Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş’te 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni Gerçekleşti

Ödemiş’te 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni Gerçekleşti
Reklam

10 Kasım Atatürk’ün ölümünün 82. Yılı  Anma  Etkinliği Ödemiş Hükümet meydanında düzenlenen törenle gerçekleşti.

Ödemiş Kaymakamlığı nezdinde,Ödemiş Hatipoğlu Hasan Erdem Ortaokulu tarafından hazırlanan anma etkinliğine  Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Cumhuriyet Başsavcısı Tugan Sarıca, Ödemiş Adliyesi  Adalet Komisyonu Başkanı Aydın Uyan, Ödemiş Belediye Başkan Vekili Mustafa Turan, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hüsnü Korkmaz, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Hasan Özge ve İlçedeki çeşitli kamu kurum ile siyasi parti temsilcileri katıldılar.

Program kapsamında, çelenklerin konulması, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması, Günün mana ve önemini anlatan konuşmanın  Ödemiş Hatipoğlu Hasan Erdem Ortaokulu Müdürü Onur Altın tarafından sunulması, Atatürk ile ilgili şiirler yer aldı.

GÜNÜN MANA  ve ÖNEMİNİ ANLATAN KONUŞMAYI ÖDEMİŞ HASAN ERDEM ORTAOKULU MÜDÜRÜ ONUR ALTIN GERÇEKLEŞTİRDİ

Ödemiş’te Atatürk’ü Anma Etkinliği töreni kapsamında  günün mana ve önemini anlatan konuşmayı gerçekleştiren  Ödemiş Hatipoğlu  Hasan Erdem Ortaokulu Müdürü Onur Altın “Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu ve Çağdaş Türkiye’nin mimarı olan büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 82 yıl dönümünü anmak için burada toplanmış bulunmaktayız. Bugün O’nu anmak için sıradan bir gün değildir. Bugün, karalar bağlama günü hiç değildir. Bugün O’nu daha iyi anlamak, O’nu takip edebilmek, O’nun gibi ileri görüşlü ve vatansever olabilme günüdür. Büyük Önder Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir Üzüntüye boğmuştur. O’nun apansız ayrılışı bütün Türk halklarını da derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır. Atatürk’ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası, O’nun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur.”

“ATATÜRK YENİLİKÇİ VE İLERİYİ GÖREBİLEN ÖZELLİKLERİ YANINDA BÜYÜK BİR KOMUTANDIR.”

Ödemiş Hasan Erdem Ortaokulu Müdürü Altın konuşmasının devamında “Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır aynı zamanda, Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte “ya istiklal ya ölüm“ parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük sahibi olmuştur. Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan birçok devrimler gerçekleştirmiştir. O’nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır. Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan: “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.” dedi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR.”

Ödemiş Hatipoğlu Hasan Erdem Ortaokulu Müdürü Altın konuşmasının devamında “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen Mustafa Kemal Atatürk bu gün aramızdan ayrılmış, o çok sevdiği vatan topraklarının sinesine kavuşmuştur. Lakin O’nun fikirleri, hayal ve özlemleri, ilke ve gayreti, hedef ve arzuları yaşamaktadır. Kahraman Ecdadımız ile birlikte kurduğu Cumhuriyet ve elde ettiği bağımsızlık O’nun bu vatana en büyük hediyesidir. Bu yüzden Atatürk asla ölmeyecek, kalplerde ve dimağlarda yaşamaya devam edecektir. İşte, 10 Kasım’lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen, Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız. Her 10 Kasım’ın üzerimizde oluşturduğu kaçınılmaz hüzne rağmen, anlam ve önemi bakımından büyük bir gün olduğunu sanırım artık daha iyi anlıyoruz. Atatürk’ün izinde yürüyen ve ulaştığı çizgiyi daha ileriye götürebilecek bir kuvvetin varlığını damarlarında hisseden Türk gençliği, kendisine yakışan başarıyı elde etmekte ve etmeye de devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, aramadan ayrılışının 82. yılında, Türk Ulus’unun yüreğinde ölümsüzleşen, BÜYOK ONDER ATATÜRK’ ve bu vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyor, şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.

Program  etkinliği kapsamında, Ödemiş Hasan  Erdem Ortaokulu Öğrencilerinin  Atatürk ile ilgili şiirlerin okunması yer aldı.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ