Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

CENGİZ TÜRKAVCI

CENGİZ TÜRKAVCI

Bostanlıspor, Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından Aksaray’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nın 1. Ayağı olan “Türkiye Oryantiring Federasyonu 1. Kademe Aksaray OryantiringYarışması”nda bir ikincilik, bir de üçüncülük kazandı.

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde gerçekleştirilen, Türkiye’nin 26 farklı ilinden 65 kulüp ve 526 sporcunun katıldığı şampiyonaya dört sporcusu ile giden ve oryantiringbranşında ilk kez resmi bir yarışta mücadele eden Bostanlıspor’un elde ettiği sonuç başarı olarak kabul edildi.

Oryantiringbranşında ilk kez federasyonun resmi yarışmalarda mücadele eden Bostanlıspor’da Büşra Altun 21 yaş kadınlarda 32 sporcu arasından 2. Gelerek takımına oryantiring branşındaki ilk “Türkiye İkinciliği” madalyasını kazandırdı. 50 yaş kadınlarda da GülşekerAltun üçüncülüğü elde ederek Bostanlıspor’un ikinci madalyasını getirdi.

Bostanlıspor’un kardeş sporcuları, erkekler 16 yaş grubunda da 58 sporcu ile yarıştı. Emircan Beklen 18.,Sametcan Beklen de 21.Oldu.Bostanlıspor Başkanı Avni Erboy, Oryantiring’deki ilk madalyalarını ilk yarışta elde etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “sporcularımıza teşekkür ederiz. Karşıyaka’yı ve Bostanlıspor’u başarıyla temsil ettiler. Elde edilen 2 madalya bizim için onurdur. Oryantiringde daha büyük başarılara imza atacağız. Harika bir organizasyon gerçekleşmesini sağlayan, bize her konuda destek veren, teşvik eden Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz’e teşekkür ederiz. Hasan Dağı ve Güzelyurt’ta yapılan yarışmalarda takımımızı organize eden ve kafilemize başkan olarak destek olan Cengiz Altun’a da minnetlerimizi sunuyoruz. Başarıda katkısı büyük”

Kula leblebisi 16 farklı çeşidi ile dünyaya ihraç ediliyor Coğrafi işaretli Kula leblebisine talep, her geçen gün artıyor…Leblebi üreticileri: “Çorum ham leblebiyi Kula’dan alıyor”

Meslektaşım Serhan Şarman ve Hikmet Sepet’le birlikte Kula gezimiz devam ediyor. Bugün de yolumuz Leblebiciler Sitesi’ne düştü. Mis gibi, sıcak sıcak kavrulmuş lenlebileri tadarken, bu işin gerçeklerini de öğrenmmefırsaatı bulduk tabiki. Mesalla asıl leblebi üreticisinin kula olduğunu, işin kaymağını ise reklamını iyi yapan Çorumun yediğini öğrendik.

Manisa’nın Kula ilçesinde geçmişi bir asra dayanan, 16 farklı çeşidi ile dünyanın birçok yerine ihracatı yapılan Kula Leblebisi, coğrafi işaret alınmasıyla yeni bir üne kavuştu. Coğrafi işaret alınmasından sonra talebi artan leblebi üretiminde, yıllardır bu mesleği sürdüren üreticiler leblebisiyle ünlü Çorum’un bile leblebi ihtiyacını Kula’dan karşıladığını söylüyor.

Kula’da birbirinden değerli yöresel lezzetlerden bir tanesi olan Kula Leblebisi, geçmişi bir asra dayanan özüyle Türkiye’de her geçen gün bilinirliği artıyor. Son yıllarda üreticilerin yakaladığı kaliteyle 16 farklı çeşide ulaşan Kula Leblebisi, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleri ile markalaşma sürecini tamamlayarak Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldı. Türkiye’de leblebi denince akla ilk gelen yer olan Çorum’dan sonra Türkiye’de ikinci tescilli leblebi olan Kulalı leblebi üreticileri, coğrafi işaret alınmasıyla ayrı bir sevinç yaşadı. Tuzlu, acılı, karanfilli, çikolatalı, ballı, portakallı gibi 16 farklı çeşit üreten Kulalı leblebi üreticileri, Türkiye’nin leblebi yatağı olarak bilinen Çorum’a yıllardan beri ham madde ihraç ettiklerini, fakat Çorumlu leblebi üreticilerinin Kula’dan önce harekete geçerek üne kavuştuklarını söyledi. Yunanistan, Filistin, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve AB ülkelerine başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilen Kula leblebisine, coğrafi işaret belgesi alınmasından sonra talep de arttı. dedi.8 bin yıllık teknik

YeşilovaHöyüğü’nde balıkçı ağı bulundu.Bornova Belediyesi tarafından desteklenen Yeşilova Höyüğü kazılarında balıkçıların 8 bin yıl önce ağlarının ucuna ağırlık bağlayarak daha fazla balık tutmak için teknik geliştirdikleri anlaşıldı.

Höyükte bulunan ana tanrıça figürünün ardından 40 adet taştan yapılma balık ağı ağırlığı bulundu. Yeni buluntular, 8 bin yıl önce Bornova’da yaşayan insanların tarım ve hayvancılığın yanı sıra balıkçı bir toplum olduğu yönündeki tezleri güçlendirdi. Buluntular, balık ağlarının suyun altında sabit durması amacıyla taş ağırlıkların üstüne çentikler atıldığı ve bu çentiklerle ağlara bağlandıklarına yönelik bir teknik uygulandığını ortaya koydu.

Vatoz ve çipura avladılar.Kent kültürünün geliştirilmesi için pek çok projeye katkı sunan Bornova Belediyesi’nin verdiği destekle kazı çalışmalarının sürdüğü Yeşilova Höyüğü’nde ele geçirilen arkeolojik buluntulara bir yenisi daha eklendi.Yeşilova Höyüğü Kazı Başkanı Doç.Dr.Zafer Derin yaptığı değerlendirmede buluntuların, dönemin beslenme ve ekonomik faaliyetlerine dair önemli bilgiler verdiği ifade etti. Derin, “Elde ettiğimiz bulgularla ilk İzmirlilerin çevrelerindeki derelerde ya da dereler yardımıyla denize ulaştığı sığ kıyılarda ağ atarak balıkçılık yaptığını söyleyebiliriz. Bugüne kadar Yeşilova Höyüğü’nde ele geçen vatoz, çipura gibi büyük balık kemikleri de bunun bir kanıtıdır” diye konuştu.

Başkan İduğ: “Desteğimiz sürecek”Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ise Yeşilova Höyüğü’nde devam eden çalışmalarla elde edilen sonuçların kent kültürünün gelişmesi açısından oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Yeşilova Höyüğünün ilçenin tanıtımına büyük katkı sağladığını söyleyen İduğ, ”Bornova Belediyesi olarak kazı çalışmalarına destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ