANYA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremden dolayı zarar görenlerin yaralarını sarmak için beş başlıklı bir kampanya başlatacaklarını açıkladı. Başkan Soyer, “Kampanyamız dahilindeki ilk iki paket gıda yardımı, üçüncü paket erzak, dördüncü hijyen, beşinci paket ise uyku tulumu olacak. Bu beş başlıkta vatandaşlarımız istedikleri paketten istedikleri miktarı seçerek destekte bulunabilecekler” dedi. Deprem yardımlarının koordinasyonu İzmir Büyükşehir’de

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir depreminin yaralarını sarmak için sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle bir araya geldi. Toplantıdan çıkan karara göre yardımlar İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından toplanacak, dağıtım faaliyetleri ise Bayraklı Belediyesi tarafından yapılacak. Başkan Soyer, her gün 16.00’da bir basın toplantısıyla yapılan çalışmaları paylaşacak.

TİRE’DE RESMİ OLMAYAN DEPREM YASI

Tire Belediyesi İzmir’de yaşanan deprem nedeniyle resmi olmayan yas ilan etti. İzmir’de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından hayatını kaybedenlerin sayısı 60’a yükselirken,yaralıların sayısı ise 940’a ulaştı. Tüm ülkenin seferber olduğu ve yaraların sarılması için uğraşıldığı bu günlerde Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran resmi olmayan yas ilan ederek belediyeye bağlı işletmelerin 4 gün kapatılması talimatını verdi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN DEPREMZEDELERE 26 BİN KİŞİLİK YEMEK

İzmir’de deprem dayanışması yirmi dört saat kesintisiz devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi depremzedelerin ve görevli ekiplerin yemek ihtiyacının yanı sıra, barınma, duş, seyyar tuvalet, psikolojik destek gibi konularda faaliyet gösteriyor.İzmir Büyükşehir Belediyesi kenti vuran depremden sonra günü ve geceyi dışarıda geçiren İzmirlilere destek vermeye devam ediyor. Depremzedelere ve sahada çalışan personele kahvaltılık malzeme, çorba, kumanya ve günde iki öğün sıcak yemek dağıtılıyor. Büyükşehir Belediyesi Aşevi’nden öğlen ve akşam olmak üzere günde toplam 26 bin kişilik yemek çıkıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
SAHİP ÇIKMAK - 8 Aralık 2021
ATATÜRK HAKLI ÇIKTI - 7 Aralık 2021
SIKINTILI HAFTA BAŞI - 1 Aralık 2021
BİLİMİN IŞIĞINDA - 26 Kasım 2021
SON ANDA DEĞİŞMEZSE - 23 Kasım 2021
- 16 Kasım 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ