Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

FUTBOLUN KALBİNİN ATTIĞI YILLARDA GÖZTEPE

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

İzmir’de  futbolun kalbinin attığı yıllarda, Göztepenin şanlı geçmişiyle, birlikte tıplı İstanbul da Üç Büyüklerde olduğu gibi İzmir’de de Göztepe – Kaşrıyaka arasında müthiş bir rekabet vardı. Bu rekabetle birlikte İzmir Atatürk Stadında stadın tamamının dolduğu 80 bin kişinin izlediği bir Türkiye rekoru da bu her iki güzide takım arasında, oynanan maçta kırılmıştır.

Göztepe, kurulduktan on dört sene sonra 1939’da ilk İzmir şampiyonluğunu İzmirspor ile birleştiği Doğanspor adı altında alır. Ertesi sene yeniden ayrılırlar. 1942 ve 1944 yılları arasında da üst üste üç kere İzmir şampiyonu olurlar. Artık Karşıyaka’nın koltuğu ciddi anlamda sallanmaktadır. Göztepe başarılı oldukça İzmir’i sahiplenlenme yarışı iyice kızışır. Altınordu, İzmirspor ve Altay daha çok üst tabakayı temsil ederler ve bu duruma biraz daha yabancı kalırlar. Karşıyaka, İzmir Körfezi’nin kuzey kısmının gururu olmuştur. Göztepe ise artık Güzelyalı semtinden İzmir kentine yayılmıştır. İşte kutuplaşma ve ezeli rekabet kuvvetli bir biçimde başlamıştır.Türkiye Futbol Ligi kurulana kadar da İzmir’de ikişer şampiyonluk daha kazanırlar.1959’da Türkiye Ulusal Futbol Ligi kurulur. İstanbul, Ankara ve İzmir kulüpleri bu lige katılır. İzmir’in son şampiyonu Karşıyaka ile Göztepe de bu kulüpler arasındadırlar. Aralarındaki ilk lig maçı 8 Mart 1959’da Alsancak Stadyumu’nda oynandı ve Göztepe 3-2 kazandı. İlk sene Göztepe ligi dördüncü, Karşıyaka ise altıncı tamamladı. Artık ünleri ülke çapına da yayılmıştır. 5 Mart 1961’deki 6-2 biten Karşıyaka galibiyeti ise Göztepe’nin itibarını biraz düşürür.

Göztepe’nin altın yılları 1960’lı senelerdir. Altay bu turnuvada İzmir’i temsil eden ilk takım olsa da, İzmir ve Türkiye’nin gururu 1964 ile 1971 yıllarındaki Avrupa arenasında Fuar Şehirleri Kupası’nda (Günümüzde UEFA Avrupa Ligi) yarı final oynayan Göztepe olmuştur. Ayrıca UEFA Kupa Galipleri Kupası’nda da bir kere çeyrek final oynama başarısı gösteren Göztepe, o yıllarda artık İzmir’in en büyük takımıdır. İzmir’de Göztepe çılgınlığı baş göstermiştir. İzmirliler Göztepe İzmirdir demektedirler. Göztepe, İzmir’i dünyaya da tanıtan bir ikon haline gelmiştir.GürselAksel,FevziZemzem,AliArtuner,NevzatGüzelırmak gibi efsane isimler İstanbul takımlarının müthiş tekliflerine rağmen Göztepe’de kalmayı tercih ederler. O zamanlar bir İzmirlinin top peşinde koşarkenki en büyük hayali bir Gürsel Aksel olabilmektir. Bu duruma Karşıyakalılar sessiz kalmazlar ve Biz İzmirli değiliz Karşıyakalıyız diyerek bağları koparırlar. Artık plakaları otuz beş değil, otuz beş buçuktur. Bu duruma karşı Göztepeliler de biz İzmir’i temsil ediyoruz diyerek Tam 35 sözünü kullanmaya başlarlar.

Karşıyaka ise 1960 ve 1970’li yıllarda 2. Lig ile 1.Lig arasında gidip geldi. İstediği başarıları yakalayamadı. Göztepe ayrıca 1967’de final oynadığı kupada, 1969 ve 1970’te de Türkiye Kupasını[kaynak belirtilmeli] da müzesine götürdü.1969’da final oynadığı kupada ise 1970’te Cumhurbaşkanlığı Kupasını da (Günümüzde Türkiye Süper Kupası)[kaynak belirtilmeli] müzesine götürmeyi başarmıştır.

1980’li yılların en dikkat çekici olayında, 16 Mayıs 1981’de ise Türkiye tarihinin en büyük derbilerinden biri oynandı. Dünya futbol tarihine ikinci lig tarihindeki en kalabalık karşılaşma olarak geçen ve resmi kurumlarca da tescillenen bu karşılaşma öncesi iki takımdan Karşıyaka 1 puan farkla 33. haftaya giriyordu ve kazandığı takdirde son hafta öncesi 1.Lig’e çıkmayı garantileyecekti. Göztepe ise kazanarak son haftaya 1 puan önde girmeyi hesaplıyordu. Karşılaşmada tribünler ikiye bölünmüştü.40.000 Karşıyakalı, 40.000 Göztepeli takımlarını destekledi. Maça Ege çevresinden seyirciler geldi. Karnaval havasında geçen karşılaşma 0-0 sona erdi ve Karşıyaka son haftaya avantajlı girdi.Son hafta ise Karşıyaka yönetiminin uğruna tren kaldıracağı Bandırmaspor deplasmanında Karşıyaka gol atamayacak, Göztepe ise evinde Balıkesirspor’u 3-2 yenerek Süper Lig’e çıkacaktı.

1982’de Göztepe küme düştü ve tam 19 sene burada mücadele etmek zorunda kaldı.Karşıyaka ise bu süre zarfında yedi sezon Birinci Lig’de mücadele etti ve Göztepe’nin önüne geçti.Karşıyaka 1996’da son kez küme düştü ve bir daha en üst düzey ligde oynayamadı.Göztepe 1999’da Süper Lig’e geri döndü.Böylece yeniden ipleri eline aldı.Fakat mazisini yakalayamadı.İlk sene küme düştü.İki sene sonra yeniden çıktı ilk sene yedinci olarak UEFA Kupası’nı kıl payı kaçırdı.Fakat ertesi sene hemşehrisi Altay ile birlikte yeniden küme düştü.Kulüp borç krizi yüzünden transfer yasağıyla karşı karşıya kaldı ve beş senede dört lig düştü.Amatör Lig’e kadar düşen Göztepe için Karşıyaka taraftarı lokma döktürdü ve Göztepe için selaokuttu.Göztepe ise bitti denilen yerde Altınbaş Holding’in takımı almasıyla küllerinden doğdu.Dört senede üç lig atladı ve 2011-2012 sezonunda yeniden 1. Lig’de oynayacak.Bu süre zarfında Karşıyaka ise iki kere Süper Lig’in kapısından döndü.İlk olarak 2008-2009 sezonunda Play-off finalinde Kasımpaşa’ya 2-1 ile kaybetti.Ertesi sene ise yine Play-Offlarda grubu 3.bitirerek Süper Lig’e çıkamadı.Tam 7 sene sonra Bank Asya 1.Lig’de yeniden karşılaşacak olan İzmir’in ezeli rakipleri lig ve kupada 44 kere karşı karşıya geldiler.Liglerdeki maçların 18 tanesi 1.Ligde, 21 tanesi ise 2. Ligde oynandı.İki takım da on yedişer galibiyete sahiplerdir.10 maç ise berabere sonuçlanmıştır.Karşıyaka 59 gol atmış buna Göztepe 50 gol ile cevap vermiştir.Karşıyaka takımının taraftar grubu Çarşıdır.Çarşı ismi, Karşıyaka’nın merkezindeki ünlü Çarşısından gelmektedir.Çarşı 1987 senesinde kurulmuştur.Grup, 2000’lerin başında biraz sekmeye uğrasa da, Karşıyaka 2003 senesinde yeniden 1.Lig’e yükselince taraftar grubu yeniden toparlanmıştır.Çarşı, sadece futbol maçlarında değil Pınar Karşıyaka’nın basketbol maçlarında ve DYO Karşıyaka’nın voleybol maçlarında da takımını desteklemektedir.Kendi deyimleriyle ‘Karşıyaka armasının olduğu her yerde’ takımlarını desteklemektedirler.

Göztepe’de ise tribünlere 1998’de kurulan Yalı önderlik eder.Yalı ismi ise çok eskiden beri denize karşı sıfır yalılarıyla ünlü Güzelyalı semtinden gelmektedir.Deniz doldurulup yalılar eski özelliğini yitirse de Yalı grubu, bu ismi halen yaşatmaktadır.Yalı grubu, Göztepe’nin yaşadığı zor günlerde dünyaya adeta fedakarlık dersi vermiştir.Göztepe’nin Amatör Küme’ye düştüğü sene hemen her maçta tribünler dolmuş ve Denizgücü karşılaşmasında 10.000 kişi ile resmi olarak tescil edilmese de muhtemelen Dünya amatör küme taraftar rekoru kırılmıştır.3. Lig’de ve 2. Lig’de de takımını yalnız bırakmayan Yalı, İsyan Marşını besteleyerek ve and olsun ki döneceğiz sloganlarını kullanarak kulübü adeta yeniden diriltmiştir.Göztepe-Karşıyaka derbileri Türkiye’deki en şiddet içeren karşılaşmalar olarak kayıtlara geçer.İstanbul derbileri ülke basınında çok daha geniş yer etse de taraftarlar arasında şiddet stad içinde yaşanır ve biter.Göztepe ve Karşıyaka arasında ise şiddet günlük yaşamın her anında vardır.İzmirliler tarafından çok iyi bilinen bir şey, bir Göztepelinin Karşıyaka’da veya bir Karşıyakalının Göztepe ve Güzelyalı’da kendi atkı veya formasıyla dolaşabilmesinin büyük cesaret gerektirdiğidir.Günlük yaşamda Karşıyakalı bir grup ile Göztepeli bir grubun İzmirin sokaklarında karşılaşıp kavga etmesi çok sık görülen bir olay olmuştur.Göztepe-Karşıyaka rekabetinde esas büyük çekişmenin 1980 yılındaki 80.000 kişilik unutulmaz karşılaşma olduğu çoğu kişi tarafından doğrulanmaktadır.Bu tarihten önce de bir rekabet söz konusu olsa da 80.000 kişinin izlediği maç sonrası bu müthiş atmosferinde etkisiyle rekabet başka bir boyut kazandı.Ayrıca son haftada Bandırmaspor’a puan kaybederek 1.Lig’e yükselmeyi Göztepe’ye kaptıran Karşıyakalılar bu şoku uzun süre atlatamayacak ve Göztepe’ye karşı olan nefreti daha da büyüyecekti.Ayrıca bu karşılaşma sonrası Göztepe takımı İzmir kenti ile daha da bütünleşmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ