Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Vatandaştan Foseptik Çukuru Tepkisi

Vatandaştan Foseptik Çukuru Tepkisi

Ödemiş İlçesine bağlı Ertuğrul Mahallesinde  toplanan köy sakinleri  İzmir Büyükşehir Belediyesinin Foseptik çukuru açma çalışmaları konusunda daha önceden gösterilen yer yerine yerleşim merkezine yakın üretimin olduğu mevkiiye yer açılmasına karşı çıktılar.

“ÜRETİM YAPILAN YERE FOSEPTİK ÇUKURU YAPILMASINA İZİN VERMEYİZ.”

İzmir Büyükşehir Belediyesinin daha önce belirlenen yer yerine ani bir kararla köyün üretim yapıldığı yere Foseptik çukuru açma konusuna izin vermeyeceklerini ifade eden Ertuğrul Mahallesi Muhtarı Fethi Ceyhan “Daha önce Ertuğrul mahallesine yapılması gereken farklı bir yerdi. Aradan bir süre geçti burada bir baktık Büyükşehir Belediyesi Foseptik açma için çalışmaya  başlayınca gördük. Köy halkımızla birlikte burada Foseptik çukuru açmalarına izin vermedik. Burada o kadar insan üretim yapıyorlar. Burada zaten mantık olarak Foseptik yeri olamaz. Bu konuda sonuna kadar tepkimizi gösteririz. Ödemiş Belediyesi burada madem çalışma yapacaksa bizim haberimiz olmalıydı. Son anda durumu  çalışma yapacak olan İş makinesi gelince öğrendik.” dedi.

“MECLİSTE KÖY HALKIYLA  FOSEPTİK ÇUKURU KONUSUNDA GÖRÜŞÜLDÜĞÜ SÖYLEYİNİNCE ELİMİZİ KALDIRMIŞTIK.”

Ödemiş Belediyesi  Ak Partili Meclis Üyesi Murat Öncel “Geçtiğimiz ay gerçekleşen Ödemiş Belediyesi Meclis birleşiminde meclis gündeminin 6. Maddesi olarak Ertuğrul Mahallesinde  yapılacak olan Foseptik çukuru konusunda Başkan Mehmet Eriş yeri tekrar farklı bir yere alınan Foseptik çukurunun yapılması konusunda Köy halkıyla görüştüğünü toplantıda bizzat söylemişti. Ama  gördük ki  durum  böyle değil, meclisin yapılan görüntülerinde vardır. Köy Muhtarı Ceyhan ve köy halkıyla açık olarak yerinde görüştüğümüzde durumun hiçte Başkan  Eriş’in söylediği gibi olmadığını  gördük.”

“SONUNA KADAR BU KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM.”

Ödemiş Belediyesi Ak Partili Meclis Üyesi Murat Öncel “17-18 ay önce bu yerin tespiti için, foseptik yapılması için Ödemiş Belediyesine konu geldiğinde meclis tarafından imar komisyonuna sevk edildi. İmar komisyonu CHP’li, İYİ Partili ve AK Partili hepimizin oybirliğiyle buraya yerinde görülüp tespit etmemizin daha uygun olacağını düşündük. Arkadaşlarımızla geldik burasının gerçekten köye çok yakın olduğu için Ertuğrul Mahallesi sakinleri rahatsız olmasın diye bu tepenin arkasında hazineye ait bir yer tespit ettik imar komisyonu olarak bunu uygun gördük. Fakat her zamanki gibi İZSU müthiş bir hızla 14-15 ay sonra Ödemiş Belediyesine bu yerin olmayacağını beyan etti. Eski yeri geri istedi. Ödemiş meclisine tekrar bu konu geldiğinde ben mecliste konulma yaptım buranın köylüleri burayı istemiyor. İmar komisyonu olarak yerinde tespitimiz burası dediğimde Belediye başkanı “Biz köyün ileri gelenleriyle görüştük. Problem yok” hepsinin olurunu aldığını beyan etti. Bizde bu beyan üzerine tamam o zaman köylülerin isteği varsa bizim içinde bir problem yok dedik. Ama hiçbir köylünün muhtarda dâhil olmak üzere hiçbirinin haberi yok bizi yalan beyanla yanıltılar. Ben köylülerle beraberim Başkan Tunç Soyer dâhil ben köylülerin hakkını sonuna kadar savunacağım. Bu konunun tekrar gündeme geldiği 7 Eylül’deki meclis toplantısındaki videoları izledim. Meclis gündeminin 6. Maddesini ben tekrar itiraz ettim. 3 metre kot farkı için bunun eski yerine alınması için köyün ileri gelenleri ve muhtarla bizzat görüştüğünü beyan ederek başkan bizi yanıltmıştır. Başkan Eriş’i bizleri Meclis toplantısında yanıltmasından dolayı Esefle kınıyorum. Bu konunun İZSU’da, Büyükşehirde sonuna kadar takipçisi olacağım. Bu foseptiğin köye çok yakın olması bu insanları rahatsız edecektir. Ayrıca sızdırmazlık sağlansa bile etrafına dikilen ürünlere de zarar verecektir. 20 ay oldu İz su ne yapağını bilemez halde buralarda dolaşıyor.” dedi.

“BURADA NÖBET BİLE TUTAR  İŞ MAKİNALARINA ENGEL OLURUZ”

Ertuğrul Mahallesi bayan Muhtar azası Feride Çetin “Köyümüzde daha önceden belirlenen  yeri yerine burada köyümüzün merkezi yerine Foseptik çukuru açılmasını öğrenince  bütün köy halkı olarak adeta şok olduk. Burada üretim yapılan alanda kalkıpta Büyükşehir Belediyesi Foseptik çukuru açacak olursa köyümüzde yediden yetmişe tüm sakinlerle birlikte karşı çıkarız. Şu anda iş makinesi geldi. Ama bizler izin vermedik. Bundan sonra asla izin vermeyeceğiz. Hangi mantıkla burada böyle bir şey yapmak son derece yanlış  ve olumsuz bir tutumdur.  Bu yanlıştan en kısa sürede dönülmesini  bekliyoruz.” Dedi.

“ÜRETİMİN TAM İÇİNDE OLAN BU YERE  FOSEPTİK ÇUKURU AÇILMASINA İZİN VERMEYİZ.”

Büyükşehir Belediyesi tarafından  gönderilen  fosseptik çukuru açılması için gelince  mezarlık  mevkiine hazine yerine  yapılması gerekirken bir anda köyün merkezi yerine İş makinelerinin  geldiğini gördüklerini ifade eden Adem Kulalı “Köyümüzde Foseptik açılması konusunda  uzun bir süre önce  köyün merkezi mevkiinde uzak bir yere  yapılacağını duymuştuk. Köyümüze bir anda iş makinesi gelerek üretimin yapıldığı yere Foseptik çukuru açılacağını duyunca şok olduk. Hiçbir yerde böyle bir şey olamaz. Köy sakinleri olarak ilk önce  çalışmaya engel olduk. Burada  böyle bir şeyi  yapılması doğru bir şey değil, bu konuda, merkezi yere Foseptik çukuru açılmasına karşı sonuna kadar mücadelemizi göstereceğiz.  Böyle bir şey yapılacaksa köy sakinlerinin  görüşleri alınmalıydı. Bizler bir anda iş makineleri  gelince durumu öğrendik.” dedi.

“BURADA İŞ MAKİNESİNİN ÇALIŞMASINA İZİN VERMEYİZ.”

Büyükşehir’in  köyün merkezi bir alanına  böyle bir Foseptik çukuru açılmasının  son derece  yanlış olduğunu ifade eden Ertuğrul Mahallesi sakinlerinden Havva Tosun “Köy sakinleri olarak ektiğimiz ürünleri etkileyecek olan Foseptik çukuru açılmasına karşı geleceğiz. Bugün iş makinesinin burada çalışmasına izin vermedik. Bazı köy sakinleri traktörlerini Foseptik Çukuru açılacak alana araçlarını koydular.  Bu konudaki  tepkimizi  sonuna kadar gösteririz. Kimsenin  böyle bir bir girişim yaparak köyümüzün en merkezi yerine bunu yapmasına karşı çıkarız. Burada  etrafta o kadar insanlar üretimler yapıyor. Ayrıca burada çocuklarımız oynuyorlar” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ