Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

DALGA

AYHAN DAYAN

AYHAN DAYAN

Aylardır gündemin baş belalısı koronavirüs 8 aylık süreçte burnumuzun dibindeki Avrupa ülkelerini acı biçimde kasıp kavurdu. Özellikle mart, nisan, mayıs ayları belki de en yoğun kayıpların yaşandığı dönemdi. Özellikle İtalya ve Fransa çok kayıplar verdi.

Ülke çıkarları uğruna tüm dünyaya fiziksel ve psikolojik anlamda istediği her şeyi yapabilme kudretini elinde bulunduran ABD bu illet karşısında çaresiz ve burada da on binlerce ölümler ardı ardına geldi ve devam ediyor. Ülkemizde de vaka ve ölüm sayıları ne yazık ki günden güne artıyor.

Dünya çaresiz, dört gözle aşıyı bekliyor.

Önceden aşı için verilen tarihler bir bir geride kalırken, bu konuda henüz net bir aşama yok.

Hastalığın 2020, 2021 seyri sanırım öngörüldüğü gibi 2022’leri bulacak. Kim öle kim kala bilinmez. Önlemleri elden bırakmamak, uyarılara harfiyen uymak gerek. Rahat davranma hastalığın yayılmasına davetiyeden başka bir şey değildir. Onlarca doktor bile bu illet virüse yenik düştü. Başına gelen iyi biliyor. Kronik hastalar bir kat daha risk taşıyor.

Şimdilik durum böyleyken peki biz halen bu işin neresindeyiz? Belki biraz tuhaf gelecek ama biz hâlâ işin dalgasındayız. Henüz böyle bir şeyin varlığından bile şüphe duyan insanları içimize barındırıyoruz. “Ne yapalım Allah’tan geldi.” gibi son derece düz mantıklı, basit kadercilik yapıyoruz.

Sokağa bakıyorsunuz önemli bir kesim insanımızda maske yok, olanlar da zaten çene altı aksesuarı olarak kullanıyor.

Yaşam devam ediyor.

Eğlenceler, merasimler sürüyordu, bir de bakıldı ki durum kritik, ara verildi. Her şey kısıtlamalı, öyle de olmak zorunda, başka çaresi yok.

Düğün sahipleri kendi merasimlerine gölge düşürmemek için koronayı görmezlikten gelerek normal zamanlarda olması gerektiği gibi olsun istiyor.

Cenaze sahipleri sanki bu olayı ciddiye almamış gibi düşünüyor, önceki zamanlarda olduğu gibi her şey dört dörtlük olsun istiyor.

Ödemiş’te bile korona kaynaklı ölümler gerçekleştiğini öğreniyoruz. Vaka sayısının bile binlerle ifade edildiği duyumları alıyoruz. Kısaca durum sanıldığından da vahim… 

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bir süre önce salgında artış yaşanmasına rağmen hala 2. dalgaya geçilmediğini, birinci dalganın bitmediğini savundu. O günden bu güne durum daha da vahimleşti. Risk haritalarında pek çok yer kırmızı… Sanırım başka dalgalar geliyor.

Ceyhan, “Şu anda birinci dalgadaki artış dalgalarından birini yaşıyoruz. Bu böyle devam ederse hiç şüpheniz olmasın, daha 3. artış dönemi göreceğiz, 4. artış dönemi göreceğiz. Bakanlığın açıklamasına göre Türkiye’de 20 bin aktif vaka sayısı varken yapılan taramada 10 binde 26 bulduk dedi. 10 binde 26’yı Türkiye nüfusuyla çarparsanız 215 bin gibi bir rakam çıkar. Demek ki biz saptadığımız aktif vaka sayısının 10 katı kadar kişinin virüsü pozitif olduğunu bulmuşuz. En iyi test yapan ülke bile yüzde 10’unu bulabiliyor. Gerçekten pozitif olan kişi sayısı oldukça yüksektir. 50 bin ile 100 bin arasında bir yerde olabilir Türkiye’nin sayısı. İnsanların boş vermişliğini ona bağlıyorum. İnsanlar bu virüs yükünün farkında değil.”

Kısacası tüm dünyayı derinden tehdit eden korona denilen tehlikelidalga dipten vuruyor, birkaç hafta önce verilen rakamlarla şimdikiler arasından dağlar var dağlar. Ancak kimilerimizise daha hâlâ işin dalgasında. Allah sonumuzu hayra çıkarsın. Âmin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ