Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Yücel, Deprem Konusunu Değerlendirdi

Reklam

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel son yaşanan İzmir depremine değinerek açıklamalarda bulundu.

Yücel “30 Ekim Cuma günü İzmir’de yaşadığımız ve 116 vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremin acıları hala çok taze. Bu acıların en büyüğünü elbette yakınlarını kaybeden vatandaşlarımız yaşıyor.

Hem depremde yakınlarını kaybeden, hem de evlerini kaybeden vatandaşlarımızı o günden bu yana hiç yalnız bırakmadık. Depremi yaşadığımız andan hemen sonra evleri yıkılan ve enkaz altında kalan vatandaşlarımızın bulunduğu Bayraklı İlçemizde çalışmaya başladık.

Deprem sonrasında yıkılan binalara ilk müdahaleyi yapan, enkaz altında kalan onlarca vatandaşımızı sağ olarak kurtaran İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri başta olmak üzere, ilçe belediyelerimiz, parti örgütlerimiz, STK’lar ve Türkiye’nin bir çok yerinden gelerek destek veren gönüllülerle birlikte İzmirlilerin yaraların sarmak acılarını hafifletmek için çalışıyoruz.

Depremin hemen ardından başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere, genel başkan yardımcılarımız, milletvekillerimiz adeta seferber oldular, tüm enkazlar kaldırılıncaya kadar, 91 saat sonra enkaz altından canlı olarak çıkarılan yavrumuz Ayda kurtarılıncaya kadar İzmir’le yatıp kalktılar.

Bizim için bu dayanışma ve çaba, başkalarının enkazların tepesinde yaptığı gibi bir şov malzemesi olmadı. Bizler, hem bu dayanışmayı hem de yaptığımız çalışmaları, sadece ve sadece acılarımızı birlikte saralım diye, depremle sarsılmış vatandaşlarımız yalnız kalmasın, başka sorunlarla uğraşmasın diye yaptık. Bugün de hem evleri yıkıldığı için hem de evleri hasar aldığı için evlerinde kalamayan, çadır kentlerde yada eş, dost yada akrabasında kalan vatandaşlarımızın bir yuvaya sahip olması için çalışmalarımız devam ediyor.

İzmir’de yaşanan depremde en önemli işimiz acılara merhem olmak ve ihtiyaçları gidermekti. Bunun için dedik ki; “İnsanlar enkaz altındayken, bunca vatandaşımızı kaybetmişken, acılar tazeyken bu işin siyaseti olmaz, şovu da olmaz”

Ama bu yaralar sarıldıktan sonra, yaklaşık 20 yıldır toplanan deprem vergilerini ne yaptıklarını açıklayamayanlara, deprem üzerinden şov yapmaya kalkanlara, İzmir; deprem acısı yaşarken şarkılı, türkülü kongrelerde gezip, çay dağıtanlara elbette söyleyecek sözlerimiz olacak.

Yaşanan süreç, sahada ve alanda yaptığımız çalışmalar bu sürecin merkezi iktidar tarafından aklın ve bilimin rehberliğinde, şeffaf ve samimi bir şekilde yürütülmediği konusunda, bir çokvatandaşımızda ciddi kuşkuların olduğunu bize gösterdi.

Şu anda binlerce binada hasar tespit çalışması yapıldı ve bu çalışmalar devam ediyor. Bakanlık bu çalışmaların yürütülmesi için Türkiye’nin dört bir yanından mühendis ve mimarları göreve çağırdı ancak TMMOB İzmir Şubesi bu konuda hiçbir şekilde sürece dahil edilmedi. Şimdi merak ediyoruz;İzmir’i bilen, İzmir’i tanıyan, İzmir depremi konusunda herkesten önce söz söylemesi gereken

mimar ve mühendislerin bu çalışmalara dahil edilmemesinin sebebi Bilimsel midir? İdeolojik midir? Bilimselse, yani bu odaya mensup mimar ve mühendislerin mesleki bilgi, beceri, yeterlilikleriyle ilgiliyse Bakanlığın bunu somut olarak gerekçeleriyle açıklamasını istiyoruz. Yok, bu tavrın yani İzmir’deki odalara kayıtlı mimar ve mühendisleri bu sürece dahil edilmemesinin sebebi bilimsel değil de ideolojikse, yani odanın demokrasiden ve hukukun üstünlüğünden yana tavizsiz duruşundan kaynaklanıyorsa, işte o hükümet bir kez daha suçüstü olmuş demektir.

Birkaç gündür basında çıkan bir konu var.Kandilli Rasathanesi depremden 11 dakika sonra Tsunami tehlikesini Afad’a iletiyor. Seferihisarı, Sığacık’ı vuran Tsunami, Depremden 20 dakika sonra geliyor. Deprem 14.51 de meydana geliyor.Kandilli Rasathanesi Afad’ı 11. dakikada uyarıyor, Tsunami depremden 20 dakika sonra Seferihisar’ı vuruyor. Afad ilk uyarıyı 1 saat 20 dakika sonra yapıyor. Bilim, teknoloji ve iletişim çağındayız. Bu arada geçen zaman zarfında Afad yetkilileri ne yapmış? Afad tarafından ilgili kurumlara gerekli uyarı zamanında yapılsaydı 87 yaşındaki Fatma Teyze belki de hayatını kaybetmeyecekti. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ve büyükşehir belediyesi ekiplerimiz, bu işin başından beri tüm imkanlarını seferber ederek vatandaşlarımızın enkaz altından kurtarılmasından tutun da, yaralarını sarmak, acılarını hafifletmek için fedakarca çalışıyor.Depremden önce Büyükşehir Belediyemiz olası bir İzmir Depremine karşı önlem almak, deprem riskine karşı insanlarımızın huzurla yaşadığı can ve mal güvenliği olan bir kent yaratmak için yaptığı çalışmalar kapsamında “Bir Deprem Daire Başkanlığı” kuruldu. Yine bu çalışmalar kapsamında dün İzmir Büyükşehir Belediyemizce Türkiye’nin bir çok yerinden bilim insanlarının katılımıyla “Deprem Değerlendirme Toplantısı” düzenleniyor ancak ne bakan  ne Vali  ne de merkezi hükümet tarafından bir katılım sağlanmıyor.Bir kez daha ifade ediyoruz kim İzmir halkı için elini taşın altına koyacak, olası bir İzmir depreminde İzmirliler daha büyük acılar yaşamasın diye çalışacaksa her türlü desteği vermeye hazırız. Söz konusu İzmir ise “hiçbir amamız, fakatımız” olmaz. Herkesten de siyaset üstü bir yaklaşım bekliyoruz. Ama şu ana kadar bizim ve İzmirlilerin bu beklentisinin iktidar tarafından karşılandığını söyleyemeyiz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ