Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kıbrıs Barış Harekatının 37. Yılı Kutlu Olsun

Kıbrıs Barış Harekatının 37. Yılı Kutlu Olsun
Reklam

Ödemiş Muharip Gaziler  Derneği  Başkanı Selahattin Aktaşoğlu Kıbrıs Barış Harekatının 37. Yılının kutlandığını ifade eden Başkan Aktaşoğlu “Bu gelişmeler üzerine Kıbrıs Türkleri, 29 Aralık 1967’de “1960 Anayasası tam anlamıyla işletilinceye kadar” kendi yönetimlerinin kendilerince sağlanması anlamına gelen “Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi”ni kurdu. Geçici yönetim, bir süre sonra “Kıbrıs Türk Yönetimi”ne dönüştürüldü. Bu yönetim biçimi, “Otonom Türk Yönetimi”nin ilan edildiği 1974’e kadar sürdü.

Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak için kurulan EOKA-B’nin liderlerinden NikosSampson, Yunanistan’da iktidarda bulunan cuntanın desteğiyle gerçekleştirdiği darbeyle 15 Temmuz 1974’te Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makarios’u devirdi. Ada’daki darbe haberi Ankara’ya ulaşınca Milli Güvenlik Kurulu toplandı.

“20 TEMMUZ 1974 YILINDA KIBRIS BARIŞ HAREKATI BAŞLATILMIŞTI.”

Kıbrıs Barış Harekatının 1974 yılında gerçekleştiğine dikkat çeken Başkan Aktaşoğlu “Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, toplantının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) Kıbrıs’a müdahale ihtimaline karşı hazırlık yapılması yönünde talimat vermesi üzerine bu harekat o yılda başlatılmış olduğunu biliyoruz.Türkiye, Ada’ya ortak müdahalede bulunulması için garantör devletlerden İngiltere’ye Ada’ya müdahale önerdi ancak İngiltere öneriyi kabul etmedi.

Böylece Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhakı önlenerek Kıbrıs Türk halkının varlığı da güvence altına alındı. Harekatın başarıyla sonuçlanmasının ardından 13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti kuruldu.

Taraflar arasında bir yıl sonra Viyana’da BM gözetiminde Kıbrıs Türk ve Rum tarafları arasında varılan nüfus mübadele anlaşması uyarınca Rumların güneye, Türklerin de kuzeye geçmesi sonucu Ada’da iki kesim meydana gelmiştir.”dedi.

“KKTC 37 YIL ÖNCE İLAN EDİLDİ”

KKTC 37 yıl önce ilan edildiğini dile getiren Başkan Aktaşoğlu “Kıbrıs Türk Federe Meclisinde alınan kararla 15 Kasım 1983 tarihi, Kıbrıs Türk halkının siyasi yaşamının önemli bir dönüm noktası ve mücadelelerini devlet olgusuyla dünyaya ilan ettiği bir gün oldu.Meclis, aynı gün düzenlediği olağanüstü oturumda KKTC’nin kuruluşunu ve bağımsızlık bildirisini oy birliğiyle onayladı.KKTC’nin kurulmasıyla Kıbrıs Türk halkının kendi kaderini tayin etme hakkı ilan edilmiş olmuştur.  Bizler de  Ödemiş Muharip Gaziler Derneği  olarak Kıbrıs Barış Harekatının 37. Yılının kutlu olmasını diliyoruz.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ