Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Günlüce Mahallesi Hypaipa İle Canlanacak

Günlüce Mahallesi Hypaipa İle Canlanacak

Kültür Bakanlığından alınan izinle temizlik çalışmaları süren Antik Kent milattan önce 1700 ila 1800 yıllarda yapılan Hypaipa’nın turizme kazandırılması için çalışmalar devam ediyor.

“HYPAİPA ANTİK KENTİNİN KÖYÜMÜZE  BÜYÜK HAREKETLİLİK KAZANDIRACAĞINA İNANIYORUZ.”

Ödemiş’in yakın merkezlerinden Günlüce Mahallesinde var olan antik kent kalıntıları olduğu yerler tarih kitaplarında da yerini alırken, Günlüce mahallesinin Çobanlar Mahallesi yolu üzerinde bulunan Hypaipa’nın temizlik çalışmaları Ödemiş Müze Müdürlüğü nezdinde yapılıyor.

ÇÖPLÜK OLAN BÖLGELER ARINDIRILDI.

Yapılan çalışmaların devam ettiğini kaydeden Günlüce Mahallesi Muhtarı Adem Keskin “Mahallemiz sınırları içinde bulunan  Antik Kent Hypaipa’nın önünde bulunan çöpler temizlenmesiyle, tarihi yer biraz daha ön plana çıktığını görüyoruz. Buradaki çalışmalar bittiği zamanda köyümüze tarihi kentin ziyaretçilere açık olacak güzel bir konuma geleceğine inanıyoruz. Bu yönde başta Müze Müdürümüz Feride Kat ve burada çalışmalarını her gün sürdüren  değerli hocamız Veli  Sevin’e de, yaptığı katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

“HYPAİPA’NIN KONUMU ÇOK GENİŞ BİR ALANI KAPSIYOR”

Ödemiş’in Günlüce Mahallesindeki çalışmaların çok geniş bir alanı kapsadığına dikkat çeken   Emekli  Arkelog Prof. Dr. Veli Sevin “Kültür ve turizm bakanlığının izniyle, Ödemiş müze müdürlüğü tarafından yapılan bir çalışma. Hpaipa antik kentinde Ödemiş’in hemen 4-5 km Kuzeyinde antik çağın büyük kentlerinden bir tanesi. Bu kentte bir temizlik çalışması yapılıyor. Özellikle yerin Kuzey Batı ucunda 2 büyük galeriden oluşan büyük bir sarnıç var. Burada temizlik çalışmaları sürüyor. Bu sarnıçlar şehrin su ihtiyacını karşılamak üzere planlanmış yaklaşık 20 metre uzunluğunda, 4,5-5 metre kadar genişliğinde yan yana 2 sarnıçtan oluşuyor. Roma imparatorluk döneminde inşa edilmiş yaklaşık olarak günümüzden 1700-1800 yıl kadar önce yani M.S. 2.-3. Yüzyıllara ait olduğu anlaşılıyor. Henüz tam olarak açılmamakla birlikte zeminin pişmiş toprak, plakalarla kaplı olduğunu biliyoruz.” dedi.

“BURASI KÜÇÜK MENDERES HAVZASININ BAŞKENTİ GİBİ BİR YER”

Ödemişli emekli Arkelog Prof. Dr. Veli Sevin tarihi kentin önemine değinerek “Burası Ödemiş’in tarihi açısından son derece önemli bir yer. İçinde dikkat çekici herhangi bir buluntu yok ama mimari açısından son derece dikkat çekici. Temizlendikten sonra görülesi bir mimariyle karşılaşılacağını söyleyebilirim. Çok geniş bir alana yayılıyor. Doğu Küçük menderes Havzasının başkenti gibi bir yer. Efes’ten sonra gelen 2. Büyük kent dolayısıyla çok geniş bir alana harabeler yayılıyor. Fakat üzerinde tamamen ya da büyük bir bölümüne modern bir köy kurulu olduğunu için bunların çoğunu göremiyoruz. Kazılacak çok yer var. Tiyatrosu, kalesi, surlarıyla çok büyük bir şehirle karşı karşıyayız. Hem de Lidya döneminden başlayarak, Bizans dönemine kadar giderek gelişen büyüyen bir kentle karşı karşıyayız. Kültür turizm bakanlığının sağlayacağı desteklerle Ödemiş müze müdürlüğü bu işi yapacaktır düşüncesindeyim. Müzenin bu noktada ki asıl sebebi bölgenin bu büyük kentinde turizme açık bir bölüm oluşturmak, en azından gelen turistlerin bu noktayı gezerek antik şehir hakkında küçükte olsa bilgi sahibi olması amaçlanıyor .” dedi.

Günlüce Mahallesi  sakinlerinden Şükrü Ulusu köylerinde tarih bakımından önemli olan Hypaipa’nın köyün kuruluşundan beri olduğunu bildiklerini dile getirerek “Köyümüz eski yılardan  beri  Hypaipa antik kent ile birlikte anılmaktadır. Kültür Bakanlığı nezdinde, Ödemiş Müze Müdürlüğünün  konuya ele atarak köyümüzün çıkışındaki olan Hypaipa’ya el atarak güzel bir hale  getireceğine inanıyoruz. Köyümüzde bu sayede turizm  açısından bir gelişme yaşanacaktır.  İçine bakıldığında  son derece  değişik bir mimarisi  ve yapışındaki sağlamlığını koruyan  Antik kentin köyümüze büyük bir hareketlilik kazandıracaktır.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ