Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kent Konseyi Tarım Meclisi Toplandı

Reklam

Ödemiş Kent Konseyi Tarım meclisi 12 Kasım perşembe günü saat 20’de Kent Konseyi yeni binasında toplandı.

Kent Konseyi bileşeni ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla yaklaşık 3 saatlik bir toplantı gerçekleştirildi.

İlçemizdeki tüm kurumların katılım hakkıyla oluşturulan kent konseyinin en önemli birimlerinden olan Tarım meclisinde Tarım Gıda ve Hayvancılıkla ilgili güncel ve önemli konular değerlendirildi,fikir paylaşımı ve çözümler konuşuldu.

YENİ ÇIKAN 7255 SAYILI YASA ÖNEMLİ.

Kent Konseyi Tarım meclisi başkanı Veteriner Hekim Tekin Alpsoy ve Biyomedikal Mühendisi Barış Ünlü yeni yasa maddeleri hakkında katılımcılara bilgiler sundular.

Ödemiş Kent Konseyi Tarım Meclisi başkanı Tekin Alpsoy “Kasım ayı başında çıkan Tarım, Gıda ve Orman kanunlarında bazı değişiklikleri içeren 7255 sayılı kanun toplumumuzun büyük kesimini ilgilendirmekte.

Tarım arazileri, Orman ve Gıda konularında önemli düzenlemeleri içeren kanunun ilgili vatandaşlarımız tarafından bilinmesinde büyük fayda görmekteyiz.

Bu konuyla ilgili çalışmalarımızı kısaca özet haline getirip önümüzdeki hafta paylaşacağız.” dedi.

KIRSALA DÖNÜŞ BAŞLADI.

Toplantıya katılan İlkkurşun Kafkas Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği temsilcisi Umut Ayberk Akbay da” Beyaz Yakalıların Kırsala Dönüşü” konusunda bilgiler verdi.

Umut Ayberk Akbay”Yıllardır ihmal edilen kırsal hayata son dönemlerde dönüş olduğunu görüyoruz.

BÜYÜKŞEHİRLERDE YAŞAMAK ZORLAŞTI.

Özellikle büyükşehirlerde ekonomik, eğitim, kültürel ve düşünce olarak şartları uygun olan vatandaşlarımızın kırsal hayata döndüklerini ve dönmeye çalıştıklarına şahit oluyoruz.

Aslında sağlıklı bir toplumsal yapının oluşturulması için kentsel-kırsal yaşamın planlanması ve yapılandırılması çok önemli. Son dönemlere kadar maalesef kırsal kesimden kentsel hayata aşırıya kaçan bir dönüşüm olduğunu görüyorduk. Bu dönüşüm kontrolsüz plansız olduğu için de hem kentlerde hem de kırsalda bir çok sorunu beraberinde getirmekte ve insan hayatını da olumsuz etkilemekteydi.

Bu anlamda sağlıklı planlı sürdürülebilir bir tarım politikasının bir an önce planlanması ve hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla Kırsal yaşam mutlaka devlet tarafından desteklenmelidir.

Günümüzde kentsel hayattan memnun olmayan bıkan kaçan bir çok aileler ve bireyler kırsal yaşamda yeni bir yaşam modeli çabası içinde bulunmakta.

KIRSALDA SAĞLIKLI BİR YAŞAM MÜMKÜN.

Kırsaldan kente ve Kentten Kırsala göç takip ve kontrol edilmeli, sağlıklı bir yapıya kavuşturulmalıdır.

Bu anlamda yeni kırsal yaşam, kalkınma, pazarlama ve üretim modellerinin keşfedilmesi tanıtılması ve uygulamaya konması gerekmektedir.

Özellikle yeni bilimsel gelişmeler ve teknolojik uygulamalar önem taşımakta.

Önümüzdeki dönemde bu amaca yönelik çalışmalarımızı ve tavsiyelerimizi paylaşmak istiyoruz.”dedi.

CENNETTE YAŞIYORUZ, KIYMETİNİ BİLMİYORUZ.

Ödemiş Kent Konseyi başkanı Mehmet Taşlı’da havzamızda ve ülkemizde hayati önem arzeden kaynak ve kaynak israf sorunlarıyla ilgili kısaca bilgi verdi.

Başkan Mehmet Taşlı” Günümüz global yaşam tarzında geldiğimiz noktada dünyanın ülkemizin ve yaşadığımız bölgenin çok önemli sorunları bulunmakta.

Özellikle dünyanın en güzel yerlerinden olan ve en bereketli topraklara sahip olduğumuz Küçük Menderes havzamızda sürdürülebilir sağlıklı mutlu ve refah bir yaşamı tehlikeye atan çok önemli sorunlarla yüzyüzeyiz.

KAYNAKLARIMIZI BİLİNÇSİZCE HARCIYORUZ.

Kaynak Sorunları ve İsraf diye adlandırdığımız ana başlıklar; Su, toprak, hava, insan birikimi ve ekosistemimiz.Bölgemizin bulunamaz bir coğrafi ve iklimsel çeşitliliğe sahip olduğunu yeniden hatırlatıyoruz. Bunun sonucunda bereketli bir yapıda olması hepimizin takdiridir. Ancak üzülerek kabul etmemiz gerekirse,Dünyada ve ülkemizde bugüne kadar yaşadığımız aşırı tüketime dayalı müsrif bir hayatın sonucunda yarattığımız Küresel İklim kriziyle karşı karşıyayız.

Bu kriz dünyanın ve dünya insanının yaşamını olumsuz yönde değiştirecektir.

İleride bir çok alanda kıtlık, doğal afetlerin olacağı tahmin edilmekte.

Ülkemizde de bundan aynı ölçüde hatta bazı alanlarda daha da fazla etkilenecektir.(Su kıtlığı gibi)

Bölgemiz Ege, İlimiz İzmir ve Havzamız Küçük Menderes de bu durumdan daha da fazla olumsuz etkilenecektir.

Kendi nüfusunun 10-20 katını besleyecek üretim potansiyelini taşıyan havzamızda bugüne kadar yaşadığımız israflı hayatımızı devam ettirmemiz mümkün gözükmüyor.

BUGÜNKÜ YAŞAM SÜRDÜRÜLEMEZ.

Yani bugünkü hayatımız sürdürülemez durumda.Acilen yeni bir yaşam tarzına ihtiyaç duymaktayız.

Kaynakları en verimli ve iyi şekilde kullanan, israf etmeyen, aşırı kaynak israfı istemeyen üretim modelleri, çevreyle uyumlu dönüştürülebilir ve yenilenebilir bir modele acilen geçmemiz gerekiyor.

Eğer yapamazsak dünya bizlere yokluk,susuzluk, açlık, doğal afet, göçler ve trajik olaylarla zorla yaptıracak bunları.

SÜRDÜRÜLEBİLİR, YENİLENEBİLİR BİR YAŞAM.

Yarın çok geç olmadan acilen her konuda çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Bakanlıklar, Kamu kuruluşları, Yerel yönetimler, Sivil toplum kuruluşları ve toplumsal alanda faaliyet gösteren tüm şahıs ve kurumların bu konuda çaba sarfetmesi işbirliği ve uygulamalar yapması gerekmektedir.

İLGİLİ TÜM KURUMLARI UYARIYORUZ.

Kent Konseyi olarak bu konuda toplumumuzu uyarma bilgilendirme ve tavsiye etme sorumluluğumuz bulunmakta. Bu sorumluluğu da yerine getirmeye çalışıyoruz ve gerekli tüm kurumları bu konuya önem göstermeleri için uyarıyoruz.

KÜÇÜK MENDERES HAVZASI SU ÇALIŞTAYI.

Ayrıca havzamızda en kısa zamanda “Küçük Menderes Havzası Su Çalıştayı” yapmak kararı aldık bu toplantıda.Yapacağımızçalıştayda ilgili tüm kurumlarla durum tesbiti,veriler,görüşler ve çözümleri konuşarak bölgemizde kaynak ve su konusunda yapılabilecekleri konuşup gündeme getirmeyi planlıyoruz.Çalıştaydan çıkacak kararları gerekli kurumlarla paylaşıp tavsiyelerimizi ileteceğiz.”dedi.

İLGİLİ KURUMLAR KATILDI.

Toplantıya ayrıca Ödemiş Ziraat Odası başkan yardımcısı Mehmet Dinlenmez, Ödemiş Damızlık Birliği başkan yardımcısı İbrahim Armutlu, Ökder Başkanı Murat Cansız, Ödemiş Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme araştırma derneği başkanı Coşkun Demir, Saygı Dereli, Emin Taşdemir’de katılım sağladılar.Çalışmaya katılanlara teşekkür eden Kent Konseyi başkanı Mehmet Taşlı”Kent Konseylerinin ana amaçlarından olan yaşanılabilir güzel bir kent ve çevre, sürdürülebilir bir yaşam hedefiyle gönüllülük ve fedakarlık esasıyla toplantıya katılan değerli arkadaşlarımızla çok verimli, uzun ve keyifli bir çalışma yaptık.Kent Konseylerine verilen destekler çok önemli ve muhakkak kentimize yaşamımıza çevremize dolaylı dolaysız katkıları olacaktır.

Birikimi olan kurum ve şahısların ayrım yapmaksızın bizlerle işbirliği ve paylaşım yapmasını istiyoruz. Hayatı Birlikte Güzelleştirebiliriz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ